Reklama

Alkohol ukládá pevně vzpomínky do paměti

Říká se, že alkohol pomáhá utopit smutek, ale ve skutečnosti ho prodlužuje, tvrdí japonští vědci z univerzity v Tokiu. Vysvětlují, že etanol obsažený v alkoholu nepomáhá zapomenout, jak si lidé většinou myslí, ale naopak ukládá pevně vzpomínky do paměti.

Vědci pod vedením profesora farmakologie Noria Macukiho dospěli k těmto závěrům po testech s laboratorními krysami. Ty několik dní vystavovali lehkým elektrickým výbojům a potom je zavřeli do jejich klece. Hlodavci se při každém otevření klece chovali vystrašeně. Vědci pak některým krysám vpravili do těla injekčně alkohol a jiným fyziologický roztok. Potom zkoumali reakce obou skupin.

Zjistili, že strach trval déle, v průměru dva týdny, u těch krys, které dostaly dávku alkoholu.

"Pokud bychom aplikovali tyto výsledky na lidi, znamenalo by to, že špatné vzpomínky, jichž se chce člověk zbavit, budou trvat déle, pokud bude dotyčný pít alkohol, a to i když se tím dočasně dostane do určité euforie," uvádí se ve studii.

"Pokud chce někdo odstranit negativní vjemy, je lepší je co nejrychleji nahradit pozitivními a nesahat po alkoholu," radí doktor Macuki.

Reklama

Závěry studie byly zveřejněny v americké akademické revue Neuropsychopharmacology.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Liba (Pá, 9. 4. 2010 - 05:04)
Alkoholik má do smrti alkohol v mozku uložený, může úplně abstinovat roky, napije se jednou a opět spadne do závislosti.Je to nevyléčitelná nemoc.
Petra (Pá, 9. 4. 2010 - 11:04)
To je pravda ale i tak stejný je to s drogama.
Reklama