Sebevražda nebo vražda?

31.5.2000 00:00
Drogy

Cigarety usmrcují nejen kuřáky, ale i nekuřáky. Dnešní den 31. května je Světovým dnem bez tabáku. Měli bychom si proto připomenout, proč Ministerstvo zdravotnictví varuje, že kouření poškozuje zdraví. Ukážeme vám i jednu velice nehezkou fotografii.

Nejčastější rakovinou je rakovina plic. Její příčinou je stále vzrůstající počet lidí kouřících cigarety.
Tento druh nádoru zaviňuje až třetinu úmrtí mužů na rakovinu. Kouření však nezpůsobuje pouze rakovinu plic, ale i rakovinu dutiny ústní, močového měchýře, onemocnění srdce a cév, neplodnost, potraty, vývojové vady, poruchy mozkové činnosti atd.

Na tomto snímku pořízenou metodou SPECT vidíte mozek zdravého člověka.


Na druhém snímku vidíte černé oblasti mozku, které představují metabolickou nečinnost mozkových buněk a těžké funkčí poškození. ( 27 let kouření 3 balíčků denně a pití 3 šálků kávy denně ).


Kuřáci cigaret dostávají rakovinu plic asi desetkrát častěji než nekuřáci (riziko roste s dobou expozice, tj. jak dlouho kouříte), jak hluboko kouř vdechujete a kolik dehtu a nikotinu kouř obsahuje.

Tvrdí se, že některé druhy cigaret jsou bezpečnější, protože jsou opatřeny filtrem a mají menší obsah nikotinu i nižší obsah dehtu. Přesto je úmrtnost kuřáků těchto cigaret mnohokrát vyšší než nekuřáků. A hlavně nikotin vytváří návyk, čím méně ho cigareta obsahuje, tím hlouběji vdechujete, a tím více cigaret vykouříte, abyste získali nutnou dávku nikotinu, na kterou je organismus zvyklý.
Z dlouhodobého hlediska vám cigarety s filtry a "lehčí cigarety" nakonec poskytnou stejné množství nikotinu a navíc vdechujete více kancerogenních látek, které spalování cigaret doprovázejí.

Nikdy není pozdě přestat, ať již z hlediska rakoviny, tak z hlediska infarktu. Po deseti letech od poslední cigarety má i bývalý těžký kuřák stejné riziko rakoviny jako zapřisáhlý nekuřák.

Tvrdí se, že rozhodnutí kouřit je právo každého a že je to věc svobodné vůle. Podle obecného mínění, jste-li připraveni zkrátit si život, je to vaše soukromá věc. Řada solidních studií však prokázala, že současně s kuřáky jsou rakovinou plic ohroženy i nekouřící vdovy po kuřácích, kteří zemřeli na rakovinu plic. Mají podstatně větší riziko rakoviny než vdovy po nekuřácích. V moči manželek kuřáků je významně vyšší hladina nikotinu, což znamená, že se tam dostává pasivně vdechováním kouře ve společné domácnosti. Žijete-li s kuřákem, který vykouří dva balíčky cigaret denně, dostanete do těla tolik škodlivých látek, jako byste sami vykouřili deset cigaret. Nehledě na to, že všichni kuřáci postižení rakovinou i dalšími chorobami, jsou léčení na náklady všech, tedy i nekuřáků.

Počet úmrtí na rakovinu plic vzrostl o 75 % od roku 1960 do roku 1980 vzdor tomu, že ve stejném časovém intervalu poklesl v USA počet prodaných cigaret o 15 % a vzdor tomu, že 90 % vykouřených cigaret bylo opatřeno filtrem. A také přesto, že množství dvou nejúčinnějších kancerogenních látek obsažených v cigaretách, kleslo o polovinu. A teď se můžete zeptat, proč tedy roste počet případů rakoviny?
Vysvětlení asi spočívá v tom, že největší počet úmrtí je ve věkové skupině od 65 roků, to jest u těch, kteří začali většinou kouřit ještě v době, kdy byly cigarety plné dehtu a nikotinu. Další teorie je poněkud provokující. Tabákové plantáže se hnojí umělými prostředky obsahujícími fosfáty, které pocházejí z nerostu apatitu. Toto umělé hnojivo obsahuje radioaktivní složku polonium, které se při zpracovávání neodstraní a zůstává v cigaretě. Při vdechování kouře se polonium dostává do plic, kde zůstává asi šest měsíců. Jeho koncentrace je v plicích kuřáků čtyřikrát vyšší než u nekuřáků, vdechují je samozřejmě z kouře i pasivní kuřáci.
Alfa záření, které produkuje polonium, je více kancerogenní než záření beta a gama, proniká do plicních buněk, kde porušuje DNA v buněčných jádrech, a tím provokuje vznik rakoviny. Lze vypočítat, že vykouřením třiceti cigaret za den po dva roky, vzniká intenzita záření odpovídající třem stům RTG snímkům plic. Je to samozřejmě zajímavá teorie, snažící se vysvětlit vznik rakoviny jinak než působením dehtových kancerogenů.

Ale ať je příčina jakákoli, vykouření dvou krabiček cigaret denně sníží délku vašeho života o osm roků.

Pokud jste kuřáci a nic z výše uvedených skutečností vás nedonutí s kouřením přestat nebo máte ve svém okolí nenapravitelné kuřáky, měli byste alespoň pravidelně začít užívat beta-karotenové doplňky (předchůdce vitaminu A)a to v dávce 25000 UI. denně. Existují totiž některá pozorování, že osoby s nedostatkem vitaminu A mají zvýšené riziko rakoviny plic. I potrava by měla být bohatá jak na tento vitamin, tak na jeho základní látku beta-karoten, oba snižují riziko a zpomalují růst již objevené rakoviny (nejen plic, ale i úst a krku).

Normální tkáň se skládá z vysoce diferencovaných buněk, zatímco rakovinné buňky jsou převážně nediferencované a vitamin A podporuje vysokou diferenciaci buněk ve sliznici dýchacích cest. Beta-karoten obsahuje tmavozelená a žlutě zbarvená zelenina a ostatní rostliny bohaté na chlorofyl, zelené barvivo, jako brokolice, kapusta, mrkev, hlávkový salát, meruňky.

Betacaroten můžete koupit na www.001shop.cz.

Autor: mk
Obrázky poskytl: www.tmcentrum.cz

Související články

Pět elementů

6.12.2000 00:00

Kouřit nebo nekouřit - má taková otázka vůbec smysl?

12.7.2000 00:00

Tabák zabíjí - nenechte se oblbnout!

27.6.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

včera jsem shlédla pořad na ČT2 o kouření,tam mimo jiné uváděla...
nikita  |  9.11.2011 09:40

hlasům řekni jděte do háje a zabývej se fyzickou prací, udělej si...
nikita  |  9.11.2011 09:44

I z toho kruhu se dá nějak vyjít pokut si člověk zvolí pro sebe tu...
anonym  |  26.12.2011 16:19

I když ti život někdy nedává smysl a nebaví tě, tímto by si nic...
P.R  |  19.2.2015 12:34

Bůh ti dal smysl života, a jaký prosím tě? Chápu , že smyslem života...
B.ár  |  19.2.2015 12:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *