Reklama

Centrum emocí odpovídá za závislost na nikotinu

Přestože se anatomům podařilo detailně popsat jednotlivé součásti mozku, jeho četné funkce však zůstávají záhadou, jež stále čeká na objasnění. Vědci sice již dlouho věděli, že tzv. insula, která se ukrývá v šedé kůře mozkové, odpovídá za lidské pocity a emoce. Netušili však, že má co do činění i se závislostí na nikotinu.

Přišli na to víceméně náhodou. Pacienti s mozkovou příhodou, jež lékaři ošetřovali v nemocnici, totiž doslova přes noc ztratili jakoukoli chuť na cigaretu. A nijak tím netrpěli. Proto se tým vědců z univerzity v Iowě vedený Nasirem Naqvim rozhodl věnovat tomuto jevu větší pozornost.
Pečlivě probádal skupinu 67 kuřáků, kteří utrpěli poranění mozku nebo je sklátila mrtvice. U 19 z nich došlo právě k poškození insuly. Podle studie, již otiskl odborný časopis Science, plný tucet z nich zanevřel na tabák a vzdal se jeho konzumu bez jakýchkoli nepříznivých vedlejších účinků.

Nasir Nagvi a jeho kolegové se domnívají, že se tak otvírá cesta, jak zbavit milovníky modravého dýmu jejich zničující slabosti. Stává se výzvou pro farmaceutický výzkum, aby se pokusil najít účinnou látku, jež by zapůsobila právě na insulu a bezbolestně pomohla lidem, kteří se rozhodli pro odvykací kúru.

Zdroj: plus

Reklama
Reklama

Komentáře

kiki (Po, 16. 4. 2007 - 15:04)
to je ale hlouposz ti drogy
Bára (Út, 8. 5. 2007 - 15:05)
pro někoho jsou drogy hloupost pro někoho vysvobození!!!Drogou pro někoho můžeš být i ty!
Petr Reich (Ne, 13. 5. 2007 - 18:05)
Veškeré závislosti , tabakismus nevyjímaje , jsou pouze záležitostí naší mysli.Cesta ke zbavení se závislosti není nesnasdná a záleží pouze na nás , zda chceme s naším nešvarem skutečně skoncovat. Je sice hezké vědět , která oblast mozkové hmoty je spojena se závislostí , nicméně řešení problému jak přestat kouřit , či cokoli jiného záleží pouze na našem odhodlání se závislosti zbavit , či spíše ji ignorovat.Petr Reich http://bhairava.it0.cz/
octopoid (Po, 14. 4. 2008 - 15:04)
Předpokládám, že insula neslouží primárně k udržování závislostí na drogách a jeji poškození sebou nese ještě další aspekty:) Něco jako "Ano! Neukořím, jen už nemám chut na sex"
CJH (So, 14. 1. 2017 - 11:01)
Pomůžu vám skoncovat s nikotinem,stačí napsat,rád vysvětlím svůj postup,skoncocával jsem již mnohokrát z vlastní zkušenosti vím jak na to.
CJH (So, 14. 1. 2017 - 11:01)
Je to jen za zaslání kreditu,ale zaručená metoda.
Tony (So, 14. 1. 2017 - 12:01)
Mám problémy s chlastem ale vůbec žádné sklony se stát závislým na nikotinu.
Reklama