Alkohol a drogy u dětí

Dětští uživatelé alkoholu a drog stojí VZP ročně přes 15 milionů. Pojišťovna proto podpořila pilotní zřízení adiktologické ambulance pro děti a dorost.

Zdravotní problémy, které dětem a mládeži ve věku do 18 let způsobil alkohol a drogy, stály loni Všeobecnou zdravotní pojišťovnu více než 15,6 milionu korun. To je o 2,5 % více než o rok dříve. Počty dětských klientů VZP, kteří kvůli problémům s alkoholem či drogami skončili v péči lékařů, se přitom pohybují stabilně kolem 1 500 ročně. Aby se tato čísla mohla postupně snižovat, podpoří VZP pilotní projekt unikátní adiktologické ambulance pro děti a dorost ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

VZP je jedinou zdravotní pojišťovnou, která se s nemocnicí na projektu podílí. Spolupráce je dohodnuta na 12 měsíců, za tu dobu je VZP připravena uhradit služby nově vzniklé ambulance do výše tří milionů korun.

Nejvíce dětských a mladistvých klientů VZP mělo po oba dva roky problémy s alkoholem, na druhém místě byly kanabinoidy (marihuana, hašiš) a na třetím stimulancia (především pervitin).

Většina uvedených nákladů (cca 85 %) je za léčení v nemocnici či v psychiatrické léčebně. Necelých 10 % pak připadá na náklady zdravotnické záchranné služby.

Celkové náklady VZP na diagnózy zahrnující zneužívání alkoholu či jiných drog (tedy včetně dospělých klientů), činily v roce 2013 zhruba 734 milionů korun.

Doposud v Česku nefunguje žádná specializovaná adiktologická ambulance pro děti a dorost. Pilotní projekt Všeobecné fakultní nemocnice v Praze by měl být za dvanáct měsíců podrobně vyhodnocen a výsledky by měly mimo jiné posloužit i k otevření diskuse, zda by mělo smysl zřídit podobná zařízení například ve všech krajských městech.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Igor!!
    Igor!! (anonym)

    Co je to,trocha vzteku dědka,mámení z neodborných keců!VRAHY DĚTÍ JSTE VY ,!bez vyjímky všichni!jak hovoříš/že prý uvolněně ! před dětmi!jak se k nim chováš!?

    Zář 09, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama