Reklama

Byl objeven zázračný lék na alkoholismus?

Význačný francouzský kardiolog rozpoutal v lékařském světě vášnivou debatu tvrzením, že objevil lék na alkoholismus. Pětapadesátiletý Olivier Ameisen tvrdí, že překonal vlastní závislost na alkoholu tím, že si naordinoval dávky léku Baclofen. Ten se používá při léčbě křečí kosterního svalstva různého původu, píše zpravodajský server BBC News.

Teď Ameisen napsal o svých zkušenostech knihu nazvanou Le Dernier Verre (Poslední sklenička), v níž se domáhá klinických testů, které by jeho teorii,že Baclofen potlačuje chuť na alkohol, prověřily.


Francouzská média věnovala jeho knížce velkou pozornost a vyvolala tak záplavu reakcí alkoholiků, dožadujících se obdobné léčby. Někteří lékaři se dali slyšet, že poté, co lék nasadili, zaznamenali nečekaný úspěch. Mnozí další specialisté jsou ale skeptičtí a varují před nebezpečími pojícími se s takzvanou zázračnou léčbou.


Doktor Ameisen býval docentem kardiologie na newyorské Cornellově univerzitě a v roce 1994 si na Manhattanu otevřel výnosnou soukromou praxi. Pak ho ale přepadl zdrcující pocit nedostatečné fundovanosti - cítil se prý jako "podvodník čekající, až bude odhalen" - a hledal útěchu v záplavě whisky a ginu.


"Alkohol mi nechutnal, ale potřeboval jsem jeho účinek, abych vůbec mohl ve společnosti existovat," přiznává v Poslední skleničce, která vyjde v lednu v angličtině.


Ameisen prý ve snaze zbavit se závislosti na alkoholu zkusil všechny možné známé prostředky. V letech 1997-1999 strávil celkem devět měsíců na klinikách - ale nepomohlo to. V obavě o své pacienty se vzdal praxe a vrátil se do Paříže. Pak v roce 2000 narazil na článek o Američanovi, kterému lékaři kvůli svalovým křečím nasadili Baclofen, a on zjistil, že lék zmírňuje jeho závislost na kokainu.


Ameisen s podivem přišel na to, že specialisté na závislost na návykových látkách Baclofen neznají. V březnu 2002 začal sám sebe léčit denními dávkami pěti miligramů této látky.


"Počátečním účinkem bylo magické uvolnění svalů a hluboký spánek," vzpomíná. Téměř okamžitě také zaznamenal klesající touhu po drinku. Postupně denní dávku zvyšoval na maximum 270 miligramů, až zjistil, že je "vyléčený". V současnosti pokračuje denní dávkou 30 až 50 miligramů.


"Jsem první případ, kdy léčebná kúra plně potlačila závislost na alkoholu," podotýká. "Teď si mohu dát sklenku a nemá to žádný vliv. A především už necítím nutkavou, neovladatelnou potřebu alkoholu."


Kniha Poslední sklenička, obsahující poutavé poselství, se stala podzimním bestsellerem. Přiměla tisíce alkoholiků snažících se zbavit závislosti, aby se začali pídit po léčbě Baclofenem. Někteří lékaři se rozhodli ignorovat skutečnost, že lék nemá autorizaci k léčbě alkoholismu, a hlásí více než slibné výsledky.


"Předepsal jsem jej dvěma alkoholikům, kteří byli opravdu v koncích. Musím popravdě říci, že efekt byl zázračný," dal se slyšet doktor Renaud de Beaurepaire z nemocnice Paul-Guiraud ve Villejuif nedaleko Paříže.


V Ženevě doktor Pascal Garche začal Baclofenem léčit 12 pacientů, z nichž sedm zaznamenalo zlepšení. "Nikdy jsem takovou reakci neviděl. Nemůžeme ignorovat zjištění, jako je tohle. Ta kniha způsobí poprask," prohlásil.


Mnozí odborníci se ale obávají, že vzrušení médií nad Ameisenovou teorií zatlačuje do pozadí spletitý charakter alkoholismu.


"Ponoukání lidi k domněnce, že existuje zázračná molekula, je projevem naprostého nepochopení povahy alkoholismu, a je to nanejvýš nezodpovědné," míní Dr. Michel Reynaud z nemocnice Paul-Brousse v Paříži.



"Je zapotřebí komplexních testů, které by rozhodly, jak tato látka funguje, zda je účinná a v jakém množství a zda je z dlouhodobého hlediska skutečně neškodná," upozorňuje předseda Národní asociace pro prevenci alkoholismu a narkomanie Dr. Alain Rigaud. "Ale i pokud se ukáže, že účinná je, neznamená to, že lék sám je řešením."


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Monika (Ne, 4. 1. 2009 - 16:01)
Dobrý den.
V dnešní době má celkem dost lidí problém s alkoholismem. Zeptám se, proč se tento lék v naší republice ještě nepředepisuje, když je tak dobrý?
cukrová třtina (Ne, 4. 1. 2009 - 19:01)
A o jaký lék jde?
Pavel (Út, 20. 1. 2009 - 00:01)
Tento lék je znám desítky let,současník např. Meprobamatu,firemní název Lioresal a další,u nás běžně používaný k léčbě muskuloskeletárních potíží.Zkuste zadat do Google,je tam více.
Pavel (Út, 20. 1. 2009 - 00:01)
A proč není alkoholikům předepisován?Není návykový,je levný,takže farmaceutická lobby by přišla o ohromné zisky,je to kupčení s lidským zdravím jako v celém zdravotnictví v ČR.Ovšem dávky uváděné v článku jsou celkem vysoké,i když lék prakticky není toxický-narozdíl od např. Antabusu a dalších používaných při terapii alkoholiků.Pevně věřím,že jakýkoli alespoň trochu osvícený lékař,třeba praktický,tento lék předepíše po vylíčení situace,ovšem musí,v tomto systému,uvést jako indikaci svalové spasmy...
Pavel (Út, 20. 1. 2009 - 01:01)
Pozn.-do Google zadat " baclofen ",i českých odkazů je tam dost.Také nejsou klinické studie,o které by se lékaři mohli opřít-ale když se chce...Sám jsem bral léky,které mi spolehlivě pomáhaly,a asi nejen mně,ale byly účinné a laciné,tudíž dovoz byl zrušen a používání zakázáno,náhrada neexistuje,nyní jsem tedy v plném ID,ale hlavně že "ti nahoře " nepřišli o různé prebendy od farmaceutických firem.Bohužel u nás rozhodují o lécích takto většinou lidé,kteří o nich nic neví-jen to,že ve finále jim farmaceutická lobby zaplatí např. zahraniční dovolené a pod.Zdraví člověka je tu až na posledním místě,to je v ČR smutná skutečnost-a zahořklost ze mne určitě nemluví,jak by se snad mohlo zdát.
Pavel (Út, 20. 1. 2009 - 01:01)
Jen teoreticky,podobný účinek by snad mohl mít i VALPROÁT,firemní název Valmane a jiné,používá se také desítky let,a v podobných indikacích jako baclofen,viz též Google...Ale to je jen můj subjektivní dohad,vzhledem k mechanismu působení obou látek.Indikace jsou podobné,či snad stejné (kromě anesteziologie).
Ano (Ne, 14. 2. 2010 - 13:02)
Jen teoreticky,podobný účinek...Jsou i různé bylinné léky, nyní se zkouší i výtažek z marihuany, zní to neuvěřitelně, logika v tom je.
Bronislav (Ne, 21. 2. 2010 - 11:02)
Jen teoreticky,podobný účinek...Velmi podrobné informace o Baclofenu jsou také na www.farmaceutika.info a pro vyhledání článků na dané téma můžete zadat Amiesen. Jde o pařížského kardiochirurga (Olivier). Má vůbec někdo zkušenost s léčením alkoholismu Baclofenem? Ozvěte se!
Default User Image
Mary51 (Út, 27. 2. 2024 - 13:02)

Chtěla bych Baclofen vyzkoušet dát synovi,neví si se sebou samým řady.

sdfg (Ne, 5. 11. 2017 - 23:11)
Baclofen

Baclofen nebo Lioresal ® je lék, který dostává velkou pozornost. V podstatě předepsané pro léčbu mimovolních svalových kontraktur mozkových nebo neurologické původu (jako je roztroušená skleróza), baklofen je svalové relaxans agonista receptoru GABAA, která umožňuje uvolnění svalů a inhibici některých reflexů. Pokud jde o závislost na alkoholu, GABA by měla hrát důležitou roli v chuti, nepotlačitelné potřebě konzumovat (1).

To bylo v roce 2004, že tato droga byla myšlenka být prospěšné pro alkoholické závislosti od Olivier Ameisen, alkoholik lékař, který podal sebe dávky baclofenu poté, co studoval aktivní složky této drogy. Vyšetřený ze své závislosti se snažil slyšet a prosazovat účinnost baklofenu prostřednictvím knihy, která byla zveřejněna v roce 2008 (2), která byla kontroverzní, mezi žádostí o udělení Nobelovy ceny a pochybnosti o tom, části vědecké obce. Podle zkušenosti Dr. Ameisenu v případě závislosti na alkoholu baclofen snižuje chuť a vede k dlouhodobé lhostejnosti k alkoholu.

Od tohoto zjištění se lékařské předpisy vynásobily, i když francouzské orgány, které zaručují bezpečnost léků, nevydávaly žádnou registraci (AMM). Hlavním důvodem, proč nebyl podáván baclofen, je, že při léčení závislostí na alkoholu je dávka (podávaná dávka) mnohem vyšší než u předepsaných pro nedobrovolné kontrakce svalu, mohlo by to vést k více či méně závažným vedlejším účinkům (1).

Některé studie byly provedeny, aby se zjistila tolerance jednotlivců k vysokým dávkám baklofenu, jeho účinnosti, stejně jako možným vedlejším účinkům. Prostřednictvím těchto výsledků byly zjištěny protichůdné výsledky, které zdůraznily jak potenciál baclofenu, tak jeho škodlivé účinky. Ve skutečnosti, při vysoké dávky baklofen může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou poruchy spánkového cyklu, závratě, zažívací problémy a ještě závažnější příznaky, jako je vzhled depresivních poruch nebo bdělosti, která vyžaduje úplné vypnutí ošetření (4), (5). Příznivý účinek baclofenu se také objevil v literatuře, neboť u některých pacientů byla zjištěna vysoká tolerance k léčbě vedoucí k úplné abstinenci (6), zatímco někdy baclofen je považován za podporu abstinence, ale pouze v kombinaci s psychosociální léčbou (7).

Kvůli těmto konfliktním výsledkům nemohly být učiněny žádné závěry o skutečné účinnosti baklofenu. Za tímto účelem byla ve Francii v roce 2012 zahájena a schválena dvěma klinickými zkouškami, které provedla Národní agentura pro bezpečnost léčiv (ANSM, Francie), aby zjistila skutečné účinky baclofenu a potenciální rizika. Studie Bacloville se zaměřuje na osoby s vysokým rizikem užívání alkoholu, zatímco studie Alpadir se provádí u pacientů závislých na alkoholu žijících v nemocnicích. Konečné výsledky těchto dvou testů budou zveřejněny do konce roku 2015 (3).

Avšak s ohledem na počet lékařských předpisů vydaných lékařem, a to i přes nedostatek povolení, má od března 2014 francouzské tříleté doporučení pro dočasné užívání (RTU). ANSM dohlížet na jeho předpis a umožnit vnitrostátní sledování farmakovigilance (3). Během těchto tří let, lékaři spravující baklofen podléhají velmi specifickým protokolem, jako je neudělí předepisování po neúspěchu již povolených ošetření a postupně se zvyšujícími se dávkami (každý den), nabídka psychosociální sledování pacientů, shromažďování údajů od všech pacientů prostřednictvím elektronického portálu atd. (3), (8).

Pokud jde o kontraindikace, nelze baclofen doporučit v následujících případech (3):

existence jiné psychiatrické nemoci (schizofrenie, bipolární poruchy, deprese)
epilepsie nebo historie záchvatů
závislost na jiných látkách než tabák nebo alkohol
těhotenství
užívání jiných léků k udržení abstinence nebo snížení spotřeby
řízení nebo používání jiných strojních zařízení během léčby
Výsledky RTU za první šest měsíců byly zveřejněny v březnu 2015 a zdůraznily každodenní snížení spotřeby alkoholu, což je podíl téměř 50% pacientů, kteří se stali abstinujícími, pokles chuti, ale také pokles spotřeby alkoholu. vznik neurologických (např. křeče) nebo psychologické nežádoucí účinky (úzkostné poruchy nebo deprese). Na první pohled se zdá, že baklofen je účinný a umožňuje abstinenci, ale je také zdrojem některých poměrně vážných příznaků.

Ve Švýcarsku není baclofen v současné době uznáván firmou Swissmedic, očekávají se výsledky dvou klinických studií Bacloville a Alpadir předtím, než se poskytne možné povolení. V případě slibných výsledků těchto testů by mohlo být konečné povolení uděleno baclofenu umožňující jeho uvádění na trh ve Francii a ve Švýcarsku (9).

Stručně řečeno, baclofen zůstává velmi kontroverzní drogou. Rozhodnutí budou učiněna do konce roku 2015 nebo 2016 na základě výsledků obou klinických studií a RTU. Povolení k uvedení na trh a jeho komercializace bude možné pouze tehdy, pokud neohrozí zdraví pacientů a pokud je prokázána jejich účinnost.

Autor: Olivia Dupraz, červenec 2015
sdfg (Ne, 5. 11. 2017 - 23:11)
Baclofen v závislosti na alkoholu [ změna | změnit kód ]
Ukazuje se, že baclofen v léčbě některých závislostí (zejména alkoholických nápojů) je v současné době hodnocen 7 , 8, ale mezitím má prospěch14. března 2014, dočasné doporučení pro použití (RTU) Národní agenturou pro bezpečnost léků (ANSM), která jej opravňuje jako poslední možnost při odvykání alkoholu.
Použití baklofen v této indikaci je výsledkem lékařského diskuse, která je jedním z hlavních hráčů je francouzský lékař Olivier Ameisen který byl sám těžce alkoholik, byl podáván vysoké dávky baklofenu a dělal zkušenost s úplným potlačením psychické závislosti (závislosti) od alkoholu. Poprvé publikoval jeho objev jako klinický případ v lékařském časopise, předtím, než se stal veřejným dílem, aby zmobilizoval názor proti lékařské komunitě, kterou považoval za neochotnou. Ve skutečnosti byl protokol Ameisen předmětem klinických testů až později, a to navzdory řadě příznivých posudků od praktických lékařů. Někteří vysvětlit neochotou zdravotnického orgánu ekonomickými zájmy, které by byly ohroženy touto levnou léčbu Baklofen při vysokých dávkách 9 .
Samotní pacienti vylepšili protokol, který měl být použit, a kteří trvali na tom, aby úřady, a zejména ANSM, uznaly účinnost baklofenu při léčbě závislosti na alkoholu.
Žádost o registraci baclofenu v závislosti na alkoholu podává společnost Ethypharm v březnu 2017.
sdfg (Ne, 5. 11. 2017 - 23:11)
Pomůcky na abstinenci
*1/Léky
Psychologické ošetření jedním kliknutím
Další informace o psychologické léčbě
Léčby ve Společenství


*1/
Léky k udržení abstinence

V oblasti závislostí je objev drogy, která může zastavit návykové chování a chuť konzumovat ("trápení"). Bohužel droga zázraku neexistuje. Některé předpisy mohou být nicméně velmi užitečné při zastávce. Výsledky jsou ještě trvanlivější, když jsou drogy spojeny se souborem psychosociálních a behaviorálních opatření a jsou doprovázeny dialogem se zdravotníky nebo závislostmi [1] .

Ve Švýcarsku, tři léky jsou uznány Swissmedic pro léčbu závislosti na alkoholu:
na disulfiram (Antabus ©), přičemž akamprosátem (Campral ©) a naltrexonu (Nemexin ©).

Na jiných drog se někdy používají k pomoci udržet abstinenci.

dispensary2.jpg

Disulfiram (např. Antabus ©)


UPOZORNĚNÍ: Tento léčivý přípravek není bezpečný. Existuje interakce s několika léků (např metronidazol), a mnoho nemocí zakázat použití disulfiramu: diabetes, hypotyreóza, epilepsie, poškození mozku, onemocnění ledvin, cirhózy nebo selhání jater, onemocnění srdce, atd
Alkohol obvykle prochází následující transformací: ethanol (= alkohol) ? acetaldehyd ? kyselina octová


Disulfiram blokuje degradaci alkoholu ve fázi "acetaldehydu", což je toxický produkt pro tělo. To způsobí reakce těla, jako je spláchnutí (zarudnutí, teplo) nejprve v obličeji a pak na trupu a končetinách. Mohou však být také bledost, slabost, rozmazané vidění, závratě, dezorientace, nevolnost a / nebo zvracení. Tyto reakce těla se obvykle objevují 5 až 10 minut po příjmu alkoholu a trvají až do vyloučení acetaldehydu (to může trvat několik hodin).


Disulfiram má odvrácený účinek. Osoba, která užívá tento přípravek a která pije alkohol, se cítí špatně: cítí se odradena od konzumace alkoholických nápojů.



účinnost


Studie ukazují, že přímo nezlepšuje dlouhodobou prognózu. Jeho potenciální účinnost je založena na kvalitě péče, která je prospěšná pro pacienta: pravidelnost následného sledování, motivace pacienta nebo přijetí k léčbě. Čím více je osoba motivována k účasti na péči a pravidelné léčbě (někdy s pomocí člena rodiny, lékárny atd.), Tím vyšší je pravděpodobnost udržení abstinence.


„Ideálním kandidátem pro disulfiramu musí být fyziologicky mladý a energický, přijímání žádná jiná médicamets bez příznaků onemocnění srdce a plic, jater a žlučových cest, ledvin nebo nervového systému, bez psychózy Měl by plně přijmout neuropsychiatrickou diagnózu závislosti na alkoholu, být aktivně integrován do programu pro odběr, mít významnou osobu, která se o něj stará, integrovaná do programu pro blízké a připravena sledovat dodržování léčby Nakonec by neměl hledat zázrak pilulku " [2]

Nežádoucí účinky

Vylučující účinky popsané výše, toxicita pro játra a nervový systém (vzácné, ale závažné).





Acamprosate (Campral ©)


Přesný mechanismus účinku acamprosátu dosud není znám. Jednou z hypotéz je potenciální působení na glutamatergický systém, který je excitačním systémem centrálního nervového systému. Akamprosát snižuje nutkání pít. Léčba by měla být provedena po ukončení užívání alkoholu, aby pomohla osobě udržovat abstinenci.


účinnost


Metaanalýza (syntéza několika klinických studií) ukazuje, že užívání acamprosátu po odstavu statisticky snižuje riziko relapsu. Tato metaanalýza však nezohlednila studii "COMBINE", v níž acamprosát nemá vyšší účinnost než placebo.
Tyto rozdíly ve výsledcích je třeba pečlivě vykládat a zohlednit různé podmínky, za kterých jsou studie prováděny (související podpůrná nebo psychologická léčba, léky zavedené v nemocnici nebo v ambulantním prostředí atd.). Lék nemusí fungovat u někoho jiného, ??ale být účinný v domově někoho jiného.

Nežádoucí účinky

Lék je obecně dobře snášen; nejvýraznější účinky souvisejí s zažívacím systémem (16% průjem versus 10% u placeba). Existuje také nevolnost, únava a svědění (= pruritus) [3], [4], [5], [6] .






Naltrexon (Nemexin ©)


Naltrexon je látka, která blokuje "opiátové" receptory v mozku. Opiáty jsou například morfin a heroin. Je třeba poznamenat, že tělo vyrábí opiáty; nazývají se "endorfiny". Hypotézou je, že alkohol interaguje s těmito stejnými opiátovými receptory nebo endorfiny.


Blokováním receptorů naltrexon snižuje touhu po alkoholu ("craving") a relapsy spotřeby.

účinnost

Nedávný přehled vědecké literatury skupinou Cochrane [7] zjistil, že léčba naltrexonem snižuje riziko relapsu po stažení o 36% a návrat k dlouhodobému užívání alkoholu o 13%. Tyto účinky jsou skromné, ale významné. Jeho účinnost by byla v každém případě větší než účinnost Acamprosate [1] .
Metaanalýza 27 studií ukázala účinnost naltrexonu v krátkém časovém horizontu (12 týdnů). Na rozdíl od akamprosátu vykazoval naltrexon významný účinek v nedávné studii COMBINE. Mějte však na paměti, že statistické výsledky odrážejí trend populace, a nikoli účinnost na konkrétní jednotlivce.


Doporučení pro použití řídí její použití mezi vysoce motivovanými pacienty, společenskou sítí, která je podporuje při jejich přístupu a kromě jiných prostředků a terapií. Dlouhodobá léčba se jeví jako účinnější než krátkodobá léčba a zdá se, že nejzajímavější je indikace prevence frekvence a intenzity relapsů.


Nežádoucí účinky

Jedná se především o nevolnost, bolesti hlavy, únavu na počátku léčby. Obvykle jsou přechodné a lehké. Je důležité pravidelně kontrolovat játra, protože droga může být toxická. Tento nežádoucí účinek je reverzibilní po přerušení léčby. Vzhledem k tomu, že naltrexon blokuje opioidní receptory, je důležité, aby při nástupu naltrexonu nedocházelo k konzumaci opioidů, protože se může vyskytnout abstinenční syndrom [ 8 ].

Jiné léky

Jiné léky jsou hodnoceny nebo již ve studiích prokázaly účinnost při poruchách souvisejících s alkoholem. Tyto léky dosud ve Švýcarsku nemají uznávanou indikaci.

Benzodiazepiny a další sedativa.

Velmi užitečné v akutní fázi stažení pacientů s alkoholovou závislostí, protože snižují riziko záchvatů [9]. Nyní je obecně uznáváno, že tyto látky nemají místo v dlouhodobém léčení nebo udržování abstinence. Existuje významné riziko závislosti (v případě dlouhodobé léčby), stejně jako posílení depresivního účinku alkoholu a zásadní riziko v případě příjmu alkoholu.

Topiramat

Topiramát je lék proti epilepsii. Nedávná práce naznačuje, že může být účinná při léčbě závislosti na alkoholu tím, že se zejména sníží nutkání pít. Bohužel, nežádoucí účinky jsou poměrně časté a různé, často vyžadují přerušení léčby [10] .
Pozn .: jeho použití ve Švýcarsku není povoleno k léčbě závislosti na alkoholu.
Antidepresiva

Deprese je obzvláště častá u lidí, kteří jsou závislí na alkoholu. To může být příčinou nebo důsledkem užívání alkoholu. Závažným a bohužel častým důsledkem závislosti na alkoholu souvisejícího s depresí je sebevražda.

Porucha nálady by proto měla být systematicky vyhledávána u závislých osob i u nezávislých nadměrných spotřebitelů. V této souvislosti jsou účinné různé rodiny antidepresiv. Když je deprese způsobena alkoholem, obvykle zmizí po ukončení spotřeby.

Nežádoucí účinky

Vedlejší účinky jsou diskutovány a paradoxní závisí na skupině: některé antidepresiva by měly příznivý účinek na snížení konzumace alkoholu v případě "nekomplikovaného" alkoholismu, zatímco by mohly zhoršit situaci. v případě závažnějšího alkoholismu.

Všechny léky mají vedlejší účinky, které se vyznačují zejména četností, závažností a reverzibilitou. Každý jedinec bude reagovat odlišně na zavedení léčby a nebude mít nutně zkušenosti s účinky popsanými výše. Je nezbytné, aby byl následován lékařem při užívání jakéhokoli léku, zvláště pokud se jedná o problémy s alkoholem, odstavení a udržování abstinence
sdfg (Ne, 5. 11. 2017 - 23:11)
Pomůcky na abstinenci
Léky
Psychologické ošetření jedním kliknutím
*3/Další informace o psychologické léčbě
Léčby ve Společenství

*3/Další informace o psychologické léčbě

psycholog


Motivační rozhovor

Motivační rozhovor má za cíl přivést pacienta ke změně chování. Dává mu příležitost prozkoumat a vyřešit svou ambivalenci. Ambivalence ohledně pití (pití nebo ne pití?) Blokuje vyhlídky na změnu. Rozhovor se koná v teplé a empatické atmosféře, bez konfrontace, žádající o aktivní účast pacienta. Empatický terapeutický postoj umožňuje pacientovi vyjádřit své potíže, své pocity. Terapeut se snaží vnímat věci skrze pacientovy oči a dát se na místo, aby pochopil, co cítí. Tímto způsobem se člověk může cítit srozumitelně a bude ochotnější otevřít a sdílet své zkušenosti, což umožňuje terapeutovi vizualizovat, jaké jsou jeho zdroje, jeho slabé stránky v procesu změny a jeho přesvědčení kolem konzumace alkoholu. V terapeutickém rozhovoru pro motivační terapiér terapeut přímo nesouhlasí s osobou o své tendenci trivializovat nebo dokonce popírat problémy s alkoholem. Terapeut předpokládá, že konečné rozhodnutí změny patří pacientovi. Pacientovy obranné argumenty pro změnu nejsou diskutovány. Naopak, mluvčí se držel názorů osoby a povzbuzoval jej k verbalizaci jeho odporu. Pacient je zodpovědný za volby a kroky, které provádí, a pracovník ho podporuje ve svém úsilí. Pracovník doprovází pacienta při zkoumání rozporů mezi tím, čím je a co chce být. V kontextu motivačního rozhovoru je to sám pacient, který udává důvody, proč by měl být střízlivý a uvádí seznam problémů způsobených jeho konzumací.

Motivační rozhovor se skládá ze tří zasedání, z nichž každá trvá 50 minut a trvá 8-12 týdnů.

Stručný zásah

To, co nazýváme "krátké zásahy", nelze jednoznačně definovat. V závislosti na kontextu a názorech odborníků existuje určitá rozmanitost obsahu krátké intervence, její délky i způsobů její realizace. Nicméně krátké intervence jsou vždy definovány pro veřejnost, se stejnými cíli a podle podobného typu vztahu pečovatele a pacienta.
Veřejnost: Krátká intervence je zaměřena na alkohol-rizikové pijáky a osoby závislé na alkoholu.
Cíle: Cílem je především snížit spotřebu alkoholu, nikoli abstinenci. Konkrétněji povzbuzuje ohrožené spotřebitele, aby snížili úroveň konzumace alkoholu, a povzbuzuje alkoholické závislosti, aby zahájili specializovanou léčbu. Toto snížení úrovně spotřeby alkoholu si vyžaduje povědomí o negativních účincích konzumace alkoholu a motivaci ke změně chování. Rozhovory mají společné složky, jako jsou komentáře o nežádoucích a škodlivých účincích alkoholu, srovnání mezi spotřebou jednotlivce a normami spotřeby alkoholu.
Péče o pacienta: probíhá jako součást diskriminačního dialogu. Praktik musí být empatický a vědět, jak respektovat odpovědnost pacienta za jeho chování. Krátký zásah se vyhýbá jakékoliv formě odporu mezi hlediskem pacienta a pohledem praktického lékaře. Opozice z pohledu vytváří odpor, což je značná překážka pro změnu. I když existuje řada technik krátké intervence, existuje šest prvků, které by měly být k dispozici, aby intervence byla účinná. Tyto prvky jsou obvykle sestaveny zkratkou FRAMES :
F Potřeba-back: poskytnout zpětnou vazbu pacienta na množství zkonzumovaného alkoholu a informace o rizicích spojených nemocí
R esponsibility: zdůraznit, že odpovědnost za změny chování patří do těla pacienta, nikoliv lékař.
A viz : radí ke snížení spotřeby alkoholu.
M enu: nabídka volby nebo nabídky možností, která se týkají cílů a prostředků, které chce pacient realizovat, aby snížil jejich spotřebu alkoholu.
E mpathy: Použijte laskavost, nesoudte.
S efektivní oi ( „self-účinnost“), zdůrazňují, že pacient je primárním faktorem účinnosti léčby a hodnoty úsilí, které již.
Krátké intervence trvají 5 až 60 minut a obvykle se prodlužují o tři až šest zasedání. Jedná se obvykle o informování, radu, podněcování a motivování pacienta změnit určité chování tím, že mu dává dobré důvody, a tak, že je vyzývá k tomu, aby našel zdroje, aby se změnily.
Praxe krátkého zásahu

Pro objasnění průběhu krátkého zásahu je uveden příklad níže. Tento krátký zásah je rozdělen do šesti kroků po logickém pořadí pro učení.

Otevřete dialog: Chcete-li otevřít dialog o spotřebě alkoholu u pacienta, musí být reproduktor připraven k zahájení. Kromě toho si během konzultace musí zvolit vhodný čas. Takový praktický lékař by mohl najít způsob, jak se vypořádat s problematikou konzumace alkoholu. Je důležité, aby pracovník vstoupil do empatie, tj. Při zohlednění emocí pacienta, sdílení jeho obav a naslouchání jeho reakcím.
Kontrola chování: Tento krok se uskuteční pouze tehdy, pokud je pacient otevřen k diskusi nebo se sám zajímá o předmět. Cílem je přesně určit, zda je pacient rizikovým spotřebitelem, či nikoliv, je-li třeba informovat a varovat před nadměrným pitím. Dalším cílem - stejně důležitým - je upozornit jej na skutečnou spotřebu a případně otevírat oči k excesům, které neznal, ani neovlivnil. Tento jednoduchý fakt ho může motivovat k tomu, aby podnikl kroky a snížil spotřebu alkoholu. K tomu mluvčí žádá otevřené otázky, které určují, zda existuje riziková spotřeba.
Informujte pacienta: Cílem tohoto kroku je poskytnout pacientovi jasné a jednoznačné informace o užívání alkoholu a souvisejících rizicích (prsu, tlustého střeva, horních cest dýchacích, vysoký krevní tlak a kardiomyopatie). , více informací zde). Je třeba reagovat na pacienta neutrálním, neohrožujícím způsobem, dává mu potřebné informace a definuje "normální" spotřebu. V této fázi je důležité požádat pacienta o názor na jejich pití a dát jim dostatek času k vyjádření.
Testovací motivace: Cílem tohoto kroku je rozpoznat stav mysli pacienta s ohledem na jeho problém. Z tohoto důvodu se řečník zeptá pacienta, zda sdílí své obavy o jeho spotřebě. Pracovník tak může určit stupeň motivace pacienta a identifikovat potřeby, jak s ním jednat.
Motivujte pacienta: Dalším cílem je změnit motivaci pacienta. Konkrétně by měl pracovník pomoci pacientovi přesunout se do nové fáze motivačního cyklu nebo konsolidovat současnou fázi, pokud není pevně získán. Moderátor zdůrazňuje centrální zodpovědnost pacienta za změnu chování s ohledem na alkohol a demonstruje důvěru pacienta ve schopnost pacienta změnit chování. Cílem přednášejícího bude:
podporovat povědomí o problému a poskytovat potřebné informace
informovat o schopnosti jednat a povzbudit pacienta
objevte dovednosti a zdroje pacienta, abyste mohli jednat a rozvíjet
plánujte aplikaci každodenně
naplánovat podporu a povzbuzení potřebnou k udržení činnosti. Během této fáze si mluvčí udržuje empatický postoj, vyhýbá se jakékoliv konfrontaci
Stanoví cíle: pracovník pomáhá pacientovi nastavit realistické cíle, to znamená dosažitelné podle jeho situace a odpovídající jeho etapě v motivačním cyklu.

Každý krok může být prováděn odděleně, avšak v závislosti na potřebách a očekáváních pacientů lze odstranit jeden nebo více kroků. Každý krok závisí na předchozím kroku, který je třeba získat, než se přesunete na další. Je důležité vědět, že pacient musí několikrát projít stejnými kroky několikrát a dochází k návratu zpět. Opakování je nezbytné pro získání nového chování a nemělo by vést k pocitu selhání intervencionisty nebo způsobit poruchu následných opatření. Poskytovatel péče by neměl vykazovat známky odvahy, ale trvá na tom, že je normální podniknout kroky zpět.
účinnost

V literatuře je stručná intervence prezentována jako nejúčinnější terapeutická intervence v souvislosti s problémem s alkoholem. Různé studie ukazují, že konzumenty alkoholu v ohrožení snížily spotřebu alkoholu o 20%, přičemž třetina z nich se vrátila k pití s ??nízkým rizikem. Tato účinnost je prokázána jak u mužů, tak u žen i u ambulantních a ambulantních pacientů. Účinnost krátkých intervencí je do značné míry vysvětlena skutečností, že jde o včasnou a preventivní intervenci. Ve skutečnosti je jistě snadnější změnit návyky na pití rizikového spotřebitele, pokud závislost dosud neexistuje. Kromě toho jsou tyto intervence levná (v čase a penězích) a pomáhají snižovat sociální náklady a utrpení způsobené alkoholem.

Srovnávací studie ukazují, že účinnost intervence nemusí být nezbytně úměrná její délce a že krátké intervence, a dokonce i ty s velmi malou formou, mohou být velmi účinné. Pozorování a prodloužení zásahu v průběhu času však zvyšují a zachovávají pozitivní účinky těchto intervencí.

Kognitivní behaviorální terapie (CBT)

Při této léčbě je alkoholismus považován více za nevhodný zvyk než za čistě fyziologickou reakci. Podle této koncepce se pití stává způsobem, jak zvládnout obtížné situace, špatné nálady a tlak vrstevníků. Cílem je tedy naučit pacienta rozpoznat situace, které mohou povzbudit konzumaci alkoholu, naučit se předcházet konzumaci alkoholu a zavést strategie, které umožňují rozbalit osobu, která je konfrontována s alkoholem. okolností nebo prostředí, které způsobuje, že bude pít.

Kognitivní behaviorální terapie zahrnuje několik technik. Obecně platí, že kognitivně-behaviorální terapie pro alkoholismus zahrnuje techniky jako prevence relapsu, školení o sociálních dovednostech a přístupy pro budování komunity.
ajd (So, 10. 3. 2018 - 13:03)
Nemate nekdo zkusenosti se Selincrem. K omezeni spotreby alkoholu.zatim tu moc zkusenosti nikde není.
Reklama