Reklama

Americká farmaceutická firma má zájem o patent na Ayahuscu

Ayahuasca je přípravek minimálně ze dvou rostlin: z liány Banisteriopsis caapi a z listů čakruny. Tento nápoj v Amazonii představuje nejdůležitější léčebný prostředek místních šamanů. Samotná účinná látka ayahuasky je N,N-dimetyltryptamin (= DMT), tedy substance, která v našem mozku působí jako neurotransmiter. A přesně tato látka je zakázána zákonem o omamných látkách. To znamená, že všichni lidé v Amazonii se chovají nelegálně.

Při archeologických vykopávkách v Ecuadoru byly objeveny nálezy, které byly v literatuře, i té vědecké, popsány jako "čarodějnické hrnce". Jsou to poměrně jednoduché, velké keramické nádoby, v nichž se připravovala ayahuasca a které se připisují kultuře Milagro-Quevedo (500 př. n. 1. - 1500).

 

Inkvizice ayahuasku nikdy nepronásledovala, protože pravděpodobně tento nápoj v množství indiánských lektvarů přehlédla. Teprve v padesátých letech za kázala jedna švýcarská misie Mačingenům, žijícím na Urubambě, užívat ayahuas ku, protože je to "dílo ďáblovo".
Potlačení zvyku užívat ayahuasku vedlo následně k jejich vykořenění a kulturnímu rozpadu.

 

Také kulturní dědictví Šipibů bylo silně poničeno moderními misionáři. Šipibové měli jakési písmo, pomocí kterého určité poznatky z vizionářského světa dekódovali a dále prostředkovali (ayahuaskové vzory): Dříve se tyto vzory objevovaly i v knihách, které pravděpodobně iniciovali misionáři, ale poslední z nich spálil roku 1978 jeden muž z Camita, protože obsahovala "ďáblovy věci".

 

Poté, co chemické složení a farmakologické účinky ayahuasky objasnili západní vědci (Bo Holmsted, Dennis McKenna, James Callaway, Jonathan Ott a další), dostavilo se velké překvapení. Amazonští Indiáni vyvinuli svou vlastní chemickou technologii, a k tomu ještě vysoce výkonnou.

 

Reklama

Psychedelicky působící látka N,N-dimetyltryptamin, krátce zvaná DMT, se nevytváří pouze v lidském těle, ale vyskytuje se i v řadě rostlin a zvířat, která člověk jí. DMT se však nedostává přímo do mozku, ale je napřed odbouráno enzymem monoaminooxidázou, krátce MAO. 

 

Když se podaří zabránit vylučováni MAO, může DMT volně překročit bariéru mezi krví a mozkem, navázat se na příslušné receptory a vyvolat v nervovém systému mimořádný stav, který se manifestuje překrásnými a omamujícími vidinami. 

 

Přesně to se stane při pití ayahuasky. V liáně jsou totiž obsažené betakarboliny harmalin a harmin, které zamezují vylučování monoaminooxidázy. Díky tomu může DMT, které je v nápoji obsažené, nerušeně proniknout do mozku. Tam pak působí po dobu asi jedné a půl hodiny. Ayahuaska přestavuje vynikající příklad chemiical engineering vědomí.

 

Tento postup by si dnes chtěly přivlastnit farmaceutické firmy z USA. Patent č. 5751, který International Medicine Corporation (zástupce: Loren Miller) nahlásila u United States Marks and Patents Office v červnu roku 1996. Tím si chtěl tento koncern pro sebe patentovat chemicko-farmakologický princip a značku ayahuasky. Jinými slovy, chtěl si ho pro sebe monopolizovat.

 

Pokud začne patent platit, bude Indiánům, kteří ayahuasku vynalezli a dále uchovávají znalost její přípravy, zakázáno tento nápoj připravovat, resp. bude jim to povoleno jen tehdy, když koncernu zaplatí licenční poplatky.

 

Protože například Ecuador spadá pod americké licenční právo, bylo by možné, že poslední tradiční Indiáni budou muset zaplatit majitelům obchodní známky Ayahusca pokaždé, když si budou chtít tento nápoj připravit.

 

V otevřeném dopisu prezidentovi USA Billu Clintonovi proti této neslýchané drzosti protestovali náčelníci zhruba 400 kmenů amazonských Indiánů: "Nechat si patentovat léčivý prostředek, jehož znalost dědíme po mnoho generací, je zásahem do kultury našich národů i celého lidstva," vysvětlil Valerio Grefa, mluvčí konfederace indiánských organizací Amazonie.


Zdroj: Čarodějná medicína - nakladatelství Volvox Globator

Reklama

Komentáře

Lucie (St, 14. 3. 2001 - 11:03)
Neni mi jasne, proc je ayahuasca nelegalni. Mozna jen
nechapu zakon o omamnych latkach, ale ten podle konvence
OSN ci ceho rika, ze nelze uchovavat/obchodovat atd.
DMT v krystalicke ciste podobe. Jak je jiz v clanku receno,
DMT se nachazi v mnoha prirodnich latkach. Jsou
tudiz nelegalni treba
banany? Dekuji za pripadny odkaz misto ceskeho zakona,
ktere toto upravuje.
alah (Čt, 1. 12. 2005 - 20:12)
Zdravim te Mutti,podarilo se ti vyextrahovat dmt s phalarisu???Ja sem to skousel uz par krat ale nic,tak nevim,jestli nekde delam chybu???Ozvy se pleas,jestli o tom neco vis!!!!zatim......... alah
mutti (Po, 2. 4. 2001 - 10:04)
jsem rad, ze je tady tento clanek a ze na nej mohu zareagovat. zakazovat a nicit rostliny, ktere obsahuji DMT? nesmysl. stejne se z techto rostlin musi extrahovat DMT, takze o co jde. kdyz se projdete po louce, tak tam uvidite plno rostlin, ktere obsahuji DMT. DMT je halucinogen jez pusobi kolem hodiny. staci 30 miligramu a je to super. nevyhodou muze byt to, ze je zde urcita moznost pri castem uzivani porucha jater, ale kdo by je nemel prochlastany. dobry je uzivat treba DMT s MAO, to se pak ucinky zvysi.
no nic. MAO je napriklad v ROUTE SIBIRSKE.
a mao s pyscilibinem, tj. s lysohlavkama super.
ahoj. Mutti.
http://mutti.webpark.cz
Caperucita (Po, 22. 12. 2003 - 10:12)
Ayahuasca neni nelegalni, ve sve domovine, v jizni americe je dokonce propagovana, napr. na letisti je mozno se setkat s letaky, dokonce samotny peruansky prezident se nechal lecit samany...A jine zeme nemaji pravo na to si ji dovazet, takovou vec musi clovek vyzkouset primo na miste deni.
A Americani jsou nejvetsi picusove, protoze dat si patent na kulturu je proste nejvetsi ohavnost, co mohl tenhle tupy narod vymyslet...!
sasa (Ne, 21. 1. 2007 - 02:01)
mutti:ty truba nie pyscilibin ale psylocibin a dmt bez maoi neucinkuje vobec
conasrdci (Čt, 16. 10. 2008 - 15:10)
Ulítnout se dá po čemkoli, třeba s mochomůrkou červenou..O to tady vůbec nejde.
Štve mi ta arogance a přepýcha Ameriky, která Indiány zdecimovala až na okraj společnosti..a ještě je tak drzá, že si klíďo patentuje něco, co jí nepatří a ještě z toho bude pobírat licenci od těch, kteří to po staletí používají..Já tedy nevím, jestli je to víc k smích, než k pláči! Nesnáším Ameriku..Všude se cpe a dělá víc škody než užitku..Ať už de do hajzlu i s tím svým radarem!! Kdo se nás ptal, jestli ho tu chceme..?? Všecko je to postavené na hlavu, co se teď v tom Bóžim světě děje!
conasrdci (Čt, 16. 10. 2008 - 15:10)
Ulítnout se dá po čemkoli, třeba s mochomůrkou červenou..O to tady vůbec nejde.
Štve mi ta arogance a přepýcha Ameriky, která Indiány zdecimovala až na okraj společnosti..a ještě je tak drzá, že si klíďo patentuje něco, co jí nepatří a ještě z toho bude pobírat licenci od těch, kteří to po staletí používají..Já tedy nevím, jestli je to víc k smích, než k pláči! Nesnáším Ameriku..Všude se cpe a dělá víc škody než užitku..Ať už de do hajzlu i s tím svým radarem!! Kdo se nás ptal, jestli ho tu chceme..?? Všecko je to postavené na hlavu, co se teď v tom Bóžim světě děje!
rakycek (Čt, 4. 12. 2008 - 23:12)
To je vážně drzost co si ty Amíci dovolujou,oni si snd myslej že můžou snad všechno.Je to hnus.
M (Ne, 17. 4. 2011 - 15:04)
DMT máme všichni v sobě - v páteřním míšním moku. Nesmí se obchodovat s čistým DMT, ale už tu jsou deriváty, které tento zákon obcházejí a účinkují i bez IMAO. Jinak kombinovat IMAO s čímkoliv, co pak zvyšuje serotoninovou aktivitu - hurá k serotoninovému syndromu a rizikem smrti. DMT se s IMAO kombinuje pouze protože jinak při pojídání nefunguje, ale jsou jiné cesty - šňupout jej (to dělají též indiáni se semeny Yoppo bez Sirské routy) nebo pokud má farmako čistotu aplikovat rektálně nebo rovnou injekčně. Rozhodně bezpečnější než s IMAO - pak se 14 dní musíte vyhýbat všemu, co obsahuje triptofa a mnoha druhům léků, neboť inhibitor MAO pak nedovolý tomuto enzymu rozkládat léky nebo neuropřenašeče jako serotonin a zas - to Vás může stát život.
Luciano (Ne, 17. 4. 2011 - 16:04)
No, serotoninový syndróm, to nie je žiadna sranda. Dva dni v kóme, neschopnosť udržať stolicu, nemožnosť sa vymočiť, proste bola najväčšia hrôza, čo som v živote zažil. A to som rád, že som to vôbec prežil.
Jan (Po, 14. 5. 2012 - 07:05)
mutti:ty truba nie pyscilibin...DMT bez MAO funguje ale pouze kouřením nebo šňupáním. MAO jen když ji použijete ústně a potom to je delší jízda. když se kouří nebo šňupe účinek je asi 9 min až 15 min.
a (Po, 14. 5. 2012 - 14:05)
má tu niekto prístup k DMT kryštálom?
robo (So, 16. 1. 2016 - 22:01)
mal tu niekto DMT?
měl (So, 16. 1. 2016 - 22:01)
mal tu niekto DMT?Tu někdo rozum?
Reklama