Srdci a cévám výrazně škodí i pobyt v zakouřeném prostředí

15.5.2006 00:00
Drogy

Poslední lékařské výzkumy ukazují, že pasivní kouření přináší srdci a cévám téměř stejné riziko jako kouření aktivní. Novinářům to dnes řekl předseda České kardiologické společnosti Michael Aschermann. Riziko srdečních chorob se u lidí, kteří jsou často vystaveni tabákovému kouři, zvyšuje až o třetinu. Prokázalo se také to, že omezení kouření ve veřejných prostorách snižuje počet infarktů a dalších nemocí srdce a cév.

Pobyt v zakouřených místnostech neohrožuje podle vědců pouze lidi. Kočky či psi v domácnosti kuřáka umírají dříve než domácí mazlíčci nekuřáků. Vážné riziko představuje pasivní kouření podle odborníků zejména pro zaměstnance hostinců a barů, kteří jsou cigaretovému dýmu vystaveni po celý den. Požadují proto kouření na veřejnosti omezovat.

V řadě zemí již návštěvníci restaurací kouřit nemohou. V Evropské unii například v Irsku, Norsku, Švédsku, Španělsku či Itálii. Zákaz kouření na veřejných místech schválila v Anglii i dolní sněmovna britského parlamentu. Podobný zákon brzy vstoupí v platnost i v dalších částech Británie - Severním Irsku a Skotsku.

Zkušenosti newyorských restauratérů podle odbornice na léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové vyvracejí mýtus o tom, že zákaz kouření znamená nižší příjmy těchto podniků. Příjem z daní manhattanských restaurací byl podle ní za první nekuřácký rok o 12 procent vyšší než v předchozím roce.

Naprostý zákaz kouření v restauracích se snažil ve sněmovně neúspěšně prosadit poslanec Josef Janeček (KDU-ČSL). Dolní komora sice loni po mnoha měsících dohadování schválila zákon omezující kouření. Jeho uplatňování v praxi ale zatím naráží na nejednotný výklad některých paragrafů, podle kritiků zákona se v restauracích nic nezměnilo. V prosazování jednoznačné normy hodlá Janeček pokračovat.

Odborníci uvádějí, že v ČR denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí. Celkem umírá v důsledku aktivního kouření 18.000 lidí ročně, na následky pasivního kouření zemře dalších 1500 lidí. Polovina kuřáků prožije v porovnání s nekuřáky život o 15 let kratší. Úmrtí navíc často předcházejí vleklé zdravotní problémy.

Karel Čada - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Odborníci uvádějí, že v ČR denně zemře na následky nemocí z...
Viktor  |  15.5.2006 15:44

A proč to sem píšete?Těch čísel,kolik na kouření umřelo lidí je...
eva  |  15.5.2006 18:23

Znám pár lidí, kteří se dokouřili a dopili slušného věku( od...
Kotrmanová  |  19.10.2006 13:08

jsem silnej kurak a nemuzu prestat porat temy dik
kjikl  |  5.12.2006 12:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *