Většina drogově závislých žen má traumata z minulosti

12.8.2009 00:00
Drogy

Většina drogově závislých žen má podle odborníků za sebou psychická traumata v podobě násilí, sexuálního zneužívání či znásilnění. Podle zahraniční studie podobná traumata zažilo 30 až 40 procent závislých mužů a 80 až 90 procent drogově závislých žen, řekl dnes novinářům národní protidrogový koordinátor Kamil Kalina. Podle odborníků se tato čísla nijak nevymykají českým zkušenostem.

Odhaduje se, že ženy tvoří asi třetinu z celkového počtu zhruba 30.000 injekčních uživatelů drog v Česku. Kvůli častému zneužívání narkomanek je také jejich léčba komplikovanější, řekla ČTK ředitelka sdružení protidrogové léčby Sananim Martina Richterová Těmínová. Tyto modely chování pak podle odborníků ženy opakují na drogové scéně, neboť si na drogy často vydělávají prostitucí.

Důležité je tedy zajistit, aby se problém nepřenášel přes narušené vztahy na další generace. Občanské sdružení Sananim se specializuje na pobytovou léčbu matek společně s dítětem. Podle národního protidrogového koordinátora Kamila Kaliny je s podivem, že podobné služby jsou pouze v Praze. "Vytváření programů pro ženy má u nás jisté zpoždění a ty, které existují, bychom spočítali na prstech jedné ruky nešikovného tesaře," řekl.

Podle Kaliny jsou léky vyvolávající závislost předepisovány ženám trojnásobně více než mužům. Co se týká užívání konopí, v mladších ročnících se podle něj vyrovnává poměr uživatelek drog s počtem závislých mužů. Stejně je tomu u alkoholu a kouření, uvedl.

"Základní umění v léčbě závislých je najít pravý okamžik, kdy klient je nastaven na abstinenci," řekla Richterová Těmínová. Podle ní může být ideální doba po šesti až osmi letech užívání drog. Dítě může být prvotním motivem k léčbě, ale matky se musí léčit především samy kvůli sobě, uvedla.

Matky s dětmi léčené v terapeutické komunitě Karlov (listopad 2001 až prosinec 2008)
počet - podíl (v procentech) :
po ukončení léčby 82 100 %
z toho abstinuje, pracuje (studuje) 59 - 72 %
dlouhodobě užívá 10 - 12 %
nejsou informace 10 - 12 %
ve výkonu trestu 3 - 4 %
Zdroj: Sananim

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jako Jarmila Honsová?
soňa  |  4.1.2011 20:14

Mas pravdu,uplne s tebou souhlasim,jen kdyz sem nafrcena pikem,tak fungiuju
pernikova  |  2.5.2016 06:31

Ano,vetsina narkomanek si prozila nejake trauma.A to je reseni,samomedikovat...
Spatna zprava od KGX  |  2.5.2016 10:01

Katka od paní Třeštíkové.Povinně bych pouštěla na ZŠ.
Dokument  |  2.5.2016 12:08

Jako Primarni prevenci?Nejsem si jisty,zda vysledny efekt,vice nez strach,pak...
KGX  |  2.5.2016 12:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *