Ze švédských restaurací mizí cigarety, přibývá snus

8.6.2005 00:00
Drogy

Švédsko, které zakázalo kouření ve všech barech, hospodách, restauracích a nočních podnicích, neočekává při prosazování tohoto opatření žádné větší problémy. Pro zákaz kouření se v průzkumech veřejného mínění vyslovovalo dlouhodobě 80 až 85 procent dotázaných. Na rozdíl od jiných zemí EU, které již podobný zákaz zavedly, však řeší specifický problém, kterému se tam říká "snus".

Pod tímto názvem se v zemi prodává cigaretová náhražka - jemně rozemletý tabák, zvlhčený vodou a ochucený solí a aromatickými látkami, který se vkládá do úst obvykle pod horní ret, kde se na sliznici rozpustí a v něm obsažený nikotin se rychle vstřebá do krve. Kuřák tak dostane do těla nikotin, aniž zamoří okolí kouřem. Nevzniká škodlivý dehet a oproti žvýkacímu tabáku není uživatel nucen plivat tvořící se sliny.

Ve všech ostatních zemích Evropské unie je však tato látka zakázána, protože její dopady na lidský organismus nejsou dosud dostatečně prozkoumány. Někteří odborníci ji například podezírají z toho, že může způsobovat zvýšený výskyt rakoviny slinivky břišní. Švédsko si před vstupem do EU vyjednalo výjimku, aby mohlo v prodeji "snusu" pokračovat.

Švédská firma Swedish Match, která jej vyrábí, vyváží svůj produkt například i do Spojených států nebo sousedního Norska. To sice není členem EU, ale podobně přísná protikuřácká opatření ve veřejných podnicích zavedlo již před rokem. Prodej "snusu" se tam od té doby prudce zvýšil - téměř o 30 procent.

Podobný vývoj se teď čeká i ve Švédsku. Již dnes ho tam užívá zhruba deset procent lidí, zatímco kuřáků je asi 14 procent. Protože v restauracích jsou automaty na prodej cigaret rychle nahrazovány automaty na prodej "snusu", počet jeho uživatelů zřejmě brzy překoná počet kuřáků. Jeho odpůrci tím však vůbec nejsou nadšeni, protože tvrdí, že vyvolává rychleji závislost na nikotinu než kouření cigaret.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Chtel bych se zeptat kde bych ho mohl zakoupit v Ústí nad Labem.dekuji
Ludek  |  12.3.2013 11:32

Jak to myslíš?
Luděk.  |  12.3.2013 12:05

Byl to snus;)
Adam  |  3.8.2015 11:52

Makla není snus, snus je jen švédský tabák, filtrovaný, který se smí...
arinoki  |  26.8.2015 20:49

Polikat sliny s nikotinem není vůbec dobré,nedělá to dobře si na...
Standa  |  27.8.2015 03:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *