Užívání rohypnolu poškozuje nervový systém

26.3.2001 00:00
Drogy

Drogami jsou i léky, zejména hypnotika. Nejen heroin, marihuana či hašiš svými účinky poškozují náš nervový systém. Také některé léky vedou při delším užívání k závislosti a řadí se tak k drogám.

Konkrétně hypnotika, schopná potlačovat stavy vnitřní úzkosti. Patří k nim například diazepam, neurol a rohypnol, původně vyvinutý k léčbě poruch spánku. Protože v oboru psychiatrie patří k často předepisovaným a tím i užívaným medikamentům, ukažme si i na jeho vedlejší nežádoucí účinky a tedy nebezpečí, jež v sobě skrývá. "Může se projevit hned několika způsoby. Při jeho dlouhodobém používání, předávkování a také při abstinenci," upozorňuje ostravský neurolog MUDr. Jiří Novák.

Uklidňující lék může způsobit agresi.Za důležité považuje upozornit především na to, že požití rohypnolu může způsobit dočasnou ztrátu paměti. Ačkoliv se jedná o sedativum, u starších lidí dokáže zapříčinit paradoxně agresivní chování. Snažíme-li se časem lék vysadit, začnou se často projevovat abstinenční příznaky. K takovým patří bolesti hlavy a svalů, křeče, halucinace, dokonce po 1 - 2 týdnech od posledního podání tohoto medikamentu se mohou objevit epileptické záchvaty. "Předávkování sice bývá málokdy smrtelné, nezřídka je však nutno k takovému jedinci přivolat lékařskou pohotovostní službu, neboť ten silně zvrací, trpí poruchami vědomí, jež vedou až ke komatu a alternovanému dýchání. V každém ohledu jde o nebezpečnou záležitost," říká lékař.

Nežádoucí účinky vedou k trestné činnosti. Rohypnol bývá často také zneužíván. Jelikož je bezbarvý, bez chuti a zápachu, stává se, že bývá nepovšimnut přidán do pití. To jen zvyšuje míru jeho nebezpečnosti. K dalším charakteristickým znakům patří jeho schopnost rychle se rozpustit, takže působí během 20 - 30 minut. Efekt trvá 8 - 12 hodin. Když se postižený následně probudí, dostavují se u něho poruchy paměti. Tyto nežádoucí účinky se ještě znásobí v kombinaci s alkoholem. Právě časté zneužívání preparátu vede mnohdy k okradení či znásilnění člověka, jenž byl pod vlivem léku. Podle lékaře Jiřího Nováka to je hlavní důvod, proč bylo v roce 1996 používání rohypnolu zakázáno jak v USA, tak v Kanadě. Vraťme se k původnímu poslání rohypnolu. Tím je navozovat co nejrychleji spánek u lidí, obzvláště starších, kteří trpí jeho častými poruchami. Díky tomu, že dobře "komunikuje" s receptory mozkových nervových buněk, ve svém důsledku tlumí aktivitu mozku. Ale pozor.

Pouze lékař by měl rozhodnout, zda jej pacientovi předepíše, jestli je pro něho nejvhodnější! Lékař má totiž možnost upřednostnit hypnotika tzv. III. generace, šetrnější, lépe regulující spánkový proces, o nichž se ví, že vykazují méně nežádoucích vedlejších účinků. Co víc, lékaři zatím nezjistili, že by na ně vznikala závislost, nesplňují tudíž jedno z hlavních kritérií drogy.

ZDROJ: Ostravský den - JAROSLAV MICHALKOVIČ

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Rohypnol se už deset let nevyrábí. Najdi si něco jiného.
nemůže  |  7.4.2015 21:04

Mluvime-li o latkach poskozujicich CNS,pak vyjma Rohypnolu je opravdu...
Jirka  |  3.11.2015 13:54

Zásilkový prodej léků na předpis nepovoluje legislativa ČR i EU. IP...
upozornění  |  30.11.2015 00:17

A co když někdo nemůže spát?! Co mu dá ta ,,slavná" legislativa...
Opičák  |  21.1.2016 01:46

Rohypnol se již 10 let nevyrábí! Navíc je zakázaný!!!
Ale!  |  7.4.2016 22:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *