Umírněné pití alkoholu chrání kosti žen, kouření naopak zvyšuje lámavost

13.7.2004 00:00
Drogy

Umírněná spotřeba alkoholu možná pomáhá chránit ženy před lámavostí kostí. Přišli na to vědci z londýnské nemocnice St. Thomas, kteří zkoumali účinky alkoholu na 46 párech identických dvojčat, jež pily alkohol buď umírněně, nebo jen velmi málo.

Střídmé konzumentky alkoholu, které za týden spotřebovaly osm alkoholových jednotek, měly výrazně hustší kosti než ty, které pily alkohol velmi málo. Jednu alkoholovou jednotku představuje přibližně jedna sklenice piva nebo vína nebo odlivka tvrdého alkoholu obsahující kolem 20 gramů čistého alkoholu.

Vědci se soustředili na hustotu minerálů v kostech sledovaných osob a měřili ji v kyčlích a v páteři. Svoje poznatky uveřejnili ve sborníku Annals of the Rheumatic Diseases.

Výsledky nového výzkumu také podporují předchozí studie, které potvrdily, že naopak kouření přispívá k řídnutí kostí a k osteoporóze. Vědci sice nedokázali vysvětlit přímou souvislost mezi tvorbou kostní hmoty a příjmem alkoholu, ale doufají, že jejich zjištění bude možné využít k vývoji nové léčby osteoporózy.

Profesor Tim Spector z londýnské nemocnice nepovažuje za pravděpodobné, že by byla konzumace alkoholu předepisována pacientkám jako terapie. Naopak varuje, že nadměrné pití má zřejmě negativní dopad na strukturu kostí.

"Alkohol je jako každá jiná droga: působí různě na různé úrovni a jednotliví lidé na něj reagují různě."

Zdůrazňuje, že bude třeba provést další studie, které by zjistily, co konkrétně v alkoholických nápojích má tak příznivý vliv na kosti.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dalsi placena propaganda bezcharakternich a amoralnich kšeftařů s...
alfonzo  |  13.7.2004 13:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *