Alkoholismus ve stáří

Časté popíjení alkoholických nápojů, ať už každodenní či téměř každodenní, se stává s postupem let stále častějším jevem. U starších osob s tím roste i riziko zhoubných nádorů.

V Itálii je takovému nebezpečí vystaven každý druhý senior nad pětašedesát let, píše italský deník Corriere della Sera.

Britské úřady znepokojuje, že muži s postupujícími lety mají sklon dávat si nějakou tu sklenku navíc a stoupá počet případů nadměrného pití alkoholu. Experti z londýnské univerzity UCL sledovali více než 30 let (1979 až 2013) tisíce osob a porovnávali, jak se mění průměrná spotřeba alkoholu s věkem.

Britští vědci analyzovali data získaná sledováním 175.000 osob ve věku od čtrnácti do devadesáti let. Zjistili, že osoby mužského pohlaví mají jakýsi “alkoholický vzlet“ během dospívání, který vrcholí kolem pětadvaceti let a kdy v průměru pijí kolem 160 gramů alkoholu týdně, což se přibližně rovná deseti pivům. Poté u nich spotřeba alkoholu klesá a v dospělém věku až do šedesáti let pijí množství alkoholu rovnající se třem až pěti pivům týdně. Ženy se v tom příliš neliší, ovšem jejich spotřeba alkoholu v dospělém věku se omezuje na čtyři piva týdně.

    “Znepokojující je na tom to, že se pravidelné pití alkoholu, denně nebo téměř denně, stává běžnějším jevem v dospělém věku a zvláště na prahu stáří. Pro zhruba polovinu mužů se každodenní sklenka stává zvykem,“ zdůrazňují autoři studie zveřejněné na stránkách časopisu BMC Medicine.

    V Itálii není situace o mnoho lepší: podle odhadů Národního centra pro studium alkoholu je 3,3 milionu osob starších pětašedesáti let považováno za rizikové konzumenty. V praxi to znamená, že každý druhý Ital nad pětašedesát let pije příliš alkohol.

    “Pro tento věk je hranicí, kterou je nebezpečné přestupovat, jedna malá sklenka vína denně (asi 12 gramů alkoholu). S věkem se totiž snižuje schopnost našeho organismu odbourávat alkohol,“ uvádí ředitel centra Emanuele Scafato. “S věkem rovněž roste pravděpodobnost užívání léků a alkohol se s nimi nemusí vždy dobře snášet. To může vyvolat rychlejší stárnutí mozku, a tudíž vyvolávat problémy s pamětí a uvažováním,“ dodává. Četné léky, například antibiotika, léky proti horečce, bolesti, úzkosti, depresi či nespavosti, jsou s alkoholem neslučitelné.

    Pokud člověk s přibývajícím věkem pije příliš, hrozí i větší nebezpečí dopravních nehod. “Procento alkoholu povolené pro osoby nad pětašedesát let za volantem by měly být stejné jako u jednadvacetiletých osob, protože schopnost organismu odbourávat alkohol je identická,“ zdůrazňuje Scafato. “V těchto skupinách populace se totiž setkáváme se stejným počtem dopravních nehod a úmrtí při nich. Avšak dnes uznávané limity pro ty nejmladší, totiž nula alkoholu před usednutím za volant, nejsou zavedeny pro osoby starší pětašedesáti let. Mezi mladými se tak výrazně snížila úmrtnost, ale mezi starými lidmi naopak zůstává vysoká,“ uvádí.

    K tomu se přidává nebezpečí zhoubných nádorů: pravděpodobnost vzniku 14 různých druhů rakoviny (mezi jiným žaludku, tlustého střeva či prsou) je spojena s přílišným pitím alkoholu. U starých lidí je pravděpodobnější, že alkohol přispěje k degeneraci buněk, které vede k rozvoji nádorových onemocnění. “Pokud chceme dělat prevenci proti nádorům, je nejlepší volbou nepít alkohol,“ podtrhuje Emanuele Scafato.

    Italské ministerstvo zdravotnictví uvádí, že je nezbytné nikdy nepřekračovat množství označené jako minimálně rizikové. To je u mužů 24 gramů alkoholu na den, tedy asi dvě malé sklenky vína nebo dvě třetinky piva, a u žen a osob starších pětašedesáti let 12 gramů alkoholu na den, tedy jedna malá sklenka vína (125 mililitrů) či třetinka piva. Osoby mladší osmnácti let by neměly alkohol pít vůbec.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (28)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kdo pil, umřel. Kdo nepil, umřel taky.

  Čer 25, 2015
 • Obrázek uživatele Jasoň Klíma
  Jasoň Klíma (anonym)

  Článek se nedá v klidu přečíst celý, protože se do něj naváží přiblblá reklama na spodní prádlo.

  Čer 25, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Píčoviona, je to jen dobře, kdo se uchlastá, nezatěžuje sociální systém, kolik mých kámošů se šťastně uchlastalo už před padesátkou a mají vše šťastně za sebou a už se nemusí bát toho, že je exekutor vyžene z kéru na ulici a budou chrápat jenom pod mostem.. Závidím jim. Zůstal jsem tu, jako chlastající kokot starý.

  Čer 25, 2015
 • Obrázek uživatele merry39
  merry39

  A co chudákům starejm zbývá ...

  Pro 23, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Až to tady zmusulmanizujou, tak budou za chlast řezat hlavy a bude po ptákách.

  Pro 23, 2015
 • Obrázek uživatele merry39
  merry39

  Až to tady zmusulmanizujou,...Neboj , my se stihnem uchlastat mnohem dřív :-)

  Pro 23, 2015
 • Obrázek uživatele Tak!
  Tak! (anonym)

  Na Vaše zdraví! Ale pijte s Mírou, nebo skončíte u pana MUDr. Karla Nešpora! v Bohnicích! Tož, chechtá se jako idiot, ale je velmi chytrý,rozumný a moudrý! V závislosti na alkoholu nezná slitování!

  Led 21, 2016
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Já piju pivo jedině s mírou. Pokud je pod míru, tak ho vrátím k doplnění a odcházím do jiné restaurace.

  Led 21, 2016
 • Obrázek uživatele merry39
  merry39

  Na Vaše zdraví! Ale pijte s...Proto sloužím nešpory zásadně v zařízeních restauračních :-)

  Led 22, 2016
 • Obrázek uživatele Bohužel ano
  Bohužel ano (anonym)

  Heleno, jestli piješ často a vyloženě se těšíš, až si dáš, tak jsi bez debat alkoholička na nejlepší cestě k notorickému pití.

  Bře 03, 2016
 • Obrázek uživatele Lojza
  Lojza (anonym)

  Je mi 58 a celý týden dřu ve firmě, jezdím autem a hrozně se těším na víkend, kdy odjíždíme na chalupu. Tam si dám pár piv a víno a jsem permanentně pod parou. Další týden se to opakuje. Když mám společnost a příležitost k pití, tak si dám do nosu. Hodně snesu. Přesto mi manželka říká, že začínam být alkoholik. Myslíte, že ano?

  Bře 03, 2016
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Jak vyšitej. Ve třetím stadiu dle Jelinka. A též typ gama, neboli NÁRUŽIVÝ PIJÁK. Ten ještě dovede mezi chlastem abstinovat, Typ delta, neboli NÁVYKOVÝ PIJÁK, už abstinovat nedovede.

  Bře 03, 2016
 • Obrázek uživatele merry39
  merry39

  Jak vyšitej. Ve třetím...Ale di , já to vidím tak na dvojku - piják víkendový společenský :-)

  Bře 04, 2016
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Já to beru dle primáře Nešpora. Ten napsal, že pokud jsou z někoho cítit mentosky nebo antiperle nebo podobné věci, že je to s největší pravděpodobností alkáč,který tím maskuje svůj chlast.

  Bře 04, 2016
 • Obrázek uživatele Lojza
  Lojza (anonym)

  Tondo, jak dlouho takové stadium gama trvá?

  Bře 04, 2016
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Tu nejde o trvání. Znám to podle sebe. Takový, když čuchne ke špuntu, tak nepřestane, dokud se nezmásluje. Abstinovat však není problém. My gamáci nechlaščeme každej den. Ale, když už, tak pak to stojí za to.

  Bře 04, 2016
 • Obrázek uživatele Orel
  Orel (anonym)

  Hodně vydržím, piju víno ale stáhnu tři flašky na rod. oslavě. Jsem veselý, zábavný a k pití nám rád společnost. Z vína se alkoholik prý nestane.

  Bře 04, 2016
 • Obrázek uživatele L.
  L. (anonym)

  Hodně vydržím, piju víno..."z vína se prý alkoholik nestane...." Promiň, to myslíš vážně? Jestli ano, tak to je hláška celé diskuze alkoholismus někdy od roku 2004, co tahle diskuze existuje.Jestli ne - a to mi bohužel připadá - proboha neblázni, to je absolutní nesmysl. Alkohol jako látka je jen jeden. A ten je stejný v pivu, vínu, tvrdém. Do závislosti můžeš zahučet po čemkoli. Co je pravda, je to, že pouze malé procento pijících se stane alkoholiky, prý asi deset procent, ale to nevím jistě. Je to ruská ruleta. Přeju, aby jsi patřil k té většině, která v klidu a v rozumné míře popíjí celý život a nic se jí nestane. Takových lidí je spousta, já mezi ně bohužel nepatřím.

  Dub 17, 2017
 • Obrázek uživatele rusec
  rusec (anonym)

  tak L. ...úplne s tebou súhlasím takúto kravino že s z vína sa alkoholik nestane ,,a k tomu este to ...ked uz tak poriadne...takuto kravinu som v diskusii proti alkoholizmu tiez za 7rokov co sem chodím nevidel

  Dub 21, 2017
 • Obrázek uživatele hasič
  hasič (anonym)

  Piju pivo každý den po obědě. Ráno si dám prcka, pak ještě jednoho. Za den vypiji sedm desítek, pět až sedm panáků, také dvě až čtyři deci vína. Mám výdrž, nemotám se, vyhledávám společnost. Každý si musí najít svou míru, piji tedy s rozumem, ředím krev a podporuji srdeční činnost. Ono taky dříve pivo bylo víc silnější a rum taky, dnes je to vodička.

  Dub 21, 2017
 • Obrázek uživatele Touha
  Touha (anonym)

  Chlapi,chlapi, typičtí chlapi. Jako můj muž.Ten když může, tak večer uteče takzvaně na jedno do hospody a plká tam se sobě podobnými ty typické mužské kecy. :). Říká tomu udržování pitného režimu a společenského života, blbec

  Dub 21, 2017
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  *"z vína se prý alkoholik nestane...."* Co je to za píčovinu. Existují rozdílné druhy alkoholismu: pivní, vinný a kořalečný a každý z těch alkáčů vypadá jinak. Vinný alkoholik není nikdy vožralej, ale také není nikdy střízlivej.

  Dub 22, 2017
 • Obrázek uživatele sardanapal*
  sardanapal* (anonym)

  Chlapi,chlapi, typičtí...Tak mu nezáviď a choď s ním :-) Hlídej meruňku ať je co do buchet a nech chlapovi nějakou tu radost . Vždyť tak je to po celým světě a je jedno jestli ti chlapi chlaščó zrzavó vasrovicu , kávu , nebo přeslazené čaj .

  Dub 22, 2017
 • Obrázek uživatele Touha
  Touha (anonym)

  Tak mu nezáviď a choď s..."Choď s ním"? jsi zešílel. Párkrát k tomu došlo, že jsem tam s ním šla, pánové si začali čechrat přede mnou peříčka a pak se to stejně zvrhlo ke kecům o fotbale a heslům "svoje ženský si uchráníme"- jakože před migranty.To jsem si fakt říkala, že začnou tasit kolty a rozdělí si služby na hlídání ulice :(. Už dávno mu nebráním, pochopila jsem, že tuto oblast jeho života nejsem schopna zaplnit. A dohoda...hlavně když přijdeš, tak mě neotravuj s tím, co jste s těmi tvými mistry světa probírali :) Občas se ale musí zberkat a jít se mnou zapařit s našimi společnými kamarády. To jo

  Dub 22, 2017
 • Obrázek uživatele Ano
  Ano (anonym)

  Kdo pije denně je alkoholik.

  Dub 22, 2017
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Kdo pije denně je alkoholik.Ne každý alkoholik chlašče denně. Kvartální alkoholici jako já denně nechlaščou.

  Dub 22, 2017
 • Obrázek uživatele hasič
  hasič (anonym)

  Pusté ožírání odsuzuji, avšak pár desítek denně to není alkoholismus. Kořalka podporuje imunitu, rozumí se že dobrá kořalka a ne nějaké patoky. Božkov nemá chybu dva denně a budete relativně zdrávi. V hospodě seženu všechno.

  Dub 22, 2017
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Prevalence abúzu a závislostí u starší populace není přesně zmapovaná ani ve světě, ani v České republice (1). Situaci znepřehledňuje i okolnost, že v literatuře týkající se drogových závislostí se pod pojmem starší populace rozumí osoby starší 40 let (2). Nejvíce údajů je k dispozici o alkoholové závislosti. Obecná kritéria pro závislost dle DSM IV ne vždy vyhovují pro seniorskou populaci. Jde o maladaptivní způsob užívání látky vedoucí ke klinickému poškození nebo nepohodě a projevující se třemi nebo více následujícími znaky v průběhu jednoho roku: 1. Tolerance definovaná: a/potřeba vyšší dávky látky k dosažení intoxikace nebo žádoucího účinku b/nižší účinek při trvalém užívání stejného množství látky. 2. Abstinenční příznaky, které se projevují: a/pro látku charakteristickým abstinenčním syndromem b/zmírněním či oddálením abstinenčních příznaků při podání stejné nebo příbuzné látky. 3. Látka je užívána déle nebo ve větším množství, než bylo původně zamýšlené. 4. Redukce sociálních, pracovních a relaxačních aktivit v souvislosti s užíváním látky. 5. Přítomnost trvalé touhy či neúspěšné snahy přestat užívat nebo kontrolovat užívání látky. 6. Snaha látku získat, užívat nebo se zotavit z jejích účinků zabírá velký podíl času. 7. V užívání se pokračuje i přes vědomost o jeho škodlivých účincích.

  Črv 05, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama