Reklama

Benzodiazepiny a závislost

V medicíně se jedná o vůbec nejpoužívanější psychofarmaka, prakticky všechna dnes užívaná anxiolytika patří do této skupiny. Jsou velmi často zneužívána jak uživateli drog, tak běžnou populací a lékaři je mnohdy dosti neopatrně a dlouhodobě předepisují. Jsou součástí mnoha domácích lékárniček.

Kromě anxiolytického účinku mohou mít také sedativní, hypnotický, antiepileptický, protikřečový a centrálně myorelaxační účinek (konkrétní účinky závisí na typu preparátu). Všechny léky mají různě vyjádřenou složku uklidňující, větší dávky téměř vždy vyvolávají spánek.

(Zne)užívané dávky jsou poměrně široké, zpočátku stačí jedna až několik tablet, postupně se lze propracovat až k několika desítkám. Léky jsou poměrně bezpečné při předávkování, pokud ovšem nejsou užity spolu s jinou tlumivou látkou. Zrádný je zvláště alkohol. Kombinace s alkoholem mohou vést ke smrtelnému předávkování.

Závislost na nich vzniká plíživě, má složku psychickou i fyzickou, odvykací stav se projevuje neklidem, návratem potíží, kvůli nimž byl lék původně předepisován. Vážnou komplikací mohou být epileptické záchvaty vedoucí i k úmrtí.

S hlavními a pro lékaře většinou žádoucími účinky látek této skupiny léků úzce souvisí i účinky nežádoucí, které použití léků komplikují. Nežádoucí účinky se zvýrazní ve vysokých dávkách a při dlouhodobém užívání, tedy nejvíce při zneužívání a závislosti na benzodiazepinech. Jsou většinou také způsobeny tlumivým účinkem na CNS, resp. ovlivněním určitých struktur mozku, např. limbického systému. Mohou však mít vliv i na jiné části těla nebo například na nenarozený plod.

Reklama

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

  • Únava a ospalost, které nastupují již v léčebných dávkách, a s nimi související prodloužení reakčního času, které může vést k selhání při obsluhování strojů, např. řízení auta.
  • Zmatenost ? při vyšších dávkách může dojít ke ztrátě orientace nejen v okolí, ale i v situaci, v níž se postižený nachází.
  • Intoxikovaný pak může být úzkostný, nebo dokonce agresivní a v záchvatu silné agresivity zaútočit na své okolí.
  • Narušení krátkodobé paměti, jehož výsledkem jsou tzv. okna, zvláště pokud je benzodiazepin užitý v kombinaci s jinou tlumivou látkou, např. alkoholem nebo heroinem. Nepamatování si toho, co se dělo v intoxikaci, je velmi častým steskem při jejich nadměrném užívání, resp. po jeho skončení. Postižení si někdy nepamatují celé týdny i měsíce svého života.
  • Ztráta motivace k řešení problémů ? souvisí s odstraněním strachu a úzkosti. Člověk přestává mít potřebu složitou situaci řešit.
  • Snížení svalového napětí ? zvláště po vyšších dávkách někdy intoxikovaní působí jako ?z hadrů?, mnohdy mají obtíže udržet se na nohou.
  • Přechod placentární bariérou a intoxikace plodu ? benzodiazepiny jsou plodem pomaleji metabolizovány, jejich užívání může vést k vrozeným vadám (např. k rozštěpům rtu a patra).
  • Užívání na konci těhotenství a v období těsně před porodem vede k abstinenčnímu syndromu novorozenců.
  • Přechod do mateřského mléka ? pokud žena užívající benzodiazepiny kojí, tak léky přechází s mateřským mlékem do těla dítěte. Kromě útlumu dochází i k velkému zatížení jater, v nichž se benzodiazepiny metabolizují, a brání tak odbourávání jiných důležitých látek, např. bilirubinu. Nakonec může dojít k trvalému poškození mozku.

Rozdělení:
Dělí se na skupiny jednak dle intenzity hypno-sedativního (zjednodušeně tlumivého) působení, jednak podle rychlosti eliminace (zjednodušeně vylučování) a tím i délky účinku.

  • Dle intenzity hypno-sedativního působení:

Léky s nejmocnějším hypno-sedativním působením se používají jako léky při poruchách spánku, léky způsobující slabší útlum jsou indikovány proti úzkosti.
Silná hypnotika: Rohypnol (fl unitrazepam), Nitrazepam (nitrazepam), Dormicum (midazolam), Halcinon (triazolam).
Léky způsobující slabší sedaci: Diazepam, Seduxen, Apaurin, Valium (Diazepam), Oxazepam (oxazepam), Rivotril (clonazepam), Lexaurin (bromazepam), Neurol, Xanax (alprazolam).

  • Dle délky účinku:

Dlouhodobě působící léky mají vylučovací poločas (tj. doba, za kterou se množství účinné látky v organismu sníží na polovinu) delší než 1 den. V jejich eliminaci hrají důležitou roli játra a při jaterních onemocněních se jejich vylučování zpomaluje.
Dlouhodobě působící léky: Diazepam, Seduxen, Apaurin, Valium (Diazepam), Defobin (chlodiazepoxid).
Středně dlouho působící léky: Lexaurin (bromazepam), Neurol, Xanax (alprazolam), Rivotril (clonazepam), Rohypnol (fl unitrazepam).
Krátkodobě působící: Oxazepam (oxazepam), Dormicum (midazolam), Halcinon (triazolam). Vylučovací poločas u těchto medikamentů je kratší než 12 hodin, jsou zatíženy vyšší pravděpodobností vzniku závislosti než léky dlouhodobě působící.

 

Zdroj: Drogy -otázky a odpovědi (Portál)

Reklama

Komentáře

LOKI (St, 13. 5. 2009 - 18:05)
JSEM ZÁVISLÍ JIŽ NĚKOLIK LET NA DIAZEPAMU.BEZ NĚJ NEMŮŽU FUNGOVAT V PRÁCI,ŘEŠIT SLOŽTÉ SITUACE A ŘEŠIT JE NA ÚROVNI.JSEM JAK RYBA BEZ VODY.MĚL BY NĚJAKOU RADU NĚKDO,KDO TOMU ROZUMÍ?
eva (Pá, 11. 9. 2009 - 18:09)
Bez diazepamu fungovat muzes, ale musis si projit odvykaci kurpo a pozor, nenahradit to jinou drogou, napr alkohol, konopi atd,. Jrdnou stejne budes muset prestat, je to peklo ty abstaky, ale jsou mnohem horsi veci, 9let jsem brala rohypnol, vim o cem je rec:)
ČTENÁŘKA (St, 16. 9. 2009 - 12:09)
každá závislost je prevít,bez rozdílu zda léky,alkohol ,cgarety,práce,partner,jídlo,sex,auto,koníčky-vždycky za každou závislostí NĚCO je,něco si tím kompenzujeme,je to v podstatě jen náhražka,útěk před něčím,nějakou nevyhovující situací,třeba již zapomenutou,starou třeba že nás let-let-samota, rodinné vztahy,dětství,nuda,chudoba,ponížení---Všem držím palce kdo mají odvahu se s tím poprat a vydrží projít cestu peklem a nevzdají se.Vím o čem píšu.Život skutečně stojí za to.Věřte si ,že to dokážete! A skutečně dokážete.
Adam (Čt, 17. 9. 2009 - 09:09)
Závislost na benzodiazepinech vytvářejí především nablblí obvoďáci. Není to na recept s modrým pruhem, takže to nikdo nekontroluje. Když se chtějí zbavit únavného pacoše, předepíšou Diák nebo jiný benzodiazepin a je po problémech. Funguje to rychle a spolehlivě.
Přitom benzodiazepiny by se měly užívat v kuse maximálně 6 týdnů a pak nejméně na 2 měsíce vynechat. Pokud někdo potřebuje trvalou léčbu, je nutné použít jinou skupinu psychofarmak. Podle spotřeby se dá spočítat, že trvale u nás bere benzodiazepiny kolem půl miliónu lidí. Ale ve světě je to ještě víc.
Neřešit problémy, ale cpát se práškama, to je výsada západní civilizace.
Odvykací léčba je stejná jako u alkoholiků. Závislost na benzodiazepinech je alkoholového typu a stejná jako na barbiturátech.
Adame, (Čt, 17. 9. 2009 - 13:09)
když to mají na svědomí obvoďáci a předepíší lék, aby se zbavili únavného pacienta, proč je na netu tolik žádostí na "koupím"..
Vanda (Čt, 17. 9. 2009 - 15:09)
Asi má na mysli, že obvoďáci to začnou.... pak i když to někomu utnou, shání to pokoutně. Taky nelze házet všechny obvoďáky do jednoho pytle. Můj doktor zásadně psychofarmaka nikomu nepředepisuje dlouhodobě. Pokud ho někdo žádá o recept, řekne, že s tímhle problémem musí k psychiatrovi.
Ale třeba mé známé po rozchodu s přítelem ordinovala obvoďačka Lexaurin víc jak půl roku.
S tou závislostí je to taky složitější. Správně napsal Adam, že je alkoholového typu. To znamená, že totální závislost postihne asi jenom každého desátého konzumenta. A tak jako někoho nebere alkohol, tak někoho neberou benzodiazepiny. Já jsem byla po Oxazepamu utlumená a unavená, nic mi to nepřinášelo, tak k čemu to brát.
závyslák (Út, 2. 3. 2010 - 16:03)
Dobrý den,jsem již několik let závyslá na lécích na spaní(hypnogen),obvod'ák mě je předepisoval aniž by mě upozornil.Ted' jsem těhotná,jsem v začátku těhotenství....Máte někdo radu?Myslíte,že pomůžou homeopatyka?Nechci ublížit dítěti.
bývalá závislá (Út, 2. 3. 2010 - 17:03)
Prošla jsem odvykací kůrou na benzodiazepinech a alkoholu. Nemá smysl rozepisovat, jak je to možné, kdo za to může atd. Odvykací stav jsem prožila v nemocnici, byla to cesta peklem, ale stojí to za to. Kdo bere BZD, snažte se postupně po 1/4 vysazovat, opatrně, hrozí epileptické záchvaty. Odvykání z BZD je horší než z heroinu. Nemá smysl něco zastírat, je to prostě tak.
Stojí to za to, otevřel se mi nový život, nemusím přemýšlet jestli mám na sobotu a neděli, dovolenou apod. dostatek prášků....
K příspěvku nade mnou - bez porady s llékařem - psychiatrem nic nepodnikejte. Obvoďáci ani neví, co to je závislost, jděte k odborníkovi. BTW - Hypnogen je také benzodiazepin.
Držím palce.
Jason (St, 3. 3. 2010 - 10:03)
Hypnogen (zolpidem) neni benzodiazepin
bývalá závislá (St, 3. 3. 2010 - 21:03)
Hypnogen - Stilnox je benzodiazepin

Podávání přípravku může vést k rozvoji fyzické a psychické závislosti. Riziko se zvyšuje s dávkou a trváním léčby a je vyšší u pacientů, kteří byli nebo jsou závislí na alkoholu nebo drogách. Při vzniku závislosti je náhlé ukončení léčby doprovázeno abstinenčními příznaky, jako je bolest hlavy, svalové slabosti, extrémní úzkost a napětí, neklid, zmatenost a podrážděnost. Mohou se objevit i křeče.
nulka (So, 10. 4. 2010 - 18:04)
Závislost na...Myslím, že nablblí jsou lidi, kteří nechápou, že tyto léky se berou jen krátkou dobu ke zvládnutí akutní problémové situace.Určitě každý obvoďák to pacientům říká.Jsou také pacienti, kteří lék vyžadují, pokud jim není vyhověno, přejdou k jiném obvoďákovi a tak stále dokola.
nulka (So, 10. 4. 2010 - 18:04)
Prošla jsem odvykací kůrou...Hypnogen není benzodiazepin, je na úplně jiné bázi a jmenuje se Zolpidem.Ověřte si aspoň údaje a hlavně někteří se naučte správně česky.
milos (Po, 30. 8. 2010 - 13:08)
muj otec ji silne zavislej na hypnogenu bral i 15denne uklidnoval se tim pres den obchazel doktory.kdyz je bral byl utlumenej pres den zfetovanej.kdyz jsem mu je sebral nel sileny abstaky podrezal si zily ted je na psychiatrii. vsechny varuji nezacinejte z hypnogenem
Pro milose (Po, 30. 8. 2010 - 13:08)
tatík se musí léčit v léčebně minimálně 3 měsíce, a pak bude dobrej, jinak skončí s mašlí na krku...
.. (Po, 30. 8. 2010 - 13:08)
Lexaurin a Hypnogen jsou dementogeny - prostě se po nich blbne
Ovce (Po, 30. 8. 2010 - 14:08)
Vando a podobní. Většinou lidé neberou benzodiazepiny proto, aby jim nahrazovali alkohol nebo nějakou drogu(((((
Berou to proto, že třeba trpí nevýslovnými psychickými problémy a antidepresiva, psychoterapie nezabírají a každý den, ku příkladu s panickou poruchou je utrpením.Pokud člověk nechce rovnou skočit z okna tak sáhne i po tom, co není zrovna"košér"ale POMŮŽE ASPOŇ NA CHVÍLI ZBAVIT ČLOVĚKA NEVÝSLOVNÝCH MUK.
Měla jsem taky obodbí, kdy mi benz.hodně pomohly, aspoň na chvíli ulevily, abych s e nezbláznila. Nebrala jsem je abych byla v rauši jak po heroinu ale abych aspoň na chvíli vydechla a zbavila se velkých úzkostí.
Taky existuje skupina lidí, kteří byli na benz. navyklí z dřívějška , kdy ještě AD ze skupiny SSRI neexistovala.A těm už teď AD většinou nepomou, tak to musí dál válčit na b.

Takže nepleťte si léky s cukrátky, které někteří berete jen na zlepšení špatné nálady.
Vando, pokud by ti bylo opravdu zle, tak by tě nezajímalo, jestli jsi utlumená, jen kdyby jsi měla chvíli klid!!
Jinak samozřejmě doporučuji všem velice obezřetně s benzodiazepiny nakládat.
Natura (Po, 30. 8. 2010 - 18:08)
Vando a podobní. Většinou...Ač znám všechna rizika BZD, a prošla jsem si jimi, musím říct
ZAPLAŤBŮH za ně!!!
Skutečně jako lék první pomoci je nenahraditelný.
Vždycky lepší tohle náhr. krátkodobé řešení, než sebevražda.
A SSRI bohužel taky nejsou samospasitelné. Já měla potíže i přes ně. :-(
Cestu vidím v terapii nebo v konci, bohužel. Jsou stavy, v nichž se žít nedá.
Default User Image
Jarda (So, 10. 2. 2024 - 14:02)

Souhlasím s Vámi na 100%.

zibi (So, 4. 9. 2010 - 11:09)
V roce 1996 na mě přišly ataky (jako hrom z čistého nebe) - panické úzkostné poruchy. Jsou to velmi nepříjemné stavy, nikomu to nepřeji. Zašel jsem přímo za neurologem a ten mi předepsal Xanax tbl. 3x1mg denně. Nějakou dobu tyto léky pomáhaly, ale byl jsem unavený. V roce 2002 mi přidal ke Xanaxu ještě Citalec tbl. 1x20mg denně. Xanax jsem zvýšil na 4x1mg denně. Od té doby se ataky už neobjevily - ovšem únava se zvětšila. Kamarád měl podobné problémy jako já (panická úzkostná porucha), tehdy mu jiný lékař nasadil Citalec 20mg denně a k tomu Xanax tbl. (dávku nevím) po dobu, než Citalec zabere (cca 5 týdnů). Když Citalec zabral, Xanax opatrně vysadil. Teď už neužívá ani Citalec, je fit. U mne je to ovšem průser - 14 let (je mi teď 41) užívám Xanax 3-4mg denně a 8 let Citalec 20mg. Chci léky vysadit, ale musím zajít za odborníkem. Držte mi prosím palce, aby to dopadlo dobře. Jsem závislák ale nechci se už cpát práškama, už jen proto, že prý by mi hrozila z léků např.demence.
Není to lehké, v roce 2006 mi diagnostikovali nehodgkinský lymfom (nádorové onemocnění jednoho druhu bílých krvinek - lymfocytů), ale díky lékařům a setřičkám z hemato-onkologie jsem se z toho dostal a jsem v kompletní remisi. Zdraví nade vše !
P.S. Neurolog mi jednou ale řekl, že když vysadím (samořejmě pomalu) tyto anxiolytika, tak se ataky můžou s časem vrátit, cítím se někdy jako v bludném kruhu. Má někdo s tím zkušenosti ???
zibi (So, 4. 9. 2010 - 11:09)
P.S. 2
V roce 2002 mi lékař přidal Citalec, protože se ataky začaly vracet (ikdyž jsem užíval Xanax). Pak už to bylo lepší (když Citalec zabral).
X-Ray (St, 8. 9. 2010 - 21:09)
V roce 1996 na mě přišly...Já ti k tomu můžu říct to, že jsem měl také nesnesitelné panické stavy a úzkosti(téměř 10let bez léčby!), po návštěvě psychiatra jsem bral antidepresiva 3 nebo 4 roky a dostal jsem se z toho, byl jsem v pohodě jako nikdy předtím, a tak já blbec jsem pak sám přestal navštěvovat psychiatrii a brát léky.. Pomalu ale jistě se to začalo zhoršovat až jsem po 4-5ti letech skončil ve stejně zoufalém stavu jako na začátku. Kdybych to mohl vrátit, už bych ty léky v žádném případě nevysadil.. tak říkám pozor na to..
zibi (Út, 14. 9. 2010 - 20:09)
pro X-Ray

Tak co jsi pak udělal ?
Silva (St, 15. 9. 2010 - 07:09)
Zibi , držím ti palce a napiš pak, jak jsi u doktora dopadl. Řekne se závislost ale lidi to neberou na to aby se dopovali ale aby vůbec mohli žít, vylézt na ulici. I když já jsem na benzodiazepiny velice opatrná, nikomu nic nezazlívám, chápu, že se člověk může do takové situace dostat.

Ray, jsem taky na AD, i když na udržovací dávce-půlce z nejmenší dávky ale taky si netroufám vysadit.
Silva (St, 15. 9. 2010 - 07:09)
A Zibi, tobě ještě moc přeji, že jsi se z nemoci dostal a vůbec se ti nedivím, že to odnesla psychika.
zibi (Čt, 16. 9. 2010 - 21:09)
Díky Silvo za podporu.
Zatím se mi podařilo snížit dávku alprazolamu z 4mg na 3,25mg (snižuji to co 0,25mg za 1-2 týdny). Našel jsem na webu zajímavou a hlavně pomocnou literaturu v angličtině "Alprazolam Withdrawal". Chce to motivaci, tpělivost a čas. Mám velkou naději, že se mi podaří z časem Xanax úplně vysadit a být "jenom" na AD. No a potom začnu pomalu vysazovat AD. Samozřejmě vše pod kontrolou lékařů. Zatím ahoj ;-)
zibi (Ne, 26. 9. 2010 - 11:09)
Tak už jsem na 3mg Xanaxu/den (3x1mg),podařilo se mi vysadit 1mg Xanaxu od 27.8.2010 (vysazoval jsem po 0,25mg za týden až dva týdny). Lékařka mi změnila Citalec (citalopram) na Cipralex (escitalopram),údajně se jedná o nejúčinnější AD ze skupiny SSRI.
slawomet000 (Po, 11. 10. 2010 - 09:10)
jsem na zacatku abstinencnich priznaku na rivotrilu.uz 6 let sem na benzodiazepinech,vzdycky mi to psichiatr prekopl na jiny.(xanax2roky,dizepam4roky)ted sem na 1 mg rivotrilu denne.hledam nejake alternativi pri abstakach,protoze uz na to psychicky nemam
Diana (Čt, 21. 10. 2010 - 16:10)
Mám potřebu oslovit zatím alespoň touto cestou všechny,kteří užívají dlouhodobě jakékoli benzodiazepiny/Rivotril,Lexaurin,Neurol,Xanax,ale i léky jim podobné-na spaní,Stilnox,Hypnogen,Zopitin.../.Sama procházím velmi těžkým obdobím odvykání,které by mohlo probíhat snadněji,kdyby u nás byla lepší informovanost.Osobně jsem užívala asi 8 let Rivotril a dostala se až k dávce 3mg/den.Na internetu jsem nedávno se zděšením narazila na tzv.benzo-convertor,který přepočítává vámi užívanou dávku jakéhokoli benzodiazepinu na tomu odpovídající dávku Diazepamu.Zjistila jsem,že vlastně beru 60mg Diazepamu denně!Proč je přepočet uváděn na Diazepam je nejlépe vysvětleno na stránkách anglické profesorky Heather Ashton,která se dlouhá léta zabývá benzodiazepiny a odvykací terapii.Téměř na celém světě používají s úspěchem její metodu.Je to celosvětově uznávaná lékařka,která léta vedla svou kliniku.Má široké pole působnosti.Podívejte se na její stránky,najdete tam vše o benzodiazepinech i o tom,jak se jich pomalu a s úspěchem zbavit.Neodkládejte to,jak ráda bych tyto stránky znala už před 15 lety nebo alespoň před posledním horrorovým půlrokem.Vše je o to tragičtější,že jsem z oboru/farmaceutka/a netušila jsem...Stránky prof.Ashtonové znám pouhý měsíc.V ČR je zoufalá informovanost i u odborné veřejnosti.Nechci se dopustit žádného útoku na lékaře,chci co nejnaléhavěji pomoci všem závislým,všem,kteří mají své zkušenosti s benzodiazepiny,ukázat,že cesta z toho pekla ven existuje,velmi reálně.Diana.
??? (Čt, 21. 10. 2010 - 18:10)
Diano, tak to jsi velice slaba farmaceutka, proboha..Kde jsi studovala, ve Vietnamu?? Mam dojem, ze o BZD vim vic jak ty..
Vladimír Myslík (So, 1. 1. 2011 - 13:01)
Mám potřebu oslovit zatím...Zde je odkaz na článek: http://www.benzo.org.uk/manual/index.htm
Díky jemu jsem pochopil mnoho věcí kolem benzodiazepinu: jak fungují a jak se jich zbavit. V třetí kapitole jsou přesně popsány různé abstinenční příznaky. Musím říct, že velice přesně. V druhé kapitole jsou harmonogramy postupného snižování léků. Jsou odzkoušeny tak, aby se co nejvíce zamezilo pekelným abstinenčním příznakům. Pro člověka, který chce přestat s anxiolytikem na této bázi, je to povinná četba!
Luciano (Ne, 2. 1. 2011 - 17:01)
Mám potřebu oslovit zatím...Diana, je to skvelý článok.
Seneca (Ne, 13. 2. 2011 - 22:02)
Čtu zde příspěvky všech. A držím palce všem. Jdu teprve třetí den do toho pekla. Vím co mě čeká. A jsem sám. Ano, jsem zravotník, ne nestudoval jsem ve Vietnamu, jak zde zněl jeden příspěvek pro Dianu. Musím se z toho dostat nějak sám, jinak je to má profesní likvidace v 52 letech. Jestli zde někdo ještě je, ozvěte se mě. Vím co to vše znamená a kdo překročí ten rubikon, nebo rezignuje, již o tyto stránky nezavadí. Jsem zdravotník, ale netušil jsem kdysi co to skutečně OPRAVDU je. Ne každý užíval BD jen tak. Jako lékárník vidím kolik a pravidelných pacientů nosí regulérně Rp od lékařů na tyto přípravky, a to pomalu na kdejaké bebínko jako Aspirin. Jestli zde někdo ještě je, ozvěte se mě. Rád poradím a podělím se o zkušenosti.
Libuš (Čt, 14. 2. 2019 - 00:02)
DOBRý den. Léta trpím uskostí , třesem .stav se zhoršl když jsem onemocnela rakovinou. po vyléčení mě oL. poslal na psych. Lékař mi napsal .Bez velkého vyptávání.Citalex a naurol 1mg. 3balení. Beru 5 let. Dnes mi bylo huře než jindy. Tak předepsal Zolloft a Rivotril .Myslíte že mam změnit lékaře ? Je mi huře nežiji přežívam. Už mi nic nezabrá. Děkuji nezate dobrého lékaře na muj problém?
Dasa (Po, 26. 7. 2021 - 20:07)
Ahoj prosimte pdvykam od Diazepamu uz jsem 3esice cista a mam porad svalove krece.jak dlouho to peklo muze trvat? Prosim napis na mail: [email protected] diky
Klára (Po, 14. 2. 2011 - 19:02)
Seneco a na kolik jsi až vystoupal???

Je hloupé srovnávat závislost na benzodiazepinech se závislostí třeba na PC,jak činil někdo výše.Na PC může být člověk závislý jen PSYCHICKY. Je to o síle vůle a lze se z toho vymanit. U benz.se jedná o závislost FYZICKOU , jak třeba u drog. Organismus si zvykne na určitou dávku, bez které pak nemůže fungovat. nestačí jen překonat ten pocit psychický, pocit jistoty, kterou mu benzodiazepiny poskytují. Je třeba aby se s tím ještě vyrovnalo tělo, které je nastavené fungovat za podpory některých látek. A to pak ustát, to je síla.
Naďa (Út, 15. 2. 2011 - 22:02)
Také chci přispět se svými neblahými zkušenostmi s BD. Už 15 let užívám neurol,v mezidobí jsem užívala i lexaurin. Neurol mi píše můj psychiatr, neptřebuji ho kvůli psychice, úzkostem, ale jsem na něm bohužel zřejmě fyzicky závislá. Sice již dva roky beru jen 1 mg neurolu , a to pouze na noc, ale nedaří se mi ho vysadit úplně. Několikrát jsem zkoušela snižovat pomalu dávku - přesně jak píšete po 0,25 mg - dokonce se mi podařilo i dva či tři dny vůbec na noc nevzít, ale to už mě tak šíleně bolela hlava - kdo ví, co je migréna, tak pochopí - že jsem nevydržela kvůli bolestem a raději si zase neurol vzala. Po bolestech pak ani památky. Takže se stále pohybuju v takovém začarovaném kruhu. Je zajímavé, že neurol nepotřebuju přes den , nemám tendenci ani zvyšovat dávku / jeden čas jsem brala i 4 mg denně a snížit se mi na 1 mg docela podařilo, ale z toho 1 mg ne a ne. Uvažovala jsem i o nějaké odyvkací ústavní léčbě, ale mám z toho strach - tedy z toho, že nastanou ty kruté bolesti hlavy a já nevydržím. Má někdo nějakou radu či podobné zkušenosti ohledně té bolesti hlavy ?? Jinak ještě podotýkám, že já s tím 1 mg funguju bez problémů, jen jsem omezována tou tabletou a někdy mě i tak začně bolet hodně hlava,což se mi dříve, když jsem BD neužívala, nestávalo.
jipa (Čt, 3. 3. 2011 - 23:03)
Také chci přispět se...Naďo, úplně s Vámi souhlasím. Používám xa několik let jenom na spaní. Abych rychle usnul po práci u pc, kdy musím být stále ve střehu. Nemám vůbec potřebu zvyšovat dávku. Funguje 0,5 nebo 1mg perfektně - podle potřeby. Neberu denně. Třeba po sportu o víkendu to nepotřebuju. Přes den bych to nevzal. Je to podle mě skvělý lék v dnešní náročný době. Chce to to držet na uzdě. Kouřil jsem taky 40 denně, dneska jen 20 i míň a nekašlu. Nemám v úmyslu přestat kouřit a xanax chci mít pořád v lékárníčce.
iiiiii (Pá, 4. 3. 2011 - 02:03)
viserte se na ti léki a zbijte václava klause než on zabije vás
Madlenka (Po, 7. 3. 2011 - 15:03)
Seneco prosím tě to myslíš jako 50mg denně?

Já beru
Ansilan nyní 3x1
Diazepam 5mg
Seropram
vše od lékaře,mám uzkost.poruchu řadu let s agorafobií,začala jsem vysazovat Diaz,abych ho nebrala vůbec a pak ,že zruším Ansilan,ale bumho čeká mě operace,diagn.rakov.,a jsem totálně rozhozená,takže místo snižování,jsem pam dostala Neurol ,abych zvládla návštěvy lékařů,předoperační vyšetř,atd.,mám strach,aby se ze mně nestal opravdu jak píšeš ty závislák,ale ted jinak nemůžu,navýšení AD je otázkou týdnů,a já totálně rozharašená.Neurol jsem dostala pouze na jednorázové stavy ,kdy jdu na vyšetření.Dá se Diazepam 5mg vyrušit hned?Asi dá,ale ne v mém případě................
Lexík (Po, 7. 3. 2011 - 16:03)
Mám závislost na benzodiazepinech (Lexaurinu) ale prostě jsem toho vyzkoušel tolik, že bych měl závislost asi ne všechno z benz. Dříve jsem měl těžkou závislot na hypnotikách, z toho jsem se naštšstí dostal, tahle závislost na benzodiazepinech je prostě o něčem jiném, nejsem omámený, vůbec nic, jenom mám třeba potřebu si vzít obden 9mg Lexaurinu a pak mi je celý den dobře, ale průser je, že mi takovou dávku doktorka samozřejmě nenapíše. Takže co radíte, že teď mám dělat? Jasně, že bych se na to měl vysrat, ale prostě už to beru pár let a jenom tak z ničeho nic přestat taky asi není mo OK. Mám to říct doktorce? Napíšeše mi dávku, kteoru potřebuji a pak budeme třeba postupně snižovat? Jo a taky jsem chodil dva roky do Laxusu a že by mě teda nějak pomohli se říct nedá.
Madlenka (Po, 7. 3. 2011 - 16:03)
Lexíku určitě to řekni doktorce a pod dozorem vysazovat postupně,a proč jsi bral Lexaurin,ty máš nějaké problémy?
Lexík (Po, 7. 3. 2011 - 16:03)
Mám diagnostikovanou depresi, úzkostné stavy a poruchu spánku
Madlenka (Po, 7. 3. 2011 - 17:03)
Míšo děkuji za povzbuzení,říkám,si,že můj lékař ví co lze či ne,jinak je opravdu moc skvělý,ale ono když na tebe někdo vysype rakovina ,asi to srazí i zcela psych.tvrdého jedince.A v klidu prostě nejsem to přiznávám.


Lexíku,a proč nechodíš k psych.a nemáš AD?
Lexík (Po, 7. 3. 2011 - 17:03)
K psychiatrovi chodím a mám AD - Deniban a před spaním Triticco... to triticco mi hodně pomáhá na spaní. Jenomže prostě teď se mi třeba stala věc, byl jsem tam naposledy 5. ledna a měl jsem tam jít minulí týden, ale protože jsem věděl, že to nestihnu, tak jsem se telefonem omluvil a poslal pro repcept někoho z rodiny no a doktorka mi napsala další termín až na 26. dubna,,, takže ji vlastně neuvidím 5 měsíců.. skoro
ivca (Po, 7. 3. 2011 - 17:03)
Mám diagnostikovanou...nekolik let jsem brala velke davky xanaxu ted chci snizovat kdo mi poradi
Vlasta (Út, 12. 10. 2021 - 15:10)
Ivčo okamžitě vyhledejte psychiatra,nebo se svěřte obvodnímu lékaři,nestydět se,jde vám totiž o život, mněla jsem stejný problém,dodavatel těchto BZD podstatě dýler přestal fungovat,po několika dnech jsem vúbec nespala následoval epileptický záchvat a dušení,pokud není někdo na blízku tak si sama záchranku nezavoláte, to může dojít k udušení a klinické smrti atd.
Madlenka (Po, 7. 3. 2011 - 19:03)
Lexíku to je nesmysl,psychiatrička Tě musí vzít,když ví ,že potřebuješ pomoct a kdo ti píše ty konské dávky?

Ivčo najed si na odborné rady o snižování ,tam je to přesně,a co tvůj lékař
Lexík (Po, 7. 3. 2011 - 20:03)
No mám na den: 1x3mg Lexaurin, 1-0-1, Deniban a 1a2/3 Triticca na noc. Ale prostě u toho Lexaurinu to je tak, že beru obden třeba 9mg (3x3mg) najednou.
Madlenka (Út, 8. 3. 2011 - 14:03)
Míšo tak to bude jednoduché ,protože po Neurolu je mi děsně..........tudíž ,zůstanu zatím na čem jsem tj.Seropram ,Ansilan a 5mg Diazepamu na noc a ostatní musím zvládnout sama,i když nevím ,jak to půjde.
Madlenka (Út, 8. 3. 2011 - 16:03)
Míšo zítra jdu do nemocnice na takové to kolečko,ambul,internista,anesteziolog a řeknou mi i datum ,kdy mám nastoupit,bojim,bojim

No dnes jsem si dopoledne vzala čtvrtku N,byla jsem jak praštěná,musela jsem si jít lehnout,prostě hnusně,žaludek,hlava,čekala jsem psych.uvolnění,pohodu,uvolnění trochu přišlo,ale to ostatní to tvrdě zastínilo.
No já jsem dost cíta na léky,nechápu jak někdo může zprásknout 3x 1mg Neurolu,,,,,,,,,,
Reklama