Benzodiazepiny a závislost

V medicíně se jedná o vůbec nejpoužívanější psychofarmaka, prakticky všechna dnes užívaná anxiolytika patří do této skupiny.Jsou velmi často zneužívána jak uživateli drog, tak běžnou populací a lékaři je mnohdy dosti neopatrně a dlouhodobě předepisují. Jsou součástí mnoha domácích lékárniček.

Kromě anxiolytického účinku mohou mít také sedativní, hypnotický, antiepileptický, protikřečový a centrálně myorelaxační účinek (konkrétní účinky závisí na typu preparátu). Všechny léky mají různě vyjádřenou složku uklidňující, větší dávky téměř vždy vyvolávají spánek.

(Zne)užívané dávky jsou poměrně široké, zpočátku stačí jedna až několik tablet, postupně se lze propracovat až k několika desítkám. Léky jsou poměrně bezpečné při předávkování, pokud ovšem nejsou užity spolu s jinou tlumivou látkou. Zrádný je zvláště alkohol. Kombinace s alkoholem mohou vést ke smrtelnému předávkování.

Závislost na nich vzniká plíživě, má složku psychickou i fyzickou, odvykací stav se projevuje neklidem, návratem potíží, kvůli nimž byl lék původně předepisován. Vážnou komplikací mohou být epileptické záchvaty vedoucí i k úmrtí.

S hlavními a pro lékaře většinou žádoucími účinky látek této skupiny léků úzce souvisí i účinky nežádoucí, které použití léků komplikují. Nežádoucí účinky se zvýrazní ve vysokých dávkách a při dlouhodobém užívání, tedy nejvíce při zneužívání a závislosti na benzodiazepinech. Jsou většinou také způsobeny tlumivým účinkem na CNS, resp. ovlivněním určitých struktur mozku, např. limbického systému. Mohou však mít vliv i na jiné části těla nebo například na nenarozený plod.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

 • Únava a ospalost, které nastupují již v léčebných dávkách, a s nimi související prodloužení reakčního času, které může vést k selhání při obsluhování strojů, např. řízení auta.
 • Zmatenost ? při vyšších dávkách může dojít ke ztrátě orientace nejen v okolí, ale i v situaci, v níž se postižený nachází.
 • Intoxikovaný pak může být úzkostný, nebo dokonce agresivní a v záchvatu silné agresivity zaútočit na své okolí.
 • Narušení krátkodobé paměti, jehož výsledkem jsou tzv. okna, zvláště pokud je benzodiazepin užitý v kombinaci s jinou tlumivou látkou, např. alkoholem nebo heroinem. Nepamatování si toho, co se dělo v intoxikaci, je velmi častým steskem při jejich nadměrném užívání, resp. po jeho skončení. Postižení si někdy nepamatují celé týdny i měsíce svého života.
 • Ztráta motivace k řešení problémů ? souvisí s odstraněním strachu a úzkosti. Člověk přestává mít potřebu složitou situaci řešit.
 • Snížení svalového napětí ? zvláště po vyšších dávkách někdy intoxikovaní působí jako ?z hadrů?, mnohdy mají obtíže udržet se na nohou.
 • Přechod placentární bariérou a intoxikace plodu ? benzodiazepiny jsou plodem pomaleji metabolizovány, jejich užívání může vést k vrozeným vadám (např. k rozštěpům rtu a patra).
 • Užívání na konci těhotenství a v období těsně před porodem vede k abstinenčnímu syndromu novorozenců.
 • Přechod do mateřského mléka ? pokud žena užívající benzodiazepiny kojí, tak léky přechází s mateřským mlékem do těla dítěte. Kromě útlumu dochází i k velkému zatížení jater, v nichž se benzodiazepiny metabolizují, a brání tak odbourávání jiných důležitých látek, např. bilirubinu. Nakonec může dojít k trvalému poškození mozku.

Rozdělení:
Dělí se na skupiny jednak dle intenzity hypno-sedativního (zjednodušeně tlumivého) působení, jednak podle rychlosti eliminace (zjednodušeně vylučování) a tím i délky účinku.

 • Dle intenzity hypno-sedativního působení:

Léky s nejmocnějším hypno-sedativním působením se používají jako léky při poruchách spánku, léky způsobující slabší útlum jsou indikovány proti úzkosti.
Silná hypnotika: Rohypnol (fl unitrazepam), Nitrazepam (nitrazepam), Dormicum (midazolam), Halcinon (triazolam).
Léky způsobující slabší sedaci: Diazepam, Seduxen, Apaurin, Valium (Diazepam), Oxazepam (oxazepam), Rivotril (clonazepam), Lexaurin (bromazepam), Neurol, Xanax (alprazolam).

 • Dle délky účinku:

Dlouhodobě působící léky mají vylučovací poločas (tj. doba, za kterou se množství účinné látky v organismu sníží na polovinu) delší než 1 den. V jejich eliminaci hrají důležitou roli játra a při jaterních onemocněních se jejich vylučování zpomaluje.
Dlouhodobě působící léky: Diazepam, Seduxen, Apaurin, Valium (Diazepam), Defobin (chlodiazepoxid).
Středně dlouho působící léky: Lexaurin (bromazepam), Neurol, Xanax (alprazolam), Rivotril (clonazepam), Rohypnol (fl unitrazepam).
Krátkodobě působící: Oxazepam (oxazepam), Dormicum (midazolam), Halcinon (triazolam). Vylučovací poločas u těchto medikamentů je kratší než 12 hodin, jsou zatíženy vyšší pravděpodobností vzniku závislosti než léky dlouhodobě působící.

 

Zdroj: Drogy ? otázky a odpovědi (Portál)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1534)

 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  Ahoj Niso, taky jsem bral Neurol a nešlo mi to bez něj. Blbé je, že když se vytvoří návyk, pak Ti benzodiazepiny mohou způsobovat to, na co ti pomáhaly. Jsem rád, že jsem se dokopal k psychiatrovi. Pomůže Ti postupně přejít na jiné nenávykové léky. Já jsem teď přes den na Elicei (fakt dobré antidepresivum), místo Neurolu mám nasazený nenávykový Buspiron. A mmt. mám na spaní ještě Stilnox, protože vysazení Neurolu mi způsobilo nespavost. Myslím si, jak píšeš, že to máš také s tím spánkem bez Neurolu. Co Ti poradit? Fakt zajdi za psychiatrem. Já mám třeba suprového. Nenechá mě trpět, ale přitom mi pomohl se zbavit benzodiazepinů (Lexaurin, Neurol, apod.).

  Srp 29, 2011
 • Obrázek uživatele Patriku,
  Patriku, (anonym)

  Ahoj Niso, taky jsem bral...mám v rodině závislého a tak bezva psychiatra jsme nenašli nikdy. Léčíme to amatérsky a hledáme informace. Jinak léky co dostával jako náhradu, Rivotril-hrůza, a další svinstva návyková..Bud rád, že máš dobrého a navíc asi kvalitního doktora. Jiní napíší recept a pacient je jim fuk.

  Srp 29, 2011
 • Obrázek uživatele Pokud
  Pokud (anonym)

  mám v rodině závislého a...jsi z Phy nebo okolí, tak máš možnost zajít za nejlepším psychiatrem, jeden takový tam ordinuje.

  Srp 30, 2011
 • Obrázek uživatele zibi
  zibi

  Ahoj, jsem zde opět - po roce. V září 2010 jsem zašel za psychiatrem, ten mi pomohl a pomáhá xanax vysadit úplně. Z 4mg (4x1mg)za den jsem teď na 1,5mg (3x0,5mg) den a pokračuju pomaličku k nule. Místo citalecu užívám cipralex (20mg/den) , ten dokonale zvládá panické ataky potlačit. To je zatím ode mne vše. Mějte se hezky ;-)

  Zář 11, 2011
 • Obrázek uživatele ivca
  ivca (anonym)

  No mám na den: 1x3mg...jsem zoufala se zvysovani xanaxu ad nezabiraji spise je nesnasim poradi mi nekdo bojim se jit na ulici nejradeji jsem v posteli a jsem zoufala

  Zář 30, 2011
 • Obrázek uživatele ivca
  ivca (anonym)

  Seneco a na kolik jsi až...seneco porad jak bojovat dikz

  Zář 30, 2011
 • Obrázek uživatele Ivčo a všem
  Ivčo a všem (anonym)

  Poptej se na Buspiron, mně zabral už po dvou týdnech a podařilo se mi vysadit BZD úplně. Jsem třetí měsíc bez BZD právě na Buspironu a AD, huráááá. Jinak já vyzkoušel také hodně AD, nic moc mi nesedělo. Teď mám přes den Eliceu (Escitalopram), já na Eliceu nedám dopustit ;-), na noc teď zkouším Miabene a taky to vypadá dobře. A Buspiron k tomu. Všechny chci povzbudit, začátek bez BZD masakr, ale den ode dne je to lepší. Když jsem "baštil" 4-5 Lexaurinů nebo Neurolů denně, řekl jsem dost, bylo mi jasné, že mám návyk. Jsem také vděčný psychiatrovi, že mi moc pomohl a pomáhá, od něj jsem zjistil, že mi BZD naopak vyvolávají už v tuto chvíli to, na co mi pomáhaly. Lidi, držte se.

  Zář 30, 2011
 • Obrázek uživatele Prosím spěchá Praha
  Prosím spěchá Praha (anonym)

  Koupím neuroly,diazepany i další léky,spěchá to,prosím nabídněte polosilenec@email.cz 604 354 717 Děkuji

  Říj 05, 2011
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  Pološílenče, potřebné množství ti napíše doktor a navíc doplatí pojišťovna. Větší množství je cesta do pekel (třeba odvykačka s epileptickými záchvaty apod., díky bohu, že mě to při odvykání nepotkalo). Jsem šťastný, že mám pár neurolů v posledním šuplíku jen na nejvězší stav nouze. Jinak všechny zdravím, stále se držím na AD a nenávykovém Buspironu. Držte se všichni.

  Říj 18, 2011
 • Obrázek uživatele riky
  riky (anonym)

  Čtu zde příspěvky všech....dobrý den,chtěl bych se zeptat jak se pomalu a bezpečně zbavit xanaxu sr.beru ho už pravidelně cca 3 měsíc v dávce 1mg každé ráno,ted se mi povedlo ho snížit na 0,75mg,mám k tomu ještě ráno arketis 20mg a na noc 15mg mirtazapin sandoz.mám stanovenou diagnozu panická porucha!bojím se dál snižovat ten xanax protože jsem to skusil jen na 0,5mg ráno a odpoledne mě přepadla hnusná ataka!musím to ted pulit protože jsem dostal xanax sr 0,5mg.muj psychiatr mi na otázku jak dál bezpečně snižovat xanax odpověděl že se na to musím cítit,ale kolik ubrat a na jak dlouho brát a co v případě následné ataky mám dělat mi nic neodpověděl.děkuji všem za radu,pořád se s tím nemužu smířit....je mi 37let a rád jsem sportoval a ted jsem s toho vyplesklej!!!!!

  Říj 28, 2011
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  Ahoj Riky, tři měsíce jsou v pohodě - krátká doba a jsi na velmi nízké dávce. Takže nepanikař :-). Časem ti mohou naprosto stačit antidepresiva, co máš napsaná. Kdyby ne, já osobně jsem přešel z benzodiazepinů na Buspiron. Ale dle mého je na Buspiron ještě brzy. Buď naprosto v klidu, psychiatr tě do návyku nenechá vběhnout, jsi v dobrých rukou. Co myslíš tím, že jsi vyplesklej? :-D A jak dlouho bereš arketas a mirtazapin?

  Říj 31, 2011
 • Obrázek uživatele riky
  riky (anonym)

  Ahoj Riky, tři měsíce jsou...děkuji za odpověd,od 15srpna beru 1Mg xanax sr ráno a večer před spaním 15mg mirtazapin.po další kontrole 29.srpna mi přidal arketis 20mg-10mg ráno a 10mg v poledne al po postupném zvyšování cca 4 týdny od čtvrky tablety....kontrola koncem září s uspokojivým výsledkem.od října už beru ráno xanax sr 0,75mg ,10mg arketis,v poledne 10mg arketis a večer 15mg mirtazapin.kontrola 18 října kdy jsem se cítil dobře a řekl jsem psychiatrovi že jsem snížil xanax sr začátkem října na 0,75mg.pak jsem ubral jen čtvrtku xanaxu sr a po třech dnech jsem dostal záchvat.....tak jsem se vrátil na 0,75mg a trvalo to týden než jsem se opět srovanal....nechápal jsem že vlastně ta čtvrtka mě mohla tak rozhodit.další kontrola je 18 listopadu...jinak mám ještě hořčík+B6,dost mě v nocí nepříjemně bolí nohy od kolenou dolu,je to takové oslabení končetin.jinak vyplesklej jsem s toho že už cca rok s těmi příznaky valčím a všichni doktoři mi tvrdili že je to od krční páteře!!!absoloval jsem rahabilitace,vyšetření na neurologii včetně hospitalizace 3 dny na kapačkách,vyštření srdce,ct hlavy nic,rtg krční páteře nic a letos mag.rezonance hlavy a krční páteře také nic-díky bohu!děkuji za vaše informace a rady jak se s tím poprat s pozdravem riky

  Lis 01, 2011
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  děkuji za odpověd,od...Ahoij Riky, mně je 34 a přes dva roky jsem zápasil s bušením srdce. Ráno jsem nebyl schopný vstát, jak mi bylo špatně, celý den jsem byl unavený, pořád jsem někde seděl, abych si odpočinul. Na EKG nic a od obvoďačky jsem dostal Lexaurin, který mi pomáhal. Jenže takhle se to táhlo dva roky a spíše to šlo k horšímu. Lexaurin a Neurol mi přestal pomáhat - no jo, benzodiazepiny :-). No řízl jsem do svého života rázně, vrátil se z Prahy na Moravu. Našel si dobrého psychiatra. Já osobně rozhodně po dvou letech návyk na BZD měl (zobal jsem 4 - 5 mg denně). Postupně jsme nasadil antidepresiva, také mám na den a na noc a právě přes den mám ještě Buspiron místi BZD. Já osobně si myslím, že jak budeš brát déle antidepresiva, postupně ten Xanax bez problémů vysadíš. Fakt je ještě brzy. Jinak jak píšeš o těch nohou, mně to dělal mirtazapin (mirzaten). Diskutujeme tady o něm na stránce Mirzaten. Já mám dnes už na noc něco jiného. Fakt buď v pohodě a z BZD neměj v tak malém množství a v krátké době strach. Navíc psychiatr tě do nenechá vlítnout do návyku, to je z 99 proc. bohužel způsobeno pacientem a obvoďákem, vím to z vlastní zkušenosti. Psychiatr mi naopak velmi pomohl. Drž se. Patrik

  Lis 01, 2011
 • Obrázek uživatele riky
  riky (anonym)

  Ahoij Riky, mně je 34 a...patriku díky za odpověd,jsem v těchto věcech nováček.všichni říkají že bzd jen nutně a max.na 6 týdnu a jinde zas píšou až na 4 měsíce.tak proto ty obavy a zjištování informací.....pravda je že u každého to pusobí jináč.jinak seš dobrej že si se dostal z té závyslosti!!!!proberu to ze svýn psychiatrem jdu tam ted 15.11.tak uvidim,je fakt že mě postupně-pomalu dostal na ty ad bez nějakých velkých vedlejších učinku já měl v životě problém z jakýma koliv práškama !!!díky moc a měj se ahoj!

  Lis 01, 2011
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Jsem po borelioze několik let poslední dobou mě bývá zle jako nechut jít do práce cokoliv dělat tak si občas vezmu Lexaurin ale jen půlku abych mohla fungovat ale bojím se abstinenčních příznaků máte s nimi někdo zkušenost prý jsou hrozné.Díky za informaci.

  Lis 08, 2011
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  Jsem po borelioze několik...Ahoj Věrko, jak často je u tebe občas? Pokud je občas opravdu občas, z žádných příznaků z odvykání nemusíš mít strach.

  Lis 09, 2011
 • Obrázek uživatele riky
  riky (anonym)

  ahoj patriku,tak jsem byk na kontrole a psychiatr mi snížil ten mirtazapin na pulku tj.7,5mg na noc-prý to je syndrom neklidných nohou.....jinak beru 0,75mg xanaxu sr a 20mg arketisu vše ráno.po tom snížení mirtazapinu mi je už vlastně týden divně na zvracení,unava,malátnost.vše beru už 3,5měsíce a je to pořád jak na houpačce...prý se ted nemám stresovat s tím xanaxem,je to prej min.dávka.ptal jsem se ho na ten buspiron a řekl mi že s ním nejsou moc dobré zkušenosti,zak nevím.díky riky

  Lis 21, 2011
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  Ahoj Riky, neznám tvého psychiatra, takže nechci hodnotit. Nicméně to, že ti řekl: "že s něčím nejsou dobré zkušenosti" - trochu mě to překvapilo. Můj psychiatr mi totiž říká, že na každého působí každé jinak. Buspiron mi naopak doporučuje, protože je narozdíl od BZD nenávykový. Má ale s Xanaxem pravdu v tom, že máš nízkou dávku a navíc jej bereš chvilku. Můj psychiatr mi také říká, "na to máme ještě čas, kdyžtak vyzkoušíme, uvidíme" - můj psychiatr je fakt frajer a uznávaný. Např. na www.znamylekar.cz má 100 %. Já odešel od jiné psychiatričky, byla to kráva nebeská a vypěstovala mi spolu s obvoďákem právě návyk na BZD. Nicméně pokud budeš brát xanax pravidelně déle jak půl roku a bude ti říkat v poho v poho, já osobně bych se rozhlédl po jiném doktorovi. Nebo se aspoň podívej na www.znamylekar.cz na toho svého a na jiné v okolí, ať máš srovnání. Já osobně si myslím, že až ti sednou vhodná antidepresiva (já osobně jich vystřídal několik, než jsme našli), xanax prostě vysadíš. Mysli na to, nezvyšovat dávky a nebrat příliš dlouho :-) a vůbec se tím nestresuj. P.S. Napiš mi, jak působí na tebe arketis (paroxetinum), ten jsem nikdy neměl. Dodává to energii? Drže se :-).

  Lis 23, 2011
 • Obrázek uživatele riky
  riky (anonym)

  Ahoj Riky, neznám tvého...ahoj patriku,ten arketis mám v v dávce 20mg na den,cítím se po něm takový více napnutý,oživený,pomáhá mi to se zapojovat do normálního řežimu,ale nemužu popsat samotné učinky toho arketisu,protože k němu beru ještě ráno ten xanax sr 0,75mg a večer 7,5mg mirtazapinu kterej docela tlumí....ale jak píšu beru to vše cca 3,5měsíce a arketis tak 3 měsíce-byl mi nasazaen dodatečně po pul měsíci braní xanaxu a mirtazapinu.ten arketis mi začal zabírat-alespon podle pocitu a reakcí na mém těle až ted cca posledních 14 dní.....tak uvidím jak to bude dále fungovat....psychiatra mám myslím dobrého,jezdím k němu po měsíci na kontroly a mužu mi kdykoliv zavolat..chtěl bych ten xanax záčít už trochu zase snižovat.alespon čtvrtku z té pulky,co myslíš?mám 1 tabletu 0.5mg a ještě k tomu pulku tablety 0,5mg.jak postupovat?děkuji za odpověd s pozdravem riky

  Lis 24, 2011
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  Ahoj Riky, jasné, čím méně BZD tím lépe ;-). Nejlépe žádné. Drž se.

  Lis 24, 2011
 • Obrázek uživatele riky
  riky (anonym)

  Ahoj Riky, jasné, čím...ahoj patriku.prosímtě tak jsem byl na kontrole u psychiatra 4.2. a ten mi vysadil mirtazapin 7,5mg kvuli syndromu neklidných nohou a předepsal questax 25mg na noc.takže pořád beru už skoro 6 měsíc ráno xanax sr 0,75mg 30mg arketis a čtvrtý den 25mg guestax.dneska mi bylo hodně zle,je to tím vysazením mirtazapinu?nebo je to tím questaxem?díky za odpověd.

  Led 06, 2012
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Ahojky,má někdo zkušenosti s akupunkturou při léčbě depresí a panických poruch?

  Led 08, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Hypnogen - Stilnox je...Hypnogen--Stilnox neni benzodiazepin. Posledni prasek na spani, zalozeny na benzodiazepinech byl Rohypnol. Hypnotikum II. generace. Dnes uz zakazan. Stilnox, a taky Zopiklon jsou uz hypnotika III. generace, o dost bezpecnejsi.

  Feb 02, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Jsem po borelioze několik...Tohle vypada na dlouhodobejsi uzkost. To neres Lexaurinem, ani jinym BDZ. Ten je opravdu pouze na kratkodobou pomoc. Ses spis kandidat na inhibitory SSRI spet. vych. serotonimu, noradrenalinu jako Mirzaten, Cipralex...

  Feb 02, 2012
 • Obrázek uživatele ---
  --- (anonym)

  liečila som sa na závislosť na BZD a mimochodom, spolupacient sa liečil na závisloť na Stilnoxe

  Feb 02, 2012
 • Obrázek uživatele Evelína
  Evelína (anonym)

  liečila som sa na...Diazepam beru od 18 -ti s občasnýma přestávkama, pouze 5 mg denně, většinou ráno, a díky němu funguju jako úplně normální člověk, cítím se po něm dobře, zvládám domácnost, práci,prostě žiju běžný spokojený život, a to je mi 59....

  Feb 03, 2012
 • Obrázek uživatele Hela
  Hela (anonym)

  Jsem hrozně ráda, že existuje tahle diskuse, i když je to hloupé, ale jsem ráda, že v tom nelítám sama. Před dvaceti lety po porodu jsem začala trpět depresemi, které byly spojené se stavy úzkosti a paniky...brala jsem snad skoro všechno - vesměs BZD - Neurol, Lexaurin, Seropram, Prozak, zkoušeli, co na mě zabere...bohužel jsem na tom byla psychicky jak na houpačce a řešila jsem to kombinací s alkoholem, co je samozřejmě to nejhorší, co člověk může udělat. Poslední moje psychiatrička mi předepsala Rivotril, který beru už asi osm roků a k tomu mi na spaní dala Amitriptilin...a když se můj stav zhoršil, tak mi akorát zvýšila dávky..dopadlo to tak, že jsem se loni během vánoc v kombinaci s alkoholem vědomě předávkovala amitriptilinem..odvezla mě RZ a dva dny jsem byla na dýchacím přístroji, pak jsem se probrala, v což nedoufali, protože na JIP-ce konstatovali, že každej jinej už by to měl za sebou. Teď jsem dopadla tak, že léky - rivotril- samozřejmě strašným způsobem změnily mé chování a beru 4 - 6mg denně, ale vůbec nic na sobě necítím...už jsem závislá, ničí mi to manželství, protože jsem blbec a krizové situace řeším tím, že se napiju, dokonce jsem nedávano fyzicky napadla svého manžela...to byla poslední kapka, chci z toho ven a zachránit co se dá. Zajela jsem do Bohnic na CKI, kde byla výborná paní doktorka, aspoň na mě tak působila a doporučila mi detox BD + alkohol..nevím, co to bude obnášet, asi to opravdu bude peklo, ale přesvědčila mě, že jestli chci do budoucna normálně fungovat, tak ani jinou možnost nevidí. Máte tady někdo zkušenosti s hospitalizací na detoxu? Díky za všechny reakce....

  Feb 11, 2012
 • Obrázek uživatele H2
  H2 (anonym)

  Tak já tu zkušenost bohužel mám. Neurol plus alkohol, velký dávky, závislost jak prase. Detox je hodně zlej - třes, neklid, úzkosti, nespavost,trvalo to hrozně dlouho, asi tři týdny, myslela jsem že to nevydržím. No - ale vydržela. Jestli se toho chceš zbavit, tak ti stejně nic jiného nezbývá. Ale vydržet pak abstinovat je ještě těžší než přečkat detox - já do toho spadla už dvakrát znovu. Stačí stresová situace a okamžitě ti naskočí: vem si prášek, uleví se ti..... Je to peklo a boj do konce života.

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele annie
  annie (anonym)

  Jsem hrozně ráda, že...JDI ROZHODNE DO TOHO DETOXU!!! Zase takova hruza to nebude, nenechaji te v abstaku, budes dostavat primerene leky a psychicky ti to pomuze, budes mezi lidma se stejnym problemem. Nikdo ti nepomuze pokud ty sama nebudes chtit a tvuj manzel te snad podrzi pokud bude vedet ze neco pro sebe delas. Ja byla zavisla na alkoholu /nikdy jsem nebyla opila, jen jsem musela mit svou denni davku a tak aby to nebylo na mne videt/. Pak jsem byla ve stavu, ze kdyz jsem se rano trochu nenapila dostala jsem trepavku. Doktor mi rekl, ze nesmim prestat, nebot hrozi delirium tremens. Takze do nemocnice na kapacky na tri dny a pak jsem byla v lecebne dva mesice. Skvela parta a skveli doktori. Par let byl klid, s alkholem jsem nezacala ale pac mam casto uzkosti brala jsem zolpidem tak 4-5krat denne. Taky jsem se toho postupne zbavila a "OBJEVILA" jsem na internetu pripravek GABA750mg a 5HTP /serotonin/. Gaba je prirodni anxiolitikum, mame ho kazdy v mozku, ale s vekem ubyva. Malo Gaba a serotoninu zpusobuje prave uzkosti. Tyto pripravky ti nikdo z doktoru nedoporuci, kazdy cpe jen oblbovaky. Takze v tvem pripade urcite detox a ta gaba snad pak?Ja tu gabu a 5HTP uzivam pravidelne uz dva roky a jine potreby nemam. Konecne ziju. Drzim palce!

  Feb 27, 2012
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  muj otec ji silne zavislej na...Tak to je ale dost silenstvi brat to pres den a 15x!!!! Ja beru hypnogen 4 roky kdyz opravdu nemu spat, ne kazdy den. Beru jen pulku tablety pred spanim...kdyz se to bere tak jak ma, takhle se to zvrtnout nemuze!

  Bře 07, 2012
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  To LOKI: Pokud je ti nad 50... jak to tady pročítám,nejsem v tom sama .Mě před měsíci zemřela má milovaná dcera ,byly jsme na sobě hodně závislé ,neměla děti ,kamarádky ano tak všude chodily spolu také se starala o svojí matku devět let ta mě odešla hned za dcerou a já tady zůstala v bytě sama.před letech a maminka v tím se starala i o otce ten zemřel v devadesáti dvou a mamka devadesát šest lexaurin jím už celá léta,jinak bych to nezvládla a na noc hypnogen ,těšila se jak pomalu vysadím a rána -smrt dcery a matky téměř zároveň jsem vyčerpaná nechodím téměř ven připadám si nepotřebná zoufalá .dva dny špatně spím i po hypnogenu asi ho zkusím nevzít,zkoušela toho lexaurinu brát méně ,ale vybrala si špatnou dobu jím tři krát denně důlku trojky někdy přidám kousíček hlídám si to,ale potřebuji poradit jak mám začít jezdit dál ,než jen chodit tady v okolí ,jsem z Prahy všude mě vytáhla dcera s tou se přemohla ,vím ,že musím začít žít ,ale je to moc čerstvé pořád pláču a nevím si rady dr,by mě nasadila antidepresiva a ty už zkoušela před lety a bylo mě po nich špatně jsem vlastně ráda ,že je nejím ale zvládnu to? ono se řekne musím ,ale jak?dnes jsem zalezlá jako krtek včera venku byla a dnes to nepřekonala je to jako na houpačce musela se také podělit .Dcera zemřela tragicky byla úplně zdravá darovaly pět orgánů,řekla si ,ať jsou aspoň šťastní jiný,když já zoufám .moc jsem se rozepsala ,budu ráda,když mě také někdo potěší

  Bře 10, 2012
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  jak to tady...Milá Jano, je hrozné, co se Vám stalo. Určitě vyhledejte i jinou pomoc, než jen léky. Potřebujete psychologickou podporu, než vyjdete z nejhoršího žalu. Poižádejte svého lékaře, aby Vám řekl, jaké možnosti terapie máte.

  Bře 11, 2012
 • Obrázek uživatele Ileen
  Ileen (anonym)

  jak to tady...Jano, měla byste se chodit vypovídat k psychologovi a ne jen polykat prášky. Některým se platí, jiní mají smlouvu s pojišťovnami. Nemáte to lehké, cítím s Vámi. Ale nevzdávejte se a snažte se své duši ulevit, potěšit se, žít.

  Bře 11, 2012
 • Obrázek uživatele Alabama
  Alabama (anonym)

  Pěkný den, mám dvě nevyužité balení Cipralexu 10mg/28tbl. Prodám ihned, cenu nabídněte. Podrobnosti na e-mailu alabama08 @ seznam.cz.

  Bře 16, 2012
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  Milá Alabamo, Cipralex hradí celý pojišťovna, jen "blázen" by ti je zaplatil :-D :-D

  Bře 17, 2012
 • Obrázek uživatele Honza H
  Honza H (anonym)

  Prošla jsem odvykací kůrou...Rad bych si odvykl od Rivotrilu .Beru ho již 7 let ale sám to nezvládnu .Kdo mi poradí co s tím.

  Dub 06, 2012
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  když to sám nezvládneš tak asi holt budeš muset za psychiatrem,ne? Sám to radši stejně nevysazuj, hlavně ne naráz, u benzáků je velké riziko epileptického záchvatu. Jinak jestli jsi závislý, detox je dost hnusný - vnitřní třes, neklid, šílená a dlouhodobá nespavost....

  Dub 06, 2012
 • Obrázek uživatele lucie
  lucie (anonym)

  Tak já tu zkušenost...spadla jsem do toho potřetí. za měsíc jsem spolykala asi 150 table - důvod tedy byl,ale.... už nemám ani tabletu, takže boj o přežití.Nevíte nějdo, pomůže u detoxu zelenej jíl anebo nux vormica????

  Dub 10, 2012
 • Obrázek uživatele Ondra
  Ondra (anonym)

  Za jakou dobu užívání vzniká taková silná závislost? Beru Zolpidem 10mg cca půl roku a mám pocit že už závislost začíná. Původně to mělo být na krátkou dobu než mi udělají vyšetření ve spánkové laboratoři aby zjistili jakou poruchu že to mám. Jenže než jsem se dostal na ORL vyšetření tak to trvalo měsíc. Než budu mít výsledky a další řešení potrvá taky ještě pár měsíců a já bez toho prostě nespím, teda poslední dobou už ani po tom nespím, je to past ze které vůbec nevím jak ven, všechno hrozně dlouho trvá, nikdo nic neví, už si začínám představovat krátký život fungování na práškách zakončený sebevrazdou. Dík za odpověď

  Dub 11, 2012
 • Obrázek uživatele lucie
  lucie (anonym)

  Za jakou dobu užívání...ondro,

  Dub 11, 2012
 • Obrázek uživatele lucie
  lucie (anonym)

  ondro,půl roku??? i když jeden zolpidem denně,můžeš mluvit o závislosti.Ale s takovou bych si lehce poradila. Poradí mi tu ale někdo, jak zvládnout svůj stav, kdy jsem během měsíce spořádala přes 150 zolpidemů? na snižování dávek nemůžu pomyslet, nemám už ani tabletu a nejen že se stydím si je nechat napsat, spíš se bojím, že nedokážu pomalu snižovat dávky, naopak bych je do sebe opět naházela.A začalo to smrtí mého blízkého....Koupila jsem si zelený jíl na detox, k tomu nux vomicu, budu hodně pít vodu...absťáky mě neminou, jistě, ale.... nemůžu během odvykání a absťáků "exnout", třeba zástava srdce..pomozte, prosím, jakákolik rada,zkušenost, bojím se všeho ránem počínaje.... děkuju za pochopení.

  Dub 11, 2012
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Lucie, to myslíš vážně 150 tbl. za měsíc, když jedno balení má 20 tbl., to Ti přece žádný lékař nemůže předepisovat, byl by adept jít do lochu.

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele nono
  nono (anonym)

  půl roku??? i když jeden...Dobrý den všem, dovolím si přidat svůj problém. S léky na spaní jsem začala kdysi před 25 lety. Měla jsem profesi, kdy jsem začínala pracovat v jakoukoli denní dobu, navíc jsem hodně cestovala a překonávala časová pásma,musela jsem být stále odpočinutá. Abych usnula třeba v 12 hod v poledne, znamenalo to vzít si 1 rohypnol tak dvakrát týdně, pak jsem přešla na stilnox. K složité práci přišly životní problémy a deprese, psychická porucha. Psychiatr naordinoval setralin a neurol, sertralin neměl žádný účinek. Život šel dál, přišla jsem o práci a po 30 letech práce pro jednu firmu i o sebeúctu. Dnes na spaní kombinuju hypnogen s neurolem (úspěchem pro mě je, když si vezmu jen 3 hypnogeny nebo 2mg neurolu a v noci vydržím nespat) a je mi blbě pořád..jen jsem si navykla..jsem úplně v háji naprostý looser..uzavřela jsem se před bývalými kolegy, a tak vlastně před světem

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele luciano
  luciano (anonym)

  Nono, tvoja situácia sa môže zdať beznádejná, ale napriek tomu je riešiteľná formou správne nastavenej medikamentóznej liečby. Odporúčam ti vymeniť psychiatra, ktorý pravdepodobne nevie ako ti pomôcť. Dobrý psychiater bude vedieť aké lieky ti naordinovať, aby si sa z toho dostala. Na trhu sú desiatky ak nie stovky liekov, ktoré vo vhodnej kombinácií ťa môžu z problémov dostať. Napríklad kombinácia antidepresív s antipsychotikami môže byť tou správnou voľbou. Ja som bol v podobnej situácií ako ty, bol som závislý na tramale a dobre nastavená liečba mi pomohla. Dokázal som sa ako tak postaviť na nohy. Som síce na ID, ale môžem si povedať, že žijem dôstojne a bez psychických bolestí.

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele nono
  nono (anonym)

  Nono, tvoja situácia sa...Luciano,Četla jsem tady na doktorce tvé příspěvky, již dříve. Já nějak mám s těmi psychiatry problém, ta jedna ke které jsem chodila vlastně tajně si se mnou evidentně nevěděla rady..pak už jsem si říkala, že ji obtěžuji..jakoby mi připadalo, že jí nezapadám do škatulky..vlastně jsem vždy zdůraźňovala, že mi ani nic není, že to není tak zásadní a že jen potřebuji fungovat v náročné práci..dala jse jí vždy tři čtyři stovky a měly jsme pokoj obě..nějak jsem od ní očekávala, že mě prokoukne, rozebere, odhalí a ono nic..pak jsem k ní přestala chodit a sertralin brát, zbyl mi jen ten neurol a hypnogen..L, děkuji.

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Katko ano. Po tu dobu u mě fungoval ještě nějaký smysl a nebyl velký problém si po dobu měsíce "vydyndat"kdekoliv dávku.Jedno moje já fungovalo zdrceně,pravdivě a bolestně a stačilo pár slov o tom, co mě potkalo a třeba jen z kontroly na rtg jsem odcházela blaženě s receptem na 50 zolpidemů v kapse.Současně s mým druhým já - hnusem ze sebe a své neschopnosti zvládat situace. Zatím žiju,ale zase s hnusem.Po několika fyzických smrtích bez dávky se opíjím..a opět dilema.Jedno já opíjí mozek, aby neměl strach ze smrti, co ordinuje absťák a druhé já touží po konečném klidu.

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  No jsme na tom asi podobně, ale na práškách na spaní nejsem závislá, ale sklony bych k tomu měla. Se mnou si už neví nikdo rady, jen mě nutí na hospitalizaci, já nechci, nevěřím tomu, byla jsem tam několikrát a nikdy mi to nepomohlo a hned jsem byla na tom ještě hůře, než před léčebnou. Takže jo, jinak Ti rozumím, jen se mi zdálo to množství strašné, to musíš brát snad 4 za den ? Já zase mám problém s Neurolem, neradi ho předepisují.

  Dub 13, 2012
 • Obrázek uživatele nono
  nono (anonym)

  kolik dní nebo hodin po vysazení neurolu lze očekávat abstinenční příznaky?

  Dub 13, 2012
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  nono, záleží z kolika mg za den vysazuješ a zda nejednou, když člověk bere v průměru i po půlkách 2 mg denně řadu let a vynechal by to naráz, tak mu už druhů den hrozí epilepťák a absťák k nevydržení. Doporučuje se vysazovat po 1/4 a třeba tak 2 týdny i více a pak o další 1/4...., většinou tohle v hektických dnech zvládne málokdo, já bych to sama nikdy nezvládla, tak se za ty roky ani o to nesnažím, jen nezvyšovat.

  Dub 13, 2012

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama