Alkohol ukládá pevně vzpomínky do paměti

Říká se, že alkohol pomáhá utopit smutek, ale ve skutečnosti ho prodlužuje, tvrdí japonští vědci z univerzity v Tokiu. Vysvětlují, že etanol obsažený v alkoholu nepomáhá zapomenout, jak si lidé většinou myslí, ale naopak ukládá pevně vzpomínky do paměti.

Vědci pod vedením profesora farmakologie Noria Macukiho dospěli k těmto závěrům po testech s laboratorními krysami. Ty několik dní vystavovali lehkým elektrickým výbojům a potom je zavřeli do jejich klece. Hlodavci se při každém otevření klece chovali vystrašeně. Vědci pak některým krysám vpravili do těla injekčně alkohol a jiným fyziologický roztok. Potom zkoumali reakce obou skupin.

Zjistili, že strach trval déle, v průměru dva týdny, u těch krys, které dostaly dávku alkoholu.

"Pokud bychom aplikovali tyto výsledky na lidi, znamenalo by to, že špatné vzpomínky, jichž se chce člověk zbavit, budou trvat déle, pokud bude dotyčný pít alkohol, a to i když se tím dočasně dostane do určité euforie," uvádí se ve studii.

"Pokud chce někdo odstranit negativní vjemy, je lepší je co nejrychleji nahradit pozitivními a nesahat po alkoholu," radí doktor Macuki.

Závěry studie byly zveřejněny v americké akademické revue Neuropsychopharmacology.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Liba
  Liba (anonym)

  Alkoholik má do smrti alkohol v mozku uložený, může úplně abstinovat roky, napije se jednou a opět spadne do závislosti.Je to nevyléčitelná nemoc.

  Dub 09, 2010
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  To je pravda ale i tak stejný je to s drogama.

  Dub 09, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama