Reklama

Co dělat po flámu

Trochu jste předcházejícího dne přebrali alkoholu a ještě jste k tomu kouřili, ať už aktivně, nebo pasivně? Mnozí lidé přehlížejí negativní působení příjemného večera v restauraci. Přitom to, co jeden ze společnosti bere jako "přebrání", může být pro ostatní zúčastněné jen malý doušek po jídle. Jednomu přivodí potíže, druhému ne.

Slavný lékař Franz Xaver Mayr to vyjádřil jednoduše: "Co snese kovář, to porazí krejčího."

Svatá Hildegarda má pro tyto rozdíly výraz "subtilita". I málo alkoholu ve spojení s nedostatkem kyslíku způsobeným přílišným kouřením (aktivním nebo pasivním) tedy může vyvolat "kocovinové" bolení hlavy.

Proto by se člověk měl pokusit i zde dodržovat "Discretio" svaté Hildegardy. Bolest hlavy způsobená alkoholem či nikotinem je zbytečná. Když už se bolesti nevyvarujete, samozřejmě byste především měli jít na čerstvý vzduch a tělo překyselené vašimi výstřelky odpovídajícím způsobem odkyselit. Toho dosáhneme nejlépe pomocí zásaditých jídel či nápojů, dobře působí vařená špalda a zelená zelenina, například postní polévka, nabízená v postních kurzech, a samozřejmě také fenyklový čaj v hojném množství (viz Sv. Hildegarda, Léčivý půst).

V podobných případech je často potřeba nejprve sáhnout po alkaseltzeru, jedlé sodě nebo léčivém jílu, aby se žaludek zbavil přebytečných kyselin. Pak působí zásaditá jídla ještě daleko lépe.

Reklama

Jedna pacientka mi vyprávěla, že při překyselení žaludku sní čajovou lžičku špaldových vloček, dobře je rozžvýká a pak polkne. Zásadité špaldové vločky považuje za daleko příjemnější lék než jedlou sodu nebo léčivý jíl. Kromě toho u ní vločky zabírají rychleji než ostatní prostředky.

Pacienti, kterým jsem tuto metodu doporučil, mohou její dobré účinky jen potvrdit. V těchto případech působí dobře i prostředky podporující tvorbu žluči, neboť jejich působením mohou játra rychleji zbavit tělo jedu, vždy však ve spojení s dostatečným množstvím tekutin.

Zdroj: Bolesti hlavy a migrény - Peter Pukownik

Reklama

Komentáře

Alkoholčička (Ne, 9. 3. 2008 - 03:03)
Díky, ty špaldový vločky určitě zkusim:-))
Mihala (So, 12. 7. 2008 - 21:07)
Co nás nezabije, to nás posílí!
Reklama