ČR patří v EU k zemím s nejlaxnějším přístupem ke kouření

Česká republika a Slovensko jsou mezi těmi zeměmi Evropské unie, které chrání lidi před pasivním kouřením jenom nedostatečně, nebo dokonce vůbec. Upozorňuje na to bruselská organizace Partnerství bez kouře (Smoke Free Partnership - SFP), která Praze nebo Bratislavě vzkazuje, že pokud chtějí dodržet svoje mezinárodní závazky, musejí výrazně zlepšit svoje protikuřácké zákony.

 SFP poukazuje na to, že v Česku neplatí zákaz kouření v restauracích a barech a že kouřit v práci je zakázáno jen v části.

    “Je nepřijatelné, že tolik evropských zemí nedokáže chránit své občany před nebezpečím tabákového kouře,“ řekla Florence Bertelettiová, ředitelka SFP. Ve skupině “hříšníků“, kteří mají měkké protikuřácké zákony, nebo je nevynucují, je ještě Řecko, Rumunsko a Rakousko. Podle Bertelettiové se vlády některých zemí nestarají o to, aby se policisté naučili trestat ty, kdo nerespektují protikuřácké zákony.

    Mezi evropské premianty v boji proti kuřákům patří Irsko, Británie, Španělsko nebo Maďarsko. Bertelettiová uvedla, že zkušenosti z těchto zemí ukazují, že zákony zakazující kouření jsou efektivní, těší se podpoře, jsou vynutitelné a nenesou s sebou velké náklady.

    Server Euobserver připomíná, že podle odhadů z roku 2006 v důsledku pasivního kouření ročně v Evropské unii zemře 79.000 lidí a vášeň pro tabák každý rok stojí život 700.000 lidí v EU.

    Jednotliví členové Evropské unie mají asi rok na to, aby do svých zákonů zahrnuli tvrdší předpisy ohledně výroby nebo prodeje tabákových výrobků. Na ploše krabičky s cigaretami se například rozšíří varování před negativními zdravotními dopady kouření, upozornění by také měla mít formu obrázku.

    Česká vláda plánuje zavést zákaz kouření na veřejných prostorách. Za jeho porušení by podle návrhu ministerstva zdravotnictví kuřákům hrozila pětitisícová koruna, provozovatelům hospod až 50.000 korun. V současnosti se majitelé restaurací, kaváren nebo barů mohou sami rozhodnout, zda si hosté v jejich podniku smí zapálit nebo ne. U vchodu je na to musejí upozornit příslušnou cedulkou.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama