Alkohol je falešný společník při depresi

Chronické bolesti a poruchy spánku, srdeční úzkost a trvalé problémy s žaludkem - za množstvím diagnóz se může skrývat deprese. Obzvlášť často však depresivní muži pijí. Proto není dívu, že v první zprávě Nadace mužského zdraví z roku 2010 je uveden alkoholismus jako nejčastější psychická porucha muže.

Takzvané „pití na odreagování“ od pracovního tlaku a stresu je široce rozšířené. Alkoholikem se tím ale člověk ještě nestane.

Co se ovšem stane, když muži tlaku neodolají? Když vede stres k přetí­žení? Když se ve shonu přijaté úkoly najednou ukazují jako neřešitelné? Shon a tlak mohou vést k onemocnění. A z nezvládnutých konfliktů může vznik­nout deprese. V takových situacích sahají muži častěji po láhvi. Alkohol má zastavit kroužící myšlenky, má pomocí se uvolnit a utlumit úzkosti, „Deprese zvyšuje riziko alkoholismu dvakrát až třikrát,“ říká specialista na deprese z Bayreuthu.

Především na začátku deprese alkohol uvolňuje a odlehčuje; jeho euforizu-jící účinky pomáhají lépe snášet vnitřní prázdnotu a smutek, neklid a napětí. Ale jednou se list obrátí: Buněčné jedy obsažené v alkoholu poškozují nervový systém, a proto začnou na náladu působit negativně.Tři ze čtyř alkoholiků okazují depresivní symptomy,“ vysvětluje Wolfersdorf. Kdo se pak pokusí al­koholu odvyknout, ten si zažije své: Odvykáním dál klesá nálada. Fatální zača­rovaný kruh, ze kterého je obtížné vystoupit. Na otázku, zda byla dříve slepice nebo vejce - tedy zda je původním problémem alkoholismus, nebo deprese je v praxi jen obtížné odpovědět. A přece je důležité si to vyjasnit. Pokud je pa­cient sklíčený ze závislostí na alkoholu, nemá už žádný impulz, zato ale stále větší pochyby o sobě samotném, léčí lékař nejprve závislost. Pokud slouží al­kohol k tomu, aby se zastřela deprese, nasadí paralelně také antidepresiva.

Zdroj: Muži nepláčou, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele Jna
  Jna (anonym)

  Alkohol chvilku pomůže, uspí, ale pak je hůř, kocovina a deprese ještě větší.

  Pro 05, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Dosud se neví, zda má člověk depresi z pití alkoholu, nebo pije kvůli depresi.

  Pro 05, 2014
 • Obrázek uživatele Jna
  Jna (anonym)

  Po alkoholu ty depky jistě jsou.

  Pro 06, 2014
 • Obrázek uživatele Luděk
  Luděk (anonym)

  Já jsem začal pít kvůli depresím, ale deprese už naštěstí většinou nemívám. Ovšem piju stále, zrovna si vychutnávám Božkov special s kávovou příchutí, mňam!

  Pro 06, 2014
 • Obrázek uživatele pro Jna
  pro Jna (anonym)

  Otázka je, zda ty depky jsou i před alkoholem nebo jen po alkoholu. U mě to fuguje tak, že depka po alkoholu nezmizí, pouze přestane vadit.

  Pro 08, 2014
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Po alkoholu raději nesahám. Nedělalo by to dobrotu s léčivem. Pak bych mohl dělat věci který bych normálně nedělal :-D

  Pro 08, 2014
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  Po alkoholu raději nesahám....S alkoholem nic nevyřešíš.

  Bře 14, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  S alkoholem žít nelze. Bez něj je to ještě horší.

  Bře 09, 2016
 • Obrázek uživatele Fugas
  Fugas (anonym)

  To je jako jít chytat ryby oštěpem v době rybářského nádobíčka,které je v případě lékaře a případný medikace navíc zcela zdarma. Jiný je,že to lidé používají k společenským účelům,ovšem závislost se vyvíjí rychle a se svinstvem jako je rozvinutá alkoholová závislost je dlouhá trnitá cesta končící v lepším případě vynucenou celoživotní abstinencí.V horším pokračováním ve svém středobodu života na ulici v totálním rozkladu osobnosti někde na parkové lavičce s nudlí u nosu a cukrovým skvašeným patokem v pet lahvi.

  Pro 24, 2016
 • Obrázek uživatele Fugas
  Fugas (anonym)

  Kdo něco má třeba ošacení je možné to hodit do kontejneru charity,nebo zanést přímo na charitu,alkoholici byli dřív také pracující nebo nezaměstnaní,jako mi zde,ale nezvládli depresi a léčili si ji alkoholem a prostě jim to nevyšlo,kolikrát jim přílišná slušnost k marnotratným partnerkám způsobovala duševní tíseň,kterou zaháněli právě alkoholem a nakonec je jejich drahá ,milá,drobná ,hodná,krásná druhá polovička podala s žádostí o rozvod do rukou známého právníka jedné známé,který je poslal rovnou na dlažbu.I tito lidí zaslouží naše srdéčko právě o Vánocích.

  Pro 24, 2016
 • Obrázek uživatele Filip
  Filip (anonym)

  Velcí dobráci jsou též číšníci lidí co chodí sami do hospody,to jsou jejich osobní bankéři.Pití sám doma je též problém,a to včetně debilských rad dát dvě na spaní u kterých časem nikdo nevydrží a časem je to domácí typ alkoholika s červenou bambulí na nose.

  Pro 24, 2016
 • Obrázek uživatele Varování
  Varování (anonym)

  Pyj s Mírou.

  Pro 24, 2016
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Chlast mi pomáhá dobře. V tu ránu je po ňom ta depka pryč.

  Pro 25, 2016
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  To je jako jít chytat ryby...Tím zkvašeným cukrovým patokem myslíš excelentní burčák, nebo kvak. Ten kvak jsem lepal naposledy tak přes 30 lety.

  Pro 25, 2016
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Tu jenom kopčím, wo co go: Ve vězení je tradičně usrkáván nápoj, kterýžto je nazýván KVAK. Samozřejmě je připravován v rozporu s vězeňským řádem a aktérům, jeho přípravy, hrozí několika denní odloučení od kolegáčků, navíc s velmi přísným režimem – na díře. Jeho příprava není nijak složitá – chleba, kvasnice, cukr, hrozinky pro lahodnou chuť a už jen kvašení. Tato část, je však poněkud složitější, protože to obnáší 14 dnů kvašení a v přísném režimu mírovského vězení, to byla loterie. Stačil jeden sváteční filcunk a průser byl na světě. Když jsme přitopili žárovkou, stáhlo se kvašení tak na 10 dnů. Výsledek naší snahy byl kvak, obsahující něco málo alkoholu, který však stačil v „dehydrovaném“ organizmu, vyvolat skutečný stav opilosti. Občas docházelo k prudkým výměnám názorů, protože v opilosti padají obvyklé morální bariéry. Takže silvestrovské i příležitostné oslavy končily i s modřinami, ale to je vězeňský život. My to dělali dovstavši původní původní recept, dělali jinak, náš kvak, který nemusel být dělán tajně jako ten v base, měl lepší ingredience a v létě na rozpálené palubě kvasil bouřlivěji. Dal se chlastat už za tři dny po naložení.

  Pro 25, 2016
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Tím zkvašeným cukrovým...Pravej čerstvej nešizenej burčáček .... Jo, to je něco! Bašta! Sakra, dal bych si. :-)

  Kvě 20, 2017
 • Obrázek uživatele Ivoš
  Ivoš (anonym)

  Pravej čerstvej nešizenej...Život prchá - přijde smrt, dopřejme si piva hlt!!!

  Bře 19, 2018
 • Obrázek uživatele Ivoš
  Ivoš (anonym)

  Než vymastit sobě kundu, dej si dívko piva rundu!

  Bře 19, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama