Šokující závěr studie: Pasivní kouření vede ke zvýšení rizika onemocnění srdce o 50-60%.

21.2.2013 00:01
Drogy

Vliv pasivního kouření na zdraví je zřejmě podceňován. Většina studií zabývajících se zkoumáním vlivu pasivního kouření na lidské zdraví se v minulosti zaměřovala na rizika spojená se soužitím s kuřákem v jedné domácnosti.

 

Přestože se jedná o významný zdroj cigaretového kouře, nebyly doposud brány v potaz další zdroje, kterým je pasivní kuřák vystaven například na pracovišti nebo na veřejným místech jako jsou bary a restaurace. Současná studie zjišťovala hladiny cotininu-vedlejšího produktu nikotinu v krvi pasivních kuřáků. Naměřené hodnoty odrážejí všechny zdroje cigaretového kouře, kterým byl dotyčný vystaven. U 4729 mužů z 18 měst ve Velké Británii byl po dobu 20 let zjišťován vztah mezi hladinou cotininu v krvi a rizikem vzniku srdečního onemocnění a mrtvice. Závěr byl šokující-vyšší koncentrace cotininu vedly ke zvýšení rizika onemocnění srdce o 50-60%. V předešlých studiích bylo však pasivní kouření spojováno jen s 25-30% nárůstem.

 

Zajímavostí je, že riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění v souvislosti s pasivním kouření poněkud klesá s časem. Tento fakt mohl mít také za následek podceňování vlivu pasivního kouření v předešlých studiích, neboť se jednalo o studie dlouhodobé.

Přestože provedená studie významně přispěla k získání cenných informací o dané problematice, je nutné se tímto tématem zabývat i v budoucnosti. Již nyní je však jasné, že je třeba omezit vystavování se cigaretovému kouři na co možná nejnižší míru. Studie je dostupná na internetové adrese www.bmj.com.

Zdroj: Intelihealth.com / Ano restauracim bez kouře

 

 

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zákony nás nekuřáky zatím stále nechrání, musíme se o sebe postarat...
Mirek  |  22.2.2013 12:15

No jistě, že je to pravda. Říkal mi to, dnes už bývalý, šéf...
Honza  |  22.2.2013 16:10

Mirku jdi už do hajzlu s tou nenávistí vůči kuřákům. Tak do...
Láďa  |  22.2.2013 16:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *