Ani elektronické cigarety nejsou bez rizika pro zdraví

Odborníci objevili ve výparech elektronických cigaret značné množství rakovinotvorných molekul. Uvádí to ve svém nejnovějším vydání francouzský časopis 60 millions de consommateurs, který se zaměřuje na ochranu spotřebitelů.

“Elektronické cigarety zdaleka nejsou tak neškodnými pomůckami, jak tvrdí výrobci, a mohou vylučovat potenciálně karcinogenní látky. Není to důvod k jejich zákazu, ale k jejich lepší kontrole,“ řekl šéfredaktor listu francouzského státního ústavu spotřeby INC Thomas Laurenceau. Lepší kontrolu těchto výrobků podporuje také přední česká odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.

    U některých elektronických cigaret je podle časopisu množství některých jedovatých látek dokonce vyšší než u normální cigarety, nejspíš z důvodu příliš rychlého ohřevu. U jiných elektronických cigaret odborníci objevili nežádoucí kovy a antimon.

    “Pravděpodobně většina náplní elektronických cigaret zdraví neškodí, ale my to nevíme, protože nepodléhají žádné registraci ani regulaci,“ řekla lékařka ČTK. Na trhu je přes 250 značek, většina náplní se vyrábí v Číně a kvalita nemá podle Králíkové žádné standard, protože není regulace.

    List také upozorňuje, že popisky u náplní nikotinu pro elektronické cigarety mnohdy uvádějí nižší množství nikotinu, než je skutečnost. Výrobci prý také zamlčují přítomnost některých škodlivých látek v elektronických cigaretách, například některých propylenů.

    “Bude nutné brát v úvahu zdravotní rizika spojená s používáním elektronické cigarety,“ uvedl na adresu úřadů prestižní odborný časopis 60 millions de consommateurs.

    Francouzská ministryně sociální péče a zdravotnictví Marisol Touraineová již slíbila prosazovat zákaz prodeje elektronických cigaret nezletilým osobám, zákaz jejich užívání na veřejných místech a zákaz jejich reklamy.

    V Česku měl zákon od příštího roku zvýšit ochranu dětí před dopady kouření. Elektronické cigarety by se nesměly prodávat v automatech a na internetu, aby se k nim nedostaly. S politickými turbulencemi norma padla a záleží na nové vládě, zda ji projedná, mohla by pak platit od roku 2015.

    V Evropě se chystá direktiva o kontrole tabákových výrobků, hlasovat se o ní má v září. Navrhuje, aby elektronické cigarety byly regulovány stejně jako náhradní terapie nikotinem. Žvýkačky, náplasti, inhalátory a tablety prodávané pro tuto léčbu v lékárnách procházejí klinickými studiemi, které potvrdí jejich bezpečnost a účinnost. Stejné by to mělo být u elektronických cigaret.

    Americký tisk minulý týden uvedl, že úřad pro dohled nad potravinami a léky v USA zvažuje zákaz prodeje elektronických cigaret po internetu, aby se nedostaly snadno do rukou nezletilých osob.

    Prodej elektronických cigaret v posledních letech ve světě prudce roste. Jsou lákavé pro klasické kuřáky hlavně tím, že bývají levnější a slibují zdravotní nezávadnost. Výrobci se ale podle francouzského týdeníku Le Nouvel Observateur zaměřují i na lidi, kteří nikdy nekouřili.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele tomáš Bohuslav
  tomáš Bohuslav (anonym)

  Tak a je to tady.Bylo otázkou času kdy se začnou vlády navážet do e-cigaret.Jistě kouřim jí přes rok a normální cigaretu jedině v hospodě k pivu to je 1 do měsíce a někdy ani to ne.Vždyt cigarety v době kryze táhnou ekonomiky států.46 korun si stát bere z jedné krabičky cigaret.Tak proč lidi neodrazovat od něčeho za co mají max.6kč za měsíc.

  Říj 02, 2013
 • Obrázek uživatele luciano
  luciano (anonym)

  To sa dalo čakať, že tabaková lobby začne proti e-cigaretám bojovať. E-cigarety sa totiž začínajú nebezpečne rozširovať a im viditeľne klesajú zisky. Teraz nás budú kŕmiť nezmyselnými štúdiami o škodlivosti e-cigariet, aj keď všetci, čo fajčíme elektriku vieme, že to nie je pravda. Ja už fajčím elektriku 6 rokov a nič, čo by mi škodilo som nepozoroval. Naopak, zdravie sa mi výrazne zlepšilo. E-cigarety sú proste vynikajúce a odporúčam ich každému, kto chce prestať fajčiť klasiku.

  Říj 03, 2013
 • Obrázek uživatele e-cigaretafans.eu
  e-cigaretafans.eu (anonym)

  Strašení články tohoto typu "BUBU", jen zbytečně současné kuřáky odrazuje od významné možnosti kouřit mnohem zdravěji a přestat obtěžovat a znečišťovat své okolí nedopalky. Nikdo rozumný si snad už taky nekupuje Vodku na tržnici? Jde přeci o zdraví? I nekuřáci jsou tím vlastně sami proti sobě, pokud přechod na e-kouření (místo kouření klasik) ve své rodině, ale i ve společnosti veřejně a nahlas nepodporují. Celá e-kuřácká veřejnost v Evropě se brání i na demonstracích v Düsseldorfu a Berlíně 31.8.2013, bohužel nemá tak silně finančně zajištěnou lobby v parlamentu EU a tak nemá jiné prostředky než to ukázat občanskou nespokojeností. Přechod na e-kouření bohužel moc nenahrává žádným odvykacím centrům, ani tabákovému průmyslu - jelikož oba odlivem kuřáků klasických cigaret přicházejí o své nezanedbatelné opakované příjmy od "závislých" kuřáků!!! Jen v ČR údajně existuje 40 odvykacích center a ty chtějí dál prosperovat stejně jako tabákový průmysl a pociťují už odliv kuřáků klasik. A to je ten kámen úrazu, ne jejich starost o zlepšení zdraví nás kuřáků, ochranu našich dětí a společnosti, ale absence příjmů těchto skupin je tím hlavním mottem všech těchto odstrašujících pořadů a článků v poslední době! A neštítí se využívat kdejaké pochybné argumenty. Výsledky obrovského rozdílu obsahu škodlivin klasické a elektronické cigarety jsou naprosto jednoznačné a dostupné těm, kteří se o elektronické kouření opravdu vážně zajímají viz: -http://www.esmokinginstitute.com/cs/node/31 http://www.e-cigaretafans.eu/pod-lupou/novinky/rozbory-e-liquidu-od-vscht-praha a mnoho dalších...

  Říj 03, 2013
 • Obrázek uživatele Max
  Max (anonym)

  Je to otravné jak si pořád něco vymýšlejí. Když někdo chce tak kouřit bude. Pro mladé není problém si sehnat cigarety, i když jim nebylo a ještě dlouho nebude osmnáct. K tomu vážně internet nepotřebují. Zato mě by opravdu otrávilo, kdybych si nemohl objednat nové liquidy a musel je shánět po obchodech

  Srp 11, 2014
 • Obrázek uživatele Luuuca
  Luuuca (anonym)

  Je to otravné jak si pořád...Jo, taky jsem si zvykla objednávat si náplně do e-cigarety přes internet na http://www.gallagher.cz/e-liquidy/ co se týká přístupu k cigaretám, je to hloupost. Naopak takhle si musíš počkat, když jdeš do obchodu tak máš ty cigarety v ruce hned

  Srp 12, 2014
 • Obrázek uživatele snn375
  snn375

  Ahoj já používám elektronickou cigaretu ctyři měsíce a jsem naprosto spokojena. Moje cigareta - http://vk.cc/4QbbV4 je opravdu úžasná. Dříve jsem kouřila průměrně asi 10 cigaret denně. S elektronickou cigaretou jsem ze začatku kouřila pulku a druhou pulku jsem nahradila elektronickou cigaretou. Nyní se dá řící že těměr nepotřebuju obyčejnou cigaretu. Mám tak dvě obyčejné cigarety tydně.

  Feb 27, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama