ČR konečně ratifikovala úmluvu WHO o kontrole tabáku

Česko po osmi letech odkladů ratifikovalo úmluvu Světové zdravotnické organizace (WHO) o kontrole tabáku. Prezident Václav Klaus ji podepsal 2. května. Česko bylo poslední v EU bez ratifikace.

Úmluva platí ve 173 zemích a v EU, která je 174. smluvní stranou od roku 2005.

V Česku kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let kouří až 40 procent. 

    “Podpisem prezidenta byl završen osm let dlouhý proces ratifikace, který započal 22. prosince 2004, kdy vláda ČR návrh na ratifikaci schválila,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Cílem úmluvy je snížit míru užívání tabáku a ochránit zdraví současných i budoucích generací.

    Úmluva reaguje na fakt, že trh s tabákem se globalizuje a s ním se globalizují i marketingové nástroje. Zdůrazňuje opatření vedoucí k poklesu poptávky, jako je vyšší zdanění tabákových výrobků, kontrola pašování, zákaz prodeje tabáku nezletilým a ochrana před tabákovým kouřem na veřejných prostranstvích.

    Přední česká odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková zprávu o ratifikaci uvítala. “Je to úžasné, určitě to přispěje k tomu, aby méně lidí kouřilo a nekuřáci byli více chráněni,“ řekla lékařka ČTK. Za důležité považuje také zdravotní varování na obalech tabákových výrobků, zákaz reklamy a dostupnost léčby v rámci zdravotních systémů. Léčbu závislosti na tabáku zdravotní pojišťovny v Česku nyní nehradí.

    Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) považuje spolupráci mezi státy za nezbytný předpoklad zvládnutí “tabákového“ problému. “Spotřeba tabáku je pokládána za nejzávažnější příčinu úmrtí a chronických neinfekčních onemocnění, kterou lze prevencí odvrátit. Na zdraví člověka má škodlivý vliv spotřeba tabáku i vystavení tabákovému kouři,“ uvedl.

    Ratifikací úmluvy se ČR podle Hegera dostala z pozice pozorovatele do pozice aktivního hráče, který může ovlivnit další rozvoj úmluvy a mezinárodních závazků v oblasti kontroly tabáku. Zlepší se podle něj postavení a prestiž ČR v rámci EU v této oblasti a v důsledku toho dosáhne ČR lepší vyjednávací pozice s možností ovlivnit unijní legislativu.

    Ministerstvo chystá novelu zákona o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. “Našim cílem je prohloubit ochranu nekuřáků před pasivním kouřením a zároveň zlepšit vymahatelnost zákona,“ shrnul Heger.

    Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Kuřáci budou kriminalizovaní, a feťáci preferovaní. Což se už děje.

  Kvě 22, 2012
 • Obrázek uživatele luciano
  luciano (anonym)

  Fajčím elektornickú cigaretu a preto môžem na zákony o fajčení zvysoka kašľať. Môžem fajčiť hoci kde a koľko chcem.

  Kvě 23, 2012
 • Obrázek uživatele Lilu
  Lilu (anonym)

  No konečně těm smraďochům někdo zatne tipec :-) luciano: Já jsem nekuřák, ale také si dávám e-cigaretu a ještě mi to krásně provoní byt vanilkou ;-) Mohli by na to přejít všichni.

  Kvě 23, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama