Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Alkohol přes míru více ohrožuje ženy

Každodenní pití alkoholických nápojů přes míru je škodlivé samo o sobě, avšak účinky jsou zhoubnější u žen než u mužů. Vyplývá to z poslední studie francouzského zdravotnického ústavu INSERM. Studie tvrdí, že pití alkoholických nápojů přes míru má při stejném množství různé účinky, a to podle pohlaví, tělesné hmotnosti a věku, přičemž patologické účinky, například cirhóza,se rychleji a vážněji projevují u žen než u mužů.

Nebezpečí cirhózy podle autorů studie vzniká u mužů přibližně po patnácti letech nebo dříve po pití pěti skleniček denně, zatímco u žen je tomu tak už po pití tří skleniček za tutéž dobu.

Za skleničku alkoholu se přitom považuje 1,4 decilitru vína, 2,5 až 3,0 decilitrů piva nebo 0,3 až 0,5 decilitru tvrdého alkhoholu; v těchto množstvích nápojů je přibližně stejný obsah alkoholu.

Kromě cirhózy jsou dalšími účinky pravidelného a dlouhodobého pití alkoholických nápojů poruchy nervového systému nebo také vznik některých druhů nádorových onemocnění.

Alkoholické nápoje sice mohou mít při pravidelném mírném pití příznivý vliv na srdce, avšak množství nesmí být u mužů více než dvě skleničky denně a u žen jedna sklenička.

Stejné množství vypitých alkoholických nápojů se podle pohlaví, věku a tělesné hmotnosti projevuje různě vysokou hladinou alkoholu v krvi, připomíná studie, přičemž hladina bývá u žen vyšší.

Podle studie je tomu tak kvůli tomu, že ženy mají více tuku a méně svaloviny, ve které se alkohol rozptyluje; alkohol jim tedy více než mužům proniká do krve. Rovněž enzym, který působí v lidském těle při odbourávání alkoholu je prý u žen méně účinný než u mužů; vstřebávání alkoholu u žen mohou údajně zpomalovat také hormonální změny.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele pepa
  pepa (anonym)

  AnoJasná věc, a to proto, že žena má slabší organismus, snese méně.

  Feb 14, 2010
 • Obrázek uživatele PP
  PP (anonym)

  Jasná věc, a to proto, že...Jo, znám baby, co snesou víc než každý chlap.Tvrdý, pivo, jen čumím.

  Feb 17, 2010
 • Obrázek uživatele Lala
  Lala (anonym)

  Jo, znám baby, co snesou víc...Chlast ohrožuje všechny, i léčí.

  Feb 18, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama