Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Celoživotní kuřačky žijí v průměru o 10 let méně než nekuřačky

Ženy, které se zbaví kuřáckého návyku do svých 30 let, výrazně sníží riziko předčasného úmrtí. Vyplývá to ze studie britských vědců, kterou zveřejnil medicínský časopis Lancet.

Celoživotní kuřačky umírají podle výsledků studie, pro kterou sbírali vědci materiál na vzorku více než milionu britských žen, až o deset let dříve než nekuřačky. Kdo se vzdá kouření do 40 let věku, ztratí kvůli svému návyku rok života. Pokud se ženám povede skoncovat se závislostí na tabáku před 30. rokem života, zemřou v průměru o měsíc dříve než nekuřačky

 “Více než polovinu žen, které kouřit nepřestanou, tabák zabije,“ řekl BBC vedoucí výzkumu Richard Peto z univerzity v Oxfordu.

Předčasně podle studie umírají i ty ženy, které kouří méně než deset cigaret denně.   Podle vědců jde o podobné údaje jako v případě mužů.

Výzkum ovšem ukázal i to, že odvyknout kouření není vůbec jednoduché. Přibližně 70 procent žen, které aktuálně kouří, se neúspěšně pokouší přestat.

Vědci připomínají, že rakovina plic není jediným rizikem spojeným s kouřením. Vede například také ke stárnutí kůže.

 Lancet publikoval studii v souvislosti sestým výročím narození britského fyziologa Richarda Dolla, který jako jeden z prvních vědců v roce 1950 upozornil na přímou souvislost kouření s rakovinou plic.

Zveřejnění studie prý rozhodně nemá vést mladé lidi k tomu, aby si bez obav zapálili. Její výsledky podle vědců neznamenají, že když dvacetiletí vykouří denně libovolné množství cigaret, s jejich zdravím to nic neudělá.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele JANA
  JANA (anonym)

  JAK TO MUŽETE VĚDĚT KDYŽ VY LEKAŘI NIC NEVÍTE. TAKOVA BLBOST. STRAŠÍTE LIDI PROTOŽE VÍTE ŽE VĚTŠINA LIDSTVA JSOU OVCE. JA NEKPOUŘÍM ALE VĚŘIT VAŠÍM KECUM .......

  Pro 04, 2012
 • Obrázek uživatele starý krokodýl
  starý krokodýl (anonym)

  Hulím třicet let a dodnes jsem neměl chřipku ani jiné dýchací problémy.Jediný problém je, že se mi na tom přiživuje stát svými daněmi. Kouření vás ochrání před rakovinou plic! Čtěte zde..jen naši "všeznalí" doktůrci budou stále mlít jednou naučené dokola... http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010120007

  Pro 04, 2012
 • Obrázek uživatele marie-falcnikova
  marie-falcnikova

  Dalsi picovina,silny kuraky neodradi

  Kvě 06, 2016
 • Obrázek uživatele Okovana
  Okovana

  Hulim od 12let v kuse,nikdy jsem neprestala,od 20ti cca 3krabicky denne

  Kvě 08, 2016
 • Obrázek uživatele Retko
  Retko (anonym)

  Kouřil jsem od 14 let, ale jen mírně. Postupně jsem se dostal na cca 13 cigaret za den. Ve 44 letech jsem si zapálil svou obvyklou poslední cigaretu před usnutím. Druhého dne jsem si po probuzení další cigaretu už nezapálil Probudil jsem se z narkózy, po operaci rakoviny hrtanu.

  Kvě 09, 2016
 • Obrázek uživatele Retko
  Retko (anonym)

  Dalsi picovina,silny kuraky...To je jejich problém.

  Kvě 09, 2016
 • Obrázek uživatele Teda
  Teda (anonym)

  Hulim od 12let v kuse,nikdy...Tebe bych tak chtěl mít doma. No ale když na to máš... Alespoň ponáháš vylepšovat příjmovou stranu státního rozpočtu. Pouze nechápu, proč nebyla dávno zavedena jednotná cena všech značek cigaret 200 Kč za krabičku.

  Kvě 09, 2016
 • Obrázek uživatele hlouposti
  hlouposti (anonym)

  Tebe bych tak chtěl mít...moje babička nikdy nekouřila, byla štíhlá a zemřela v 54 letech na mrtvici. Kde máte těch deset let navíc, chytrolíni.

  Kvě 09, 2016
 • Obrázek uživatele kraska dokonala
  kraska dokonala

  Kundovina hulim asi od 13let pravidelne i v těhotenství nic neskodi nelzete lidem do pici

  Feb 11, 2017
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Kundovina hulim asi od 13let...do čeho? Já myslel, že se lže jen do očí a ono to jde i jinde?

  Feb 11, 2017
 • Obrázek uživatele kraska dokonala
  kraska dokonala

  do čeho? Já myslel, že se...Haha

  Feb 12, 2017
 • Obrázek uživatele 88
  88 (anonym)

  Vůbec jsem nečetl to, co sem kdo napsal. Píši proto, že si chci ulevit. Mám totiž kuřačku. Kouří 40 cigaret denně. Je to pitomec. Věčně nemáme prníze. Bodejď by jo. Jsme oba v důchodu, tak kde bychom je měly, když prokouří cca 3 000 Kč měsíčně. A já, když si chci něco jednou za rok koupit za tisíc korun, tak se hádá a říká, jak si to představuju. Takový člověk by měl jít povinně do blázince. No a sex? Už jste někdy někdo viděl ženu, kuřačku, aby měla ráda sex? Já tedy ne.Tak proto: ženy, které kouří, jsou slušně řečeno nezodpovědné, k sobě i ke druhým. A neslušně řečeno, jsou to krávy.

  Říj 06, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama