Britský hostinský řetězec hlásí růst výdělku po zákazu kouření

Britský řetězec provozující hostince JD Wetherspoon oznámil, že růst výdělků v těch podnicích v Anglii a Walesu, kde zavedl zákaz kouření, byl vyšší než v těch, kde se nadále kouří. Také ve Skotsku, kde se již nesmí kouřit ve veřejných prostorách a na pracovištích podle zákona, prodej v hostincích Wetherspoon rostl.

Celkově firma oznámila růst obratu v prvním finančním čtvrtletí do konce října o 9,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím loni. Ve Skotsku, kde byl zákaz kouření zaveden v březnu, má 39 podniků, v nichž za 13 týdnů do konce října vzrostl prodej o 5,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím loni.

V Anglii a Walesu byl sice již také přijat zákon o zákazu kouření, ale bude účinný až od příštího léta. Weatherspoon zde ze své iniciativy zakázal kouření v 56 podnicích. Ve 35 z nich, kde se nekouří už rok, se prodej za zmíněné čtvrtletí zvýšil o 11,8 procenta ve srovnání se stejným obdobím loni.

Vedení firmy upozornilo, že ani celý rok bez kouření ještě nemůže poskytnout plná data o dopadu, a tím méně údaje ze Skotska, kde celý rok ještě neuplynul.

V Británii se o zákazu kouření vedla poměrně prudká debata. Každá z korunních zemí má v tomto ohledu nezávislost v rozhodování. Skotové neotáleli a zavedli zákonný zákaz těsně poté, co ho zavedla sousední Irská republika. V Anglii a Walesu premiér Tony Blair prosazoval, aby tato oblast nebyla regulována zákonem, ale byla ponechána na vůli hostinských a jejich zákazníků. Poslanci se nakonec ale rozhodli zákaz zavést.

Jiří Majstr - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Hostinský.
  Hostinský. (anonym)

  Tomu budu věřit, až mi to poví kdosi, komu normálně věřím.

  Pro 02, 2006
 • Obrázek uživatele ss
  ss (anonym)

  Aby mohlo několik amerických firem profitovat na Irácké ropě musejí dnes a denně zemřít američtí vojáci. Ropa je jediným důvodem Americké okupace Iráku. Aby byl důvod proč válčit a okupovat Irák muselo zemřít několik tisíc lidí v New Yorku 11. září 2001. Seznamte se s více informacemi o největším podvodu této civilizace na http://911.yweb.sk

  Pro 15, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama