Závislí potřebují zodpovědnost

19.8.2005 00:00
Drogy

Alkoholici a narkomani nepotřebují rady, jak se zbavit závislosti. Potřebují naučit se převzít za sebe zodpovědnost. Je o tom přesvědčen terapeut Jan Jílek, který se léčbou závislostí zabývá jedenáct let. O svých zkušenostech se zvládáním vlastní závislosti připravuje knihu. Po deseti letech pití a fetování 21 let abstinuje.

"Jsem přesvědčen, že každý člověk nejlépe ví, co chce a co potřebuje, a je schopen se o sebe postarat. Moje zkušenost mi to potvrzuje," řekl ČTK Jílek. Terapeuty prý nepotřeboval, aby mu řekli, jak je na tom zle, ale aby ho přijali, jaký byl, a ukázali mu jeho slepá místa.

"Říká se tomu tvrdá láska," vysvětlil. Závislé, kteří manipulují okolí svou neschopností, postaví před fakt, že jsou schopni se o sebe starat. "To je pro ně někdy velmi těžké přijmout. Je to o práci a oni jsou líní," řekl. Závislost vidí jako odmítnutí nést zodpovědnost, jako dětský přístup k životu.

Zatímco běžná terapie se zaměřuje na přípravu závislého na dobu, kdy bude abstinovat, a učí ho vyvarovat se rizik, Jílek se zaměřuje na to, jak bude závislý fungovat mezi lidmi. Abstinence je pouze východiskem.

"Závislý je člověk až do smrti, toho se nezbaví, stejně jako cukrovky. Maximálně se může naučit s tím žít," řekl Jílek. Podle něj nejde při léčbě o boj, ale o sebepoznání a sebeovládnutí. "Jako se staví dům - nikdo ho nepostavil bojem, ale tvrdou dřinou," vysvětlil.

První krok v terapii podle Jílka je, aby závislý přiznal, že je v maléru. Většinou totiž není schopen přiznat si závislost. "Nejlepší definice závislosti: s chlastem se žít nedá a bez něj také ne, anebo v Bibli slova apoštola Petra: co se člověka zmocní, tím je zotročen," citoval.

Jílek pracuje také s rodinami a partnery závislých. Na rozdíl od obvyklé terapie, v níž se probírá, jak jsou na tom závislí špatně a co by pro ně měla rodina ještě udělat, on se zaměřuje na to, jak se v této situaci rodiče, partneři či děti závislých cítí. "Jde o to, aby se rodina vzpamatovala a byla schopna čelit tomu, čemu se říká spoluzávislost," řekl.

Tím, že rodina postaví bariéru a zabrání závislému v manipulacích, vystoupí ze spoluzávislosti a chrání se před poškozování sebe. "Ze strany rodiny nejde o pomoc závislému až k sebezničení, ale o prospěšnost," upozornil.

Podle odhadů odborníků žije v Česku kolem 30.000 závislých na nelegálních drogách. Přinejmenším dalších 100.000 lidí se setkává s problémy drog jako příslušníci rodin a přátelé závislých.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Myslím, že všichni ne, někoho tímhle způsobem definitivně potopíš....
hvězda  |  22.8.2005 08:23

Je to už téměř 10 let,co syn začal užívat heroin.V té době věřím...
kačka  |  16.9.2005 15:06

chodila sem strasne moc dlouho s užasnym a chytrym klukem ktery boužel...
terka  |  21.8.2007 15:49

>/]....
klara  |  3.10.2009 23:16

Dokud budete dělat piče vládě Č.R. a HAJZLOVI č.r. vÁCLAVU...
jim  |  4.10.2009 02:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *