Růst daní u cigaret není pro stát ztráta, ale naopak

1.9.2004 00:00
Drogy

Zvýšení daně z cigaret neznamená pro stát ztráty, ale naopak přínos. Země paradoxně po zdražení vybere víc a navíc klesnou nemalé výdaje za zdravotní péči o kuřáky. Vyplývá to z publikace Jak zvládnout kuřáckou epidemii, kterou připravila Světová zdravotnická organizace. Knížku dnes novinářům představila Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu.

Publikace je podle Sovinové určena hlavně "lidem, odpovědným za ekonomickou a zdravotní politiku". Obdrželi ji poslanci, senátoři, hejtmani, zdravotní radové i hygienické stanice. Materiál bude v září umístěn také na webové stránky www.szu.cz. Obsahuje i návrh opatření, jakými lze spotřebu tabáku snížit. Mezi ně patří zvýšení daní, tedy i cen.

Informace o zavedení vyšší daně a zdražení cigaret od roku 2007 vzbudila v Česku před nedávnem velký rozruch. Kritici poukazovali na to, že ČR mohla s EU vyjednat lepší podmínky a daň zvýšit až v roce 2009. "Je velká škoda, že jsme žádali o výjimku právě v této oblasti. Zvýšení daní o deset procent by znamenalo podle předpokladů snížení spotřeby zhruba o šest procent," řekla lékařka Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Cena podle ní od kouření odrazuje nejen lidi s nízkým příjmem, ale hlavně děti.

Publikace dokazuje účinek vyšších cen i na příkladech. V Maďarsku poté, co v 90. letech začaly ceny mírně šplhat, pomalu klesala spotřeba. Koncem 90. let bylo zdražení výraznější, výrazný byl také úbytek vykouřených cigaret. Příjem státu se přitom zvyšoval. Vlastní daň na cigarety má i město New York, krabička stojí o 1,5 dolaru více než ve zbytku státu. I když ve městě kouří jen desetina lidí, získalo loni 106 milionů dolarů.

Na následky kouření umírá v Česku 18.000 lidí ročně, což je pětina všech úmrtí. Cigarety zkracují život v průměru o 15 let. Léčba chorob, k nimž přispěly, stojí ročně asi 23 miliard korun. Zvládnout kouření má pomoci i Rámcová úmluva o kontrole tabáku, k níž se připojilo 168 zemí včetně ČR. Dokument se zabývá mezinárodními dopady. Aby začal platit, musí ho ratifikovat 40 států. Zatím tak učinilo 29, Česko mezi ně nepatří.

Zdroj: Knížka WHO - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Neobhajuji kouření - to je nešťastná záležitost a o jeho škodlivosti...
Jiří Pokorný  |  23.11.2004 10:44

smrdis
ivo  |  14.6.2007 12:13

co řešíte, ta podělaná daň má jedinej důvod- peníze do státní kasy.
katka  |  14.6.2007 17:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *