V ČR roste zneužívání subutexu

19.7.2007 00:00
Drogy

Za poslední čtyři roky vzrostl téměř šestkrát počet uživatelů substitučního léku subutex, jímž se léčí závislost na heroinu. Stále větším problémem je injekční zneužívání tablet a jejich prodej na černém trhu. Pomoci by mohlo zavedení nových a zvýšení dostupnosti alternativních látek, vytvoření online registru vydávaných léků a nové standardy substituční léčby, řekl na semináři odborníků na léčbu závislostí vedoucí drogového monitorovacího střediska Viktor Mravčík.

Subutex mohou předepsat, na rozdíl od alternativního metadonu, i praktičtí lékaři. Od loňska sice platí registrační povinnost pro všechny, kdo recept na lék vydají, v praxi se tak ale podle odborníků neděje. Vysvětlují si to mírností vyhlášky, která nestanoví žádné sankce.

Vedle změn registru navrhli ministerstvu zdravotnictví lékaři i aktualizované standardy substituční léčby. "Vypustili jsme některé věci, které se v praxi neosvědčily, například horní hranici užití substituční látky," řekl člen autorského týmu Tomáš Zábranský. První verzi standardů předložili už v dubnu 2005, dosud se ale s úředníky nedohodli na jejich uvedení v platnost.

Aktualizované standardy by měly zjednodušit možnost substituční léčby ve vězeních, která je dosud problematická. Také se upouští od podmínky, že pacient může léčbu nastoupit pouze po dvou neúspěšných pokusech o abstinenci, nebo se přesně definují jednotlivé typy léčby.

Hlavním problémem je zneužívání látky zejména v Praze a severních Čechách. Tabletu lze jednoduše rozpustit a závislí si ji píchají injekcemi. Z dotazníků mezi klienty kontaktního centra Sananim z první poloviny roku 2006 vyplývá, že subutex užívá více než polovina z nich. Z toho 24,2 procenta recept získá od lékaře a 37,9 procenta si ji obstará na černém trhu. Z těch, kteří užívají subutex, si jej injekčně píchá 95 procent. Obchod prý není organizovaný dealery, jde spíše o individuální prodej mezi uživateli. Osmimiligramová tableta přijde údajně na 400 až 500 korun.

Aktualizované standardy počítají se zavedením nových léků, například subuxonu, jenž by měl zamezit rozpuštění a injekčnímu použití. Stejně tak by měl působit i metadonový silně cukernatý sirup.

V roce 2006 evidoval Státní ústav pro kontrolu léčiv zhruba 2700 uživatelů subutexu. Jde však pouze o registrované uživatele. Problémových - tedy dlouhodobých a většinou injekčních - závislých je v ČR asi 30.000. Třetinu z nich tvoří uživatelé opiátů, zejména heroinu. Fenoménem české drogové scény však zůstává metamfetamin pervitin s počtem asi 20.500 uživatelů.

Jediné místo v ČR, kde počet závislých na opiátech převyšuje uživatele metamfetaminu, je Praha. Z celkem 9800 problémových uživatelů je 6100 závislých na heroinu nebo subutexu a 3700 na pervitinu. Naopak třeba na Vysočině, v Libereckém nebo Pardubickém kraji je závislých na opiátech méně než padesát, zatímco uživatelů pervitinu od 600 do 750.

V ČR existuje 13 substitučních center pro léčbu závislostí na opiátech. V roce 2005 se v nich léčilo kolem 500 osob, z toho 233 subutexem. Uživatelé opiátů tvoří v Česku přibližně čtvrtinu všech žadatelů o léčbu, většinu však tvoří ze 60 procent závislí na pervitinu. Odhaduje se, že na celém světě užívá opioidy asi 13,5 milionu lidí, z toho 9,2 milionu heroin.

Leona Heczková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Celé jsem to nečetl... Dle dr Nešpora je Subutex substituce...
Lékař praktik...  |  30.9.2007 19:43

No, samozřejmě, co jiného by to mělo být???
Karla  |  30.9.2007 20:10

a kolik je zavislejch lidi na svete???
 |  28.11.2007 13:58

Nabizim levnou pomoc socialne stabilnim Pekny den, pokud...
eMDzi  |  18.12.2013 13:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *