18000 lidí v ČR zemře ročně na následky kouření

Přes dva miliony Češek a Čechů kouří, čtvrt milionu nebylo ještě 18 let, řekla ČTK odborná garantka centra Život bez cigaret Jarmila Greplová při příležitosti Světového dne bez tabáku, který je 31. května. Každý rok 18.000 lidí v ČR na následky kouření zemře.

Cigaretový kouř obsahuje přes 4000 chemických látek, z nich na 60 vyvolává rakovinu. Kouření se tak podepisuje na zdraví kuřáka každým dnem a zdaleka nejde jen o rakovinu, varovala odbornice.

    S kouřením souvisejí podle ní například žaludeční vředy a cukrovka. Kouření narušuje buněčné procesy, chemikálie z cigaret zhoršují zpracování inzulínu. Proto mají kuřáci dvakrát větší riziko vzniku cukrovky. Špatný vliv má cigaretový kouř také na trávicí soustavu. Zejména rituál ranní cigarety nalačno s černou kávou dokáže narušit žaludeční sliznici a vést časem až k tvorbě žaludečního vředu. “Nejhůř jsou na tom kuřáci, kteří nemají čas se přes den najíst, jsou stále pod tlakem a stres a hlad zahánějí cigaretou,“ uvedla Greplová.

    Kouření může podle ní i za hormonální nerovnováhu, vynechání menstruace u žen a ztrátu erekce u mužů. U žen klesá vlivem kouření hladina estrogenu, což vede k nepravidelnostem cyklu. Kouření může přispět k dřívějšímu nástupu menopauzy a snížit prožitek z orgasmu. U mužů snižuje hladinu testosteronu, oslabuje erekci a může vyústit v impotenci.

    Kouření má podle Greplové vliv i na plodnost - cigaretový kouř poškozuje buňky vajíček a snižuje kvalitu spermií. Toxické látky napadají genetickou informaci ve vajíčkách a spermiích, a proto může být přirozený vývoj embrya narušen. “Přestat kouřit tak patří k prvním krokům, který by měli udělat všichni kuřáci, kteří plánují založit rodinu,“ doporučila odbornice.

    Vyhledání odborné pomoci zvyšuje podle ní více než desetkrát šanci přestat kouřit. V ČR funguje síť center pro odvykání kouření. V Praze funguje také soukromé poradenské centrum Život bez cigaret, jeho služeb mohou bezplatně využít těhotné ženy a mladiství.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  A to po cigaretách, které koupíte téměř všude, včetně obchodů s potravinami i v automatech. Kdyby šlo přednostně o zdraví, zabavovali by je policisté a zákonodárci by zakazovali jejich prodej i užívání pomocí zákonných opatření. Takže, co je tady prioritní? Poškodit a ...

  Kvě 30, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kdyby stát zakázal kouření, přišel by o velké prachy ze spotřební daně. Totéž platí pro chlast. Jsem zvědav, kdy zlegalizují prodej trávy, aby stát získal ještě víc. Navíc kuřáci dříve umírají, takže jim není třeba vyplácet dlouho důchod, což je pro stát taky značná úspora.

  Kvě 30, 2014
 • Obrázek uživatele Romek
  Romek (anonym)

  Kdyby stát zakázal...Ty jsi kuřá že???Někde jsi něco zaslechl a pořád to opakuješ.

  Kvě 30, 2014
 • Obrázek uživatele Romek,
  Romek, (anonym)

  nech se vyšetřit.

  Kvě 31, 2014
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Na něco zemřít musejí! Jakpak by to vypadalo, kdyby umírali úplně zdraví lidi? A do hrobu má jít každé tělo správně zhuntovaný!

  Kvě 31, 2014
 • Obrázek uživatele Jack
  Jack (anonym)

  Ale 122 letá stařena hulila celý život a nic, tak jestli to není trochu přehnané.

  Čer 01, 2014
 • Obrázek uživatele vlad
  vlad (anonym)

  jak se to dá dokázat? Vžyt je tam tolik proti ........

  Čer 05, 2014
 • Obrázek uživatele Co to je yemře???
  Co to je yemře??? (anonym)

  Takový slovo slyšim prvně.

  Čer 06, 2014
 • Obrázek uživatele Igor Jasoň
  Igor Jasoň (anonym)

  http://www.drogy.cz/

  Čer 16, 2014
 • Obrázek uživatele Jaroslav Játro
  Jaroslav Játro (anonym)

  Drogy.cz

  Čer 16, 2014
 • Obrázek uživatele Mirek Fuka
  Mirek Fuka (anonym)

  Nesnáším lidi co prodávají drogy. Drogy.cz

  Čer 16, 2014
 • Obrázek uživatele Yenový mistr
  Yenový mistr (anonym)

  Nexe se mi yemřít. Co mám dělat?

  Čer 16, 2014
 • Obrázek uživatele PJ
  PJ (anonym)

  A na nasledky potratu jen v Praze 14000.

  Led 12, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama