Dávka legálního konopí bude měsíčně za 1200 Kč

Za dávku legálního konopí zaplatí lidé v lékarnách měsíčně zhruba 1200 korun. Pokud se začne licencované konopí vyrábět v Česku, cena by zřejmě ještě klesla.

Stát ho ale zatím hradit nebude, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Zákon o legalizaci konopí pro léčebné účely musí ještě schválit sněmovna.

    “V budoucnu, až bude zákon platit, se určitě povede jednání o alespoň částečné úhradě pacientům ze zdravotního pojištění,“ řekl deníku náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Konopí bude na předpis, zatím ale není jasné, na jaké množství budou mít lidé nárok. V lékárnách by se mělo objevit na jaře.

    Konopí budou do lékáren dodávat licencovaní výrobci a pěstitelé. Zhruba rok a půl by se mělo dovážet ze zahraničí, pravděpodobně z Nizozemska, zájem má i Izrael. Lékový úřad ale stanoví podmínky pro vydání licence na pěstování v ČR. Pěstitelská firma bude prodávat jen státu a bude muset například garantovat stejný obsah účinné látky v každé várce.

    Poslaneckou novelu zákona o léčivech podpořila sněmovna v prvním kole v červnu. Předložili ji poslanci ze všech sněmovních stran v čele s předsedkyní dolní komory Miroslavou Němcovou (ODS). Podle ní dokáže konopí ulevit od bolesti lidem s rakovinou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, atopickým ekzémem nebo lupenkou. Někteří poslanci ale a přijetím návrhu nesouhlasili.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Je to bohužel jinak. Jedno balení bude stát 1200,- a typická měsíční spotřeba např. pro člověka s RS vychází na 15000 Kč, takže je jasné, že na to nikdo mít nebude.

  Zář 26, 2012
 • Obrázek uživatele jinak
  jinak (anonym)

  má pravdu, ten člověk nademnou

  Zář 26, 2012
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Slešdují jak se bojuje za legalizaci konopí, ale znám dvakrát účinnější lék jak je konopí na všechny ty problémy, které léčí konopí, je všude dostupný jitrocel kopínatý. Dělám z jitrocelu mast a olej je to 100% tukový zaklad, ale vyléčí bércové vředy veškeré těžce se hojící rany, proleženiny, léčí i hemoroidy a ekzémy a paradentózu. sulic@seznam.cz

  Zář 27, 2012
 • Obrázek uživatele albik
  albik (anonym)

  Slešdují jak se bojuje za...Jitrocel kopinatý je hodně účinný, ale ne na všechno. Viz Parkinsova nemoc, glaukom, artritida a další, na to je právě konopí

  Zář 27, 2012
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Je to bohužel jinak. Jedno...Ahoj RS mám ale při tvé dávce v kč bych už byla závislák a né nemocná..

  Zář 29, 2012
 • Obrázek uživatele Zdenka54
  Zdenka54 (anonym)

  Slešdují jak se bojuje za...A co na bolesti celého hrudního koše způsobené operací míchy?Taky jitrocel, taky jitrocel?To nemůžete myslet vážně!!!Máte vůbec představu o nezvladatelných bolestech,které s bídou zvládám s Oxycontinem a Gabatorem?Ano,jitrocel kopinatý hojí všemožné rány,opary,ekzémy, hojí i zažívací ústrojí,ale ještě v žádné knize jsem se nedočetla,že by ho někdo podával proti bolestem.Možná tak proti bolesti zubů,způsobené zánětem dásní. Člověče proberte se!Nikdo není odvázaný z toho,co se kolem konopí děje,ale již naši předkové jeho léčebné vlastnosti využívali v hojné míře.A nikdo ho nepotřeboval kouřit.Ale jestli se stále budeme vymlouvat na možné zneužití,tak časem nám v lékárnách zbude jen acylpyrin a ani ten možná ne!Jestliže to je vhodná forma léčby vážných onemocnění a bolesti,tak proč se tomu bránit?!Kdo to bude používat k léčbě, ten se bude opravdu jen léčit a kdo toho bude chtít zneužívat,tak toho bude zneužívat.S tím nikdo nic nenadělá.Od toho je tu policie,aby si s tím poradila(jestli si opravdu poradí,to je už další věc,ale za čísi schopnost či neschopnost konopí nemůže).I v televizi před nějakým časem při debatě o legalizaci konopí "povolili" vystoupení lékaře který řekl, že léčba konopím nepřináší závislost na něm(!!!).A mohu Vám říci,že díky lékům proti chronické bolesti,způsobené již zmíněnou operací míchy,které mi lékaři předepisují je ze mne feťák jako vyšitý, se všemi průvodními jevy.Takže kdybych stála před volbou zda si vzít lék,který mi pomůže,ale nezpůsobí závislost a lék, který závislost způsobí-myslím,že i malé dítě by znalo mou volbu.A kdyby zcela náhodou povolili to,že si budete moci vypěstovat pro svou potřebu na masti,čaje, koupele apod.2 či 3 rostliny,tak si je lidé vypěstují a ti kdo toho budou chtít zneužít,tak toho zneužijí,jako už se děje.Mohu vám říci,že jsem si konopí na zkoušku sehnala a přestože jsem silný kuřák,ani mne nenapadlo si z něj ubalit cigaretu.Kdo toho prostě bude chtít zneužít,tak toho zneužije.

  Říj 01, 2012
 • Obrázek uživatele tamten
  tamten (anonym)

  už at to přivezou ty mordy

  Lis 29, 2012
 • Obrázek uživatele viper
  viper (anonym)

  proč si ho kurnik lidi nemohou pestovat je to povoleny až 5 rostlinek

  Pro 30, 2012
 • Obrázek uživatele Deny
  Deny (anonym)

  Nechápu, vždyť téměř všechny opiáty, které se předepisují na bolesti mají daleko větší potenciál vzniku závislosti a také je dost lidí zneužívá přesně tak jako marihuanu. V nadsázce je heroin přece taky opiát. Tak jaký je vlastně rozdíl, proč má být jedno legální a lidem dostupné a druhé ne? Je to zasraná doba, kdy si nikdo nechce špinit ruce něčím "novým".

  Pro 31, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama