Reklama

Alkoholikova dieta

V Čechách je podle odhadů 5 procent obyvatel alkoholiky. Registrováno a léčeno je pouze 2,5 procenta. Průměrný věk alkoholika je 52 let. Pokud si myslíte, že nespadáte mezi těchto 5 procent, protože se opijete jen občas, či pijete pravidelně, ale s mírou, i tak by se vám mohly hodit následující dietní doporučení.

Dieta alkoholika je dietou s nízkým obsahem cukrů, vysokým obsahem bílkovin a vysokým obsahem tuků. Umožňuje, aby se alkohol stal částí rozpisu potravin. Zdroje všech živin by měly být velmi kvalitní. Alkoholici jsou mnohem více než běžná populace ohroženi podvýživou, protože až 50 procent jejich příjmu kalorií může být tvořeno alkoholem na úkor dalších poživatin. Dobrým zdrojem tuků jsou například ryby ( losos, sleď, tuňák ), ořechy a semena, slepičí a kachní prsa, kuřecí a krůtí stehna, jehněčí, vajíčka, rostlinné oleje a sýry. Vyhnout byste se měli smaženým a přepalovaným tukům. Potřebu bílkovin je dobré krýt především z drůbeže, mléčných výrobků, ořechů, vajec a ryb. Čerstvá zelenina je zdrojem sacharidů, vitamínů a minerálů.

Earl Mindel ve své knize "Vitamínová bible" doporučuje všem, kdo si zvolí tuto dietu, aby pravidelně užívali Vitamín C (2-3 gramy), B complex a multivitamínový a multiminerálový prostředek, poněvadž alkohol narušuje vstřebávání téměř všech vitamínů a minerálů.
Dbát byste měli dbát i na to, aby jste nikdy nepili na lačný žaludek. Jeden koktejl vypitý při hlavním jídle se odstraní z krve o 25 procent rychleji než ráno vypitá "Krvavá Mary".
Dr. D. Palmer z Massachusettské univerzity zjistil, že doba cirkulace vstřebaného alkoholu v krvi se mění v průběhu dne. Samozřejmě, že čím delší dobu setrvá alkohol v krvi, tím více má času na poškozování mozkových buněk. Měli byste si proto dávat pozor, aby jste již nepili po 2 hodině noční a před polednem. V této době škodí alkohol nejvíce.

Občas byste si také měli vzpomenout na ubohá játra, která musí všechen ten alkohol stíhat metabolizovat a podpořit jejich činnost. Pomáhá například ostropestřec mariánský, Rebanon, Regalen a další na našem trhu dostupné přípravky na podporu jaterních funkcí.

autor: m.k.

Reklama

Reklama

Komentáře

motofoko (Út, 27. 5. 2003 - 22:05)
To je vsechno strasne krasne, jak se ma onen alkoholik stravovat, ale byl by sam proti sobe, kdyby pil pri hlavnim jidle, ze ano... on nepije proto, aby se mu to z krve o 25% rychleji ztratilo, nybrz proto, aby mu to tam co nejdele zustalo :-))
honza (Pá, 27. 1. 2006 - 18:01)
Tuňák je dobrý zdroj tuků? Od Vás bych si nechal poradit něco o stravě. Maso tuňáka je jedno z nejméně tučných vůbec, neobsahuje téměř žádný tuk.
petr (Čt, 13. 4. 2006 - 19:04)
Pekna blbost! Vetsina lekaru doporucuje prave alholikum nizkotucnou dietu, nebot jejich jatra maji prave problem s odbouravanim tuku!
Mona (Pá, 14. 4. 2006 - 07:04)
Tak tak. Po 6ti pivech hezky strouhanou mrkvičku...
jana (Pá, 14. 4. 2006 - 18:04)
Ahoj :o) Hledám rodiče, kteří mají doma školáka s problémy chování (záškoláctví, šikana, alkohol, drogy apod.),na anonymní dopisování (e-mail). Pracuji na diplomové práci, která se týká vlivu průběhu těhotenství a porodu na pozdější problémy dětí ve škole. Pokud Vás zajímají souvislosti, napište. Moc vám předem děkuji :o) S pozdravem Jana
e-mail: jany.b"seznam.cz
ICQ: 339257681
Denis (St, 16. 8. 2006 - 10:08)
V Čechách jich je možná 5%, a někdy mi příjde že na Moravě nejméně 10%.
Návštěvník (So, 7. 10. 2006 - 14:10)
JDE O TO CO TO JE ALKOHOLIK,ZNÁM ŽENY PRO KTERÉ KRABICE VÍNA NENÍ PROBLÉM/DENNĚ/TO SE NÁM TO KRÁSNĚ UMÍRÁ
. (Ne, 8. 10. 2006 - 02:10)
no ja zvladnu treba tyden 2 l vina dennne /teda za vecer/ale pak se zbytek roku alkoholu ani nedotknu tak nevim:-)
Návštěvník (So, 3. 2. 2007 - 20:02)
Kéž by Vám to vydrželo!Já pila 2l vína denně a ted mám cirhozu jater.Málem jsem zemřela.A od té doby abstinuji a léčím se.Už půl roku ležím po nemocnicích nebo ležím doma.Mám inv.důchod.Nikdy už nebudu jako dřív!A to je mi teprve 26let.Mám zkažený celý život ale můžu si za to jedině já sama.Ale zjistila jsem to bohužel až moc pozdě.Tak se držte at nedopadnete jako já.
IM_cookie=true (So, 3. 2. 2007 - 20:02)
Kéž by Vám to vydrželo!Já pila 2l vína denně a ted mám cirhozu jater.Málem jsem zemřela.A od té doby abstinuji a léčím se.Už půl roku ležím po nemocnicích nebo ležím doma.Mám inv.důchod.Nikdy už nebudu jako dřív!A to je mi teprve 26let.Mám zkažený celý život ale můžu si za to jedině já sama.Ale zjistila jsem to bohužel až moc pozdě.Tak se držte at nedopadnete jako já.
Veronika (So, 19. 5. 2007 - 16:05)
Dva roky abstinuji ,prošla jsem tříměsíční léčbou.Vřele doporučuji všem,kdo mají problémy s alkoholem.Udělat si pořádek v sobě ,brát život s pokorou ,být sama sebou je to úžasné.Akokohol vše krásné jen ničil.
Veronika (So, 19. 5. 2007 - 22:05)
Dneska jsem už psala ,Naní mi vůbec dobře ,když vidím jak démon alkohol ničí zdraví ,vztahy a není z toho bludného kruhu úniku.Stačí tak málo udělat první krok k nápravě a vystoupit ven z kruhu závislosti.Pak už si uvědomíme pravou cenu života.žebříček hodnot se změní z rubu na líc.Tíživý kámen ze srdce spadne a ta úleva je nepopsatelná.Abstidenci zdar vyplatí se.
Veronika (So, 19. 5. 2007 - 22:05)
Dneska jsem už psala ,Naní mi vůbec dobře ,když vidím jak démon alkohol ničí zdraví ,vztahy a není z toho bludného kruhu úniku.Stačí tak málo udělat první krok k nápravě a vystoupit ven z kruhu závislosti.Pak už si uvědomíme pravou cenu života.žebříček hodnot se změní z rubu na líc.Tíživý kámen ze srdce spadne a ta úleva je nepopsatelná.Abstidenci zdar vyplatí se.
Veronika (Út, 29. 5. 2007 - 18:05)
držet se a udržet se je silná vůle,důležitá je taky motivace ,bez ní se abstinovat nedá.Všem přeji ,mnoho krásných dní bez alkoholu.Místo ranní opičky dej si dvě tři rozcvičky.
Alča (Pá, 15. 6. 2007 - 23:06)
Dlouho sem nikdo nepsal ,snad ani nikdo nepije či nechce o svém problému psát.Není to žádná ostuda a možná někomu pomůžete.I když tady si musí udělat v sobě pořádek každý sám.Ale dobrá rada je k nezaplacení.
manka (Čt, 15. 11. 2007 - 16:11)
jak zvládnout alkohol prtnera v jinak fungujícím vztahu
Alča (Pá, 14. 12. 2007 - 22:12)
Zvládnout partnera ,který je závislý na alkoholu není lehké ,ale řešení je několik .Nejúčinnější je léčení na psychiatrii ,ale musí partner chtít.Domluva ,aby nepil nebývá účinná.Na každého platí něco jiného.Mě osobně stačila tří měsíční léčba,tři roky nepiju a stal se ze mě úplně jiný člověk .Stačí si důkladně pročistit hlavu ,udělat si pořádek v sobě a na alkohol není ani pomyšlení.Ale každý ,kdo se vrátí z léčení si musí uvědomit ,že se do konce života nesmí alkoholu ani dotknout.Jinak nedosáhne úspěchu.Přeji Vám hodně síly a zkuste partnera nějak přesvědčit ,projevte mu podporu ,potom Vám bude vděčný .Začátky léčby nejsou lehké ,ale vyplatí se bojovat a hlavně vydržet.
kika (Pá, 1. 2. 2008 - 18:02)
Mame doma otce, pije "tajne", flasky ma poschovavane vsude. je to uz 15 let a on si mysli, ze to ma pod kontrolou. Nechce jit na leceni, ale uz to neni k vydrzeni...Vazne nevime, co s tim, co udelat, aby videl, ze je zavisly.. K
hanka (Po, 10. 11. 2008 - 08:11)
chci s tím skoncovat , zatím funguji ,chodím do práce, ale mám šíleneé depky,bydlím s dospělými dětmi a vnoučkem snažím se aby to nepoznaly, skončil vztah s partnerem a je mi zle
hanka (Po, 10. 11. 2008 - 08:11)
Prosím o podporu
Agáta (Po, 10. 11. 2008 - 10:11)
Co nejdřív navštiv psychiatra a poraď se s ním. Pokud se ti jeho jednání nebude líbit, navštiv jiného (z jakého jsi města?). Jediným řešením tvého problému je NAPROSTÁ A TRVALÁ ABSTINENCE. Neexistuje nic takového jako kontrolované pití. Poté, co vysadíš alkohol a budeš nějakou dobu abstinovat, i depky tě přejdou, protože alkohol se na nich podílí klíčovým způsobem. Kdyby se Ti nedařilo abstinovat ambulantně, domluv si léčebnu. Čím dřív, tím líp. Rodině se svěř, prostě jim řekni, že máš problém. Léčba v PL trvá 3 měsíce a pomůže ti, je to ten nejlepší způsob. Dají tě tam do pořádku.

Ale pamatuj si jedno: Alkoholik se musí naučit milovat život, ne nepít.
Návštěvník (Po, 10. 11. 2008 - 11:11)
Hlad zapiješ,ale žízeň nezajíš:-))
hanka (Po, 10. 11. 2008 - 21:11)
co je ambulantní léčba???co to obnáší???co mě tam čeká???neodsoudí mě???
hanka (Po, 10. 11. 2008 - 21:11)
máš pravdu a cítí se uvolněně,ale ty následky potom????
hanka (Po, 10. 11. 2008 - 21:11)
k psychiatričce chodím, beru prášky na nervy ale trochu ji lžu, stydím se
hanka (Po, 10. 11. 2008 - 21:11)
mám dost nevyřešených problémů které jsou neřešitelné,jedná se o bydlení 10 let se soudím se st.firmou, kluci kouří trávu a pijí také
(St, 22. 5. 2013 - 11:05)
už nezvládám nic ntož dietu....
jen s napít jít spát a odhmotnit se od světa......
David Papp (Čt, 30. 7. 2015 - 13:07)
Kéž by Vám to...Dobře ti tak ty děvko jedna fetácká!!!!!!!! AUHOAOHUAAHUIAOHAAUIIAJHAHAHAIHOOOHOAU
Jarda (Čt, 30. 7. 2015 - 22:07)
Kopřivo, chlastáš, to je...n++ přijde,že bejt středně tlustej,nebo oplácanej je pořád lepší než bejt alkoholik.Tam je zdravotníh rizik víc,též tlak,též srdce,a místo kloubů a páteře zas neurologie a játra,případně plíce.Často to je společná závislost s hulením.
Jarda (Čt, 30. 7. 2015 - 22:07)
Dřív jsem si myslel,že pivo jako nejni alkohol.Ale to byl právě ten alkohol na kterým dle mého odhadu ujíždí většina alkoholiků.Kolikrát ani nemají velké břicho,ale za den urazí spoustu piv a čím dál míň jedí.
Játra furt odbourávaj,je to alkohlismus jak vyšitej.Časem už nemají na pivo a skončí u vína.Extrémní je ,když něko jde ukrást v supermarketu chlast,bojí se že ho chytěj ,tak tam na ex vypije dvě flašky slivovice.TO se stalo na Slovensku.
Jarda (Čt, 30. 7. 2015 - 23:07)
Alkohol dělá z lidí závisláky,kteří už od poledne jsou v hospodě.Blbnou z toho a za střízliva se nedá poslouchat co si povídaj.Ženy se stanou alkoholičkami dřív a snadněji,mají citlivější organismus na alkohol.
Franta (Pá, 31. 7. 2015 - 04:07)
Alkoholikova dieta spočívá v pití chleba v tekutém stavu od rána do veřera,Pěkně děkuju,ale nechci ,dnešní doba nepromíjí a alkoholik ani nepotřebuje mít játra v hajzlu a alkoholové pitky ho do hajzlu pošlou samy.
sdfg (Ne, 31. 12. 2017 - 13:12)
Ježiš to bylo chytráků bohatých co normálně zdravě jedli a uchlastali se ve 40ti ani ne(A.E.Poe),ten pořádal hostiny,ale jediné co dělal blbě,že právě den začínal těmi kokteily a pokračoval plynule celý den chlastem.

Takže přestat chlastat a jíst třikrát denně snídaně,oběd večeře.
Žádné krabičkové diety a podobní blbosti jako nanadavání si talířků a jezení jen salátů,jen masa,ne pečiva atd.
Klasicky se najíst a pak si dát sváču a večeři ne moc pozdě,hýbat se občas pracova fyzicky,nebo i rekreačně sport,žádný extrém s rizikem úrazu a zmrzačení se.
dcera (Ne, 30. 8. 2020 - 13:08)
Mame doma otce, pije "tajne", flasky ma poschovavane vsude. je to uz 15 let a on si mysli, ze to ma pod kontrolou. Nechce jit na leceni, ale uz to neni k vydrzeni...Vazne nevime, co s tim, co udelat, aby videl, ze je zavisly.. K
Reklama