Reklama

Abstinenční příznaky

Vysazení či redukce látky po opakovaném nebo dlouhodobém užívání vede k příznakům, které nejsou vysvětlitelné tělesným onemocněním nezávislým na užívání látky ani jinou psychickou poruchou chování. V článku jsou popsány projevy odvykacího stavu po vzniku závislosti na různé psychoaktivní látky.

 • Alkohol - bolesti hlavy, pocení, tachykardie či hypertenze, nevolnost či zvracení, pocit choroby a slabosti, nespavost, třes jazyka, víček nebo prstů, psychomotorický neklid. Objevují se halucinace nebo iluze. Odvykací stav může být komplikován epileptickými záchvaty.

 • Opiáty - zívání, slzení, výtok z nosu, bolesti svalů či křeče, pocení, tachykardie (zrychlená srdeční činnost) či hypertenze (zvýšený krevní tlak), křeče v břiše, nevolnost až zvracení, neklidný spánek, rozšíření zornic, silná touha po opiátu.

 • Sedativa a hypnotika - pocity choroby a slabosti, hypotonie ve stoji, tachykardie (zrychlená srdeční činnost), bolesti hlavy, nevolnost či zvracení, nespavost, třesy, psychomotorický neklid, přechodné halucinace nebo iluze, paranoidní představy. Komplikovaný odvykací stav je provázen epileptickými záchvaty.

 • Kokain a jiná stimulancia - únava, nespavost nebo zvýšená spavost, zvýšen chuť k jídlu, zpomalení psychomotoriky či neklid, bizarní nebo nepříjemné s silná touha po droze.


  U většiny návykových látek se odvykací stav projevuje třesy, psychomotorickým neklidem až epileptickými záchvaty, pocity na zvracení až zvracením, zvýšením krevního tlaku, pocením, poruchami spánku a silnou touhou po droze. Z psychických symptomů se mohou vyskytovat poruchy vědomí, iluze a halucinace.


  Odvykací stav s deliriem (blouzněním)
  Je komplikován deliriem, patří sem zejména delirium tremens (blouznění se zrakovými halucinacemi - známé "bílé myšky" - pozn. redakce) po dlouhodobém zneužívání alkoholu. Deliriózní stav může být ještě komplikován křečemi epileptického charakteru.


  Zdroj: Eva Malá, Pavel Pavlovský - Psychiatrie, nakladatelství Portál
 • Reklama
  Reklama

  Komentáře

  dasa)¨ (Čt, 17. 5. 2007 - 12:05)
  napište neco o efedrinu
  Luca (So, 26. 4. 2008 - 15:04)
  napiste vsechno co potrebujiiiiii!!!!!!
  roman karásek (So, 10. 4. 2010 - 10:04)
  kouřím tak 1gram denně,skanku.když jsi drhy den nezakouřím,tak se moc potím a jsem bez energie,bolí mě hlava,co mi pomuže?
  andrea (Pá, 21. 5. 2010 - 09:05)
  kouřím tak 1gram...romanku jses peknej debil protoze na trave neni zavislost akorat si to sugerujes to ze te boli hlava to znamena ze ses prehulil blbecku vubec nevis co to je abstak
  Johny (Pá, 11. 12. 2020 - 17:12)
  Zdravím Andrejko. Na trávě není závislost ???? :D :D :D No beztak jsi na ní závislá a ani o tom nevíš.
  Pokud ji kouříš každý den a kouříš ještě k tomu silné odrůdy, tak jsi závislá. Samozřejmě ne u každého je závislost či abstinence stejná, ale je PODOBNÁ ! . Já jsem ji hulil každý den 10 let v kuse a začala mi celkem brát, než dávat. Je to magická kytka, tak pozor na ni. Jestli nevěříš a jsi chronický uživatel, tak ji schválně nehul 2 týdny nebo vydrž 1 měsíc a uvidíš co se s tebou bude dít :))))) Budeš se divit, tak jako já. Tež jsem tomu nevěřil. !!
  gram skéra denně (Čt, 1. 7. 2010 - 16:07)
  přesně tak hrubě vystiženy andrejo...
  milan (So, 3. 7. 2010 - 10:07)
  kouřím tak 1gram...přijed za mnou já ti nezapálím skank, já tě napálím to tý tvojí škeble plaňkou a třeba tě ta hlava přestane bolet.....
  ladis (Út, 8. 5. 2012 - 22:05)
  romanku jses peknej debil...neni závislost? to si uplně blbá né asi? jak můžeš něco takovýho vypustit.... že prej neni na trávě závislost :-) když můžeš mít závislost třeba i na blbý čokoládě....
  Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 19:12)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

  John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
  http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
  Mirek (Čt, 15. 3. 2018 - 22:03)
  Zajímavé,že zatímco abstinenční příznaky od Heroinu se nedají prý skoro fyzicky vydržet,ale zdraví ohrožující prý nejsou....,abstinenci od alkoholu nemusí také domoléčič vůbec přežít,ale v nemocnici prý na to jsou medikamenty,které zkušený lékař nasadí a bez větších problémů se fyzického návyku za pár dnů až týdne pod prášky zbaví.
  www (Čt, 15. 3. 2018 - 22:03)
  http://www.substitucni-lecba.cz/
  STAGE 5 (Čt, 2. 8. 2018 - 22:08)
  kouřím tak 1gram...Zdravím,
  užívání marihuany vždy přináší svá rizika. Zvláště pokud jde o pravidelné užívání, mohou se při jejím vysazení objevit příznaky, které popisujete. Každý také snáší užívání marihuany trochu jinak, někomu tato zkušenost nepřináší žádné obtíže a kouření pro něj představuje příjemný zážitek, jinému může vyvolat velmi nepěkné stavy. Marihuana, ale i ostatní psychoaktivní látky, je nebezpečná zejména pro lidi, kteří mají předpoklady k psychickým obtížím, jako jsou např. úzkosti nebo deprese.

  Při užívání marihuany však také záleží na tom, jak vysoký je v ní obsah THC. Vy ve svém dotazu používáte označení „skank“, což je nejčastěji odrůda, která se pěstuje indoor a jejíž obsah THC bývá vysoký. Tím se odlišuje od tzv. outdoor odrůd. Platí, že čím je obsah THC v marihuaně vyšší, tím má také silnější účinky a tím horší jsou potíže, pokud látku člověk nemá.

  Ve vašem případě se tedy může jednat o příznaky abstinenčního syndromu. Ten trvá u lidí, kteří užívají konopí často a ve vysokých dávkách, zhruba jeden až tři týdny od vysazení drogy. Pokud se pak rozhodnete s kouřením marihuany přestat, se zmírněním příznaků abstinenčního syndromu vám může pomoci např. zvýšení přísunu tekutin, zdravá strava, cvičení, dostatek spánku atd.

  Máte-li jakékoli další dotazy spojené s užíváním drog, neváhejte se obrátit na naše Kontaktní a poradenské centrum závislostí STAGE 5 v Praze. Můžete přijít na osobní konzultaci, napsat nám na náš facebook či e-mail nebo můžete využít naši poradenskou linku. Služby poskytujeme anonymně a zdarma.

  Za STAGE 5
  Bc. Hana Koutková, DiS.
  Kontaktní a poradenské centrum STAGE 5, o. p. s. Progressive
  Kontaktní adresa: Mahenova 4, 150 00 Praha 5
  Poradenská linka: 605 319 926
  Email: [email protected]
  http://www.progressive-os.cz/
  https://www.facebook.com/os.Progressive
  https://www.facebook.com/kcstage5
  Doporucuji (Út, 7. 8. 2018 - 21:08)
  Vsichni by povinne si meli projit tzv."delirkou" ... Znam to jen z alkoholu a vrele doporucuji. Jak na to ? Vemte si 2 tydny neplac.volna a ten prvni tyden pijte ve velkem ! Prvni 2 , 3 dny vam to jeste bude chutnat ...jen nesmite klesnout "pod hladinku" 1,5 promile a to ani po spanku ... Posledni 2 dny uz budete pit z donuceni , ale vy se musite donutit ! Idealni je aby jste ten 7 den ukoncili aspon s 3 promilemi a od 8 dne nic , ani kapka alkoholu !! Vysledek se dostavi a ten zazitek stoji za to ! Dealerium jako prase a nekdy i s "bonusy" navic !! Co se deje ?? Hodne !! Tak preji hodne zdaru !
  Doporucuji (Út, 7. 8. 2018 - 21:08)
  Vsichni by povinne si meli projit tzv."delirkou" ... Znam to jen z alkoholu a vrele doporucuji. Jak na to ? Vemte si 2 tydny neplac.volna a ten prvni tyden pijte ve velkem ! Prvni 2 , 3 dny vam to jeste bude chutnat ...jen nesmite klesnout "pod hladinku" 1,5 promile a to ani po spanku ... Posledni 2 dny uz budete pit z donuceni , ale vy se musite donutit ! Idealni je aby jste ten 7 den ukoncili aspon s 3 promilemi a od 8 dne nic , ani kapka alkoholu !! Vysledek se dostavi a ten zazitek stoji za to ! Dealerium jako prase a nekdy i s "bonusy" navic !! Co se deje ?? Hodne !! Tak preji hodne zdaru !
  Tony (Út, 7. 8. 2018 - 21:08)
  Je to tak, někomu ve velmi těžkém absťáku může pořádný hlt chlastu zachránit život.
  Návštěvník (Pá, 11. 1. 2019 - 18:01)
  Syndrom závislosti
  Soubor behaviorálních‚ kognitivních a fyziologických stavů‚ který se vyvíjí po opakovaném užití
  substance a který typicky zahrnuje silné přání užít drogu‚ porušené ovládání při jejím užívání‚
  přetrvávající užívání této drogy i přes škodlivé následky‚ priorita v užívání drogy před
  ostatními aktivitami a závazky‚ zvýšená tolerance pro drogu a někdy somatický odvykací stav.
  Syndrom závislosti může být přítomen pro specifickou psychoaktivní substanci (např. tabák‚
  alkohol nebo diazepam)‚ pro skupinu látek (např. opioidy) nebo pro širší rozpětí
  farmakologicky rozličných psychoaktivních substancí.
  Petra (Čt, 21. 3. 2019 - 18:03)
  Prosím o radu.Pravděpodobně se jedna o závislost na coca cole zero.Po pěti denni nepití tohoto nápoje neskutečné abstinenční přiznaky.Tlak 160/110,křeče v nohách,bolest hlavy atd.Je to možné?
  Reklama