Reklama

Přestat kouřit a neztloustnout je možné

Přestat kouřit a neztloustnout je podle přední české odbornice na léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové možné. Změny v chování je ale nutno dělat postupně, měly by být příjemné, nebo alespoň ne zásadně nepříjemné.

Králíková připomíná, že cigarety škodí zdraví, proto by lidé měli mít na paměti, že i kdyby po jejich odložení pár kilogramů přibrali, budou na tom zdravotně lépe, než kdyby kouřili dál.

Hubnou lidé, kteří si místo jídla dopřejí cigaretu, takové hubnutí ale není zdravé, naopak může vést k řadě vážných nemocí, včetně rakoviny. Hubnutí u kuřáků je způsobeno tím, že nikotin zpomaluje vyprazdňování žaludku a prodlužuje pocit sytosti. Urychluje činnost střev a zvyšuje výdej energie o pět až deset procent, což je denně kolem 800 kilojoulů. Kdo přestane kouřit a nepřidá do svého denního režimu pohyb, má těchto 800 kilojoulů ve své bilanci navíc a začne tloustnout.

Králíková radí začít s hubnutím až poté, co člověk zvládl svůj boj s cigaretou. Snažit se vypořádat se dvěma obtížemi naráz k úspěchu nevede.

Podle Ivy Málkové ze sdružení STOB (STop OBezitě) je základem dodržování jídelního režimu. Jíst by se mělo čtyřikrát až pětkrát denně každé dvě až tři hodiny, poslední jídlo nejdéle dvě hodiny před ulehnutím. Pokud člověk jí nárazově, tloustne, protože tělo si ukládá tukové zásoby pro horší časy. Důležitý je také dostatečný pitný režim.

Reklama

Pro udržení tělesné hmotnosti při odvykání kouření je třeba snížit energetický příjem o jeden až dva talířky, což je 400 až 800 kilojoulů,“ radí Málková. Lze to udělat například tak, že se klobása nahradí libovou šunkou, smažené krokety vařenými bramborami a sladká limonáda vodou.

Pomůže i pohyb, měl by se stát nedílnou součástí životního stylu bývalého kuřáka. Člověk vážící 70 kilogramů vydá 800 kilojoulů 30 minutami joggingu či bruslení, 40 minutami plavání, hodinou lehké jízdy na rotopedu nebo chůze rychlostí čtyři kilometry za hodinu.

Králíková radí vyhýbat se alespoň zpočátku situacím, které by vedly člověka k tomu, aby si cigaretu znovu zapálil. Riziko zvyšují stres, rozčilení, nuda, učení, kuřácká společnost nebo i šálek kávy, pokud měl kuřák kávu spojenou s kouřením. Kdo se nemůže těmto situacím vyhnout, měl by mít připravené náhradní řešení - dechová cvičení, luštění křížovek, sport. Pokud už situaci řeší člověk jídlem, měl by volit potraviny s nižší energetickou hodnotou. Další rady jsou na www.stob.cz

Reklama

Komentáře

Petra Mazánková (So, 29. 10. 2016 - 22:10)
Já se toho taky dost bála. Ale pomohly me zvykacky https://www.lekarnasporilov.cz/Odvykani-koureni/NICORETTE-Classic-gum-105x4mg.html . Jednak, ze jsem nemusela kourit a hlavne jsem v puse neco prevalovala, tak jsem nemela zravou. Jiz nekourim 3. mesic a zvykacky beru minilane - 2-3 denne a pristi mesic budu davat jednu a pak vysadim.
Luky (St, 27. 2. 2019 - 10:02)
Nesouhlasim.. Vas vyrobek obsahuje nikotin, a tedy se telo zavislosti na nem nezbavuje, pouze ho prijima v jine forme. Vy si namastite kapsu, ale clovek zustava zavisly a to je prece opak toho, o co se snazi.. Cely tento biznis s pripravky na odvykani je hloupy a zlodejsky. Vydelavaji na zavislosti lidi, ale nezbavuji je zavislosti.. Je to parazitace na lidskem nestesti..
Doporucuji se podivat na nase clanky, kde ucime, jak prestat ze dne na den a take jak prestat a nepribrat. Narust vahy vetsinu lidi brzdi v tom, aby s kourenim sekli, takze zapomente na magicke zvykacky a naplasti a nechte si poradit zde:
- https://www.slimming.cz/jak-prestat-kourit/
- https://www.slimming.cz/jak-prestat-kourit-ze-dne-na-den/
Reklama