Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Alkohol je pro ženy nebezpečnější než pro muže

Alkohol je pro ženy nebezpečnější než pro muže, protože se opijí po mnohem menší dávce. Ženy mají dříve než muži alkoholem poškozena játra, srdeční sval, mozek a roste u nich i riziko rakoviny prsu. Těžkým alkoholičkám se rodí děti s vrozenými vadami hlavy a obličeje.

"Stejná dávka alkoholu vyvolává u žen vyšší hladinu alkoholu v krvi (než u mužů). Důvodem je nižší obsah celkové tělesné vody u žen, takže se alkohol ředí v menším objemu tekutiny. Dalším důvodem je geneticky daná nižší aktivita enzymu, který se uplatňuje při odbourávání alkoholu," řekl ČTK primář oddělení alkoholových závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor.. Připomněl, že k alkoholickým nápojům se počítá i pivo. Půl litru piva obsahuje zhruba stejné množství alkoholu jako dvě deci vína nebo půl deci destilátu.

U žen, které nadměrně pijí, klesá tvorba pohlavních hormonů, hrozí poruchy funkce vaječníků a neplodnost, u těhotných stoupá riziko potratu. "Riziko nemocí srdce a cév je u žen v plodném věku malé, určitý ochranný účinek alkoholu lze očekávat až po přechodu, aniž by současně alkohol zvyšoval riziko rakoviny prsu. Ženy v tomto období však jsou více ohroženy vznikem závislosti, proto Světová zdravotnická organizace ani těmto ženám alkohol nedoporučuje," dodal Nešpor.

Zdro: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  opijem se po nižší dávce, to je ale spíš výhoda- aspoň v hospodě nemusíme utratit tolik jako chlapi, stačí nám míň:-))))

  Bře 24, 2007
 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  stačí nám mín a potom jsme víc povolnější,teda aspon já.

  Bře 24, 2007
 • Obrázek uživatele Help
  Help (anonym)

  Jsme abstinující ženy a chceme pomoct našimi zkušenostmi těm, kdo se závislostí stále trápí. Nebojte se a přijďte se podívat, rády Vám i zodpovíme Vaše otázky. http://www.zavislostzeny.g6.cz/

  Lis 25, 2012
 • Obrázek uživatele Heslo alkoholiků
  Heslo alkoholiků (anonym)

  Alkohol je metla lidstva, proto hodně pijou, aby měli čím zametat.

  Lis 26, 2012
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  opijem se po nižší dávce,...Mně už taky stačí chlastu málo. Nevím čím to je, je to alespoň lacnější.

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele pro gina
  pro gina (anonym)

  Je to třetí stádium alkoholismu. První - alkohol dělá člověku dobře. Druhé - odolnost roste a je třeba zvyšovat dávky. Třetí - játra už jsou tak zhunovaná, že odbourávají alkohol pomalu a k udržení hladiny stačí malé dávky. Vím, o čem mluvím, mám vlastní zkušenost.

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Pro upřesnění - toto je čtvrté stadium alkoholismu (konečné). Ve třetím stadiu ještě tolerance roste a jsou častá okénka.

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To je vše jenom důkaz, že člověk pochází z opice!

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele AA
  AA (anonym)

  Důvodů je celá řada, například ženy mají menší játra a ženská játra se musí více zabývat hormony. K čistě ženským rizikům alkoholu patří vyšší riziko rakoviny prsu, a to i po dávce odpovídající dvěma deci vína nebo půl litru piva. Alkohol, drogy i tabák také ohrožují plod. Ten je nejzranitelnější na počátku těhotenství, kdy žena ještě nemusí o své graviditě vědět. Ženy, které nevylučují těhotenství, by měly abstinovat vždy. To není můj osobní názor, ale stanovisko předních odborníků z celého světa.

  Led 11, 2018
 • Obrázek uživatele pokud se zkazí žena,
  pokud se zkazí žena, (anonym)

  Je to vždy horší, a to ve všem. Jde to víc Di hloubky...

  Led 12, 2018
 • Obrázek uživatele Jo
  Jo (anonym)

  Je to vždy horší, a to ve...Ovšem že je každá jiná, i muži jsou napůl ženami.

  Led 12, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama