Taneční drogy

20.12.2002 00:00
Drogy

Extázi a další takzvané taneční drogy užívají zejména lidé mladí, vzdělaní a poměrně dobře situovaní. Řady uživatelů těchto látek se neustále rozšiřují. Od uživatelů pervitinu či heroinu se výrazně liší. Nedopouštějí se například kriminálních činů. Vyplývá to ze zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

"Setkáváme se s lidmi většinou lépe situovanými a s vyšším vzděláním," potvrdil závěry zprávy terénní pracovník střediska pro prevenci a léčbu drogových závislostí Drop In Ondřej Novák. Připomněl, že technoparty se odehrávají většinou v klubech, do nichž vstupné není nízké. Součástí image je značkové oblečení.

Trend rychle rostoucího zájmu o technoparty a s nimi spojené užívání "rekreačních" drog se objevil nejprve v západní Evropě. Podle výzkumů v zemích EU zkusilo extázi alespoň jednou v životě tři až 3,5 miliónu lidí. Zhruba od roku 1998 se tento způsob zábavy výrazně rozšířil také v České republice.

Konzumenti psychotropních drog nevidí ve svém stylu života problém. Užívají je jen v periodách. "Nejčastější frekvencí užívání extáze je jedenkrát za dva měsíce až dvakrát za měsíc," uvádí zpráva monitorovacího střediska.

Extáze působí povzbudivě a má empatické účiny: lidé mají chuť se bavit, povídat si a protančit celou noc. Její nebezpečí spočívá v tom, že zapomenou pít a během intenzivního tance neodpočívají. Může to vést k dehydrataci, přehřátí organismu a kolapsu. Riziko užití extáze roste v kombinaci s jinými látkami, například hašišem či alkoholem. Případ úmrtí zaviněného extází zatím v Česku není znám.

Vážně ohrozit lidské zdraví může takzvaná nepravá extáze, která často obsahuje vysoce nebezpečné látky. Na tanečních akcích v Česku již začíná být běžné, že pravost tablet zjišťují protidrogové organizace jak K-centrum či Drop In. Dělají to i přes odpor policie, která s testováním nesouhlasí a snaží se mu zabránit. "Je to legální, ale zatím to není zapracováno do zákona," řekl ČTK Ondřej Lukavský z plzeňského K-centra. Průkopníkem tohoto testování bylo brněnské sdružení Podané ruce.

Mezi taneční drogy patří i rajský plyn, přírodního původu jsou lysohlávky, durman a rulík lékařský.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

O drogách (zde o XTC) se moc mluví a píše. Mladý člověk si může...
Otasomil  |  28.4.2006 17:56

dej mě pokoj s drogama,to jak si píchat to svinstvo tak radši půjdu...
dělník  |  24.9.2007 14:27

teda, slysim poprve, ze by si na party neko vzal durman nebo rulik :D :D :D...
Honza - hnidopich  |  3.3.2008 20:05

TO: 28. 4. 2006 17:04:56, Otasomil a jemu podobni::::: myslim ze ti bude...
Honza - hnidopich  |  3.3.2008 20:22

K tématu: drogy.satelit.cz/ecstasy.htm
čtěte  |  7.4.2012 12:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *