Za rok zákazu kouření v barech prý klesnou infarkty o desetinu

7.2.2008 00:00
Drogy

Za první rok zákazu kouření v barech a restauracích by se v Česku mohl snížit počet infarktů myokardu o deset až 20 procent. Vyplývá to ze zkušeností zemí, kde již zákaz platí. ČTK to dnes řekla lékařka Eva Králíková. Podle konzervativních odhadů prý ročně v ČR na následky pasivního kouření zemře dva tisíce lidí. Protikuřácký zákon, kterým by se Česko mohlo přidat k zemím, kde si lidé v restauracích vůbec nezapálí, projedná za několik dnů sněmovna.

Ve hře je několik variant, jak upravit kouření v restauracích. Zdravotní výbor sněmovny v polovině ledna doporučil poslancům, aby zvedli ruku pro úplný zákaz kouření v restauracích, kavárnách, na diskotékách a v barech. Zákonodárci uvažují také o návrhu stavebně oddělených prostor nebo o možnosti, aby majitel mohl svou restauraci označit za kuřácký podnik. Někteří poslanci zase míní, že přísná regulace by se neměla týkat menších podniků.

"Já jsem pro tu nejliberálnější verzi, tedy zcela zakázat kouření ve všech prostorách, čistý vzduch pro všechny - to je přece nejliberálnější," řekla Králíková. Zákaz kouření podle ní způsobí tři věci. Klesne prodej cigaret, lidé, kteří ještě váhají, tak přestanou kouřit, a nezačne kouřit řada dětí a mladých lidí.

Králíkovou i další lékaře a odborníky velmi překvapil názor prezidenta Václava Klause, který uvedl, že příliš nevěří rizikům pasivního kouření. V rozhovoru pro úterní Lidové noviny prezident řekl, že nevěří, že je "pasivní kouření takovou hrozbou pro člověka, aby bylo třeba vytvářet další zákazy a regulace a omezovat jimi lidskou svobodu".

Na změně podle lékařky vydělají všichni kromě tabákových firem. "Pohostinství jistě neprodělá, to bychom byli jediní na světě," dodala Králíková. Například v New Yorku byl prý za první nekuřácký rok příjem z daní restaurací o 12 procent vyšší než rok předešlý. Obavy z nižších tržeb nepotvrdili ani irští hospodští. Králíková si obavu českých hostinských vysvětluje strachem ze změn.

Důvod, proč mají lidé tendence nebrat lékařská varování ohledně kouření vážně, prý spočívá mimo jiné v síle tabákových firem a jejich reklamě. "Vezměte si, že by byl výrobce viru HIV, který by tvrdil, že nakažení virem HIV vás udělá úspěšnými bohatými a krásnými, měli bychom billboardy, tam, kde by se prodával virus, tak tam by byly soutěže, že můžete jet někam bivakovat a podobně," řekla Králíková. Lidé by prý podobným reklamám také podlehli. "Legálně by to bylo na trhu, tak taky byste si říkali, že když se to prodává, tak to asi nebude nebezpečné," dodala lékařka.

Do tažení proti tabáku se zapojuje stále více států - omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejných místech. V restauracích se nesmí kouřit mimo jiné ve Švédsku, Británii a mnoha jiných zemích, od ledna mezi ně přibyla i Francie.

Podle statistik kouří zhruba čtvrtina české populace, mezi mladými od 15 do 18 let dokonce polovina. Náklady na léčbu kouřením zapříčiněných nemocí dosahují zhruba devíti miliard korun ročně.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ten personál v drtivé většině hulí jak fabrika
 |  14.2.2008 23:18

zas chtěj akorát buzerovat,vykazujou akorát činnost vedením polemik o...
nekuřák  |  23.3.2008 13:00

Taková vyhláška o možnosti si kdykoliv a kdekolik uprdnout by byla...
já  |  23.3.2008 14:57

Promińte mi laskavě ale paní doktorky Králíkové si velmi vážím....
od chytrého horáka  |  3.4.2011 23:13

Chtěl bych jen podotknout že každý čin má i nějaký výsledek. Takže...
Jirka  |  3.4.2011 23:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *