Děti nesmí pít alkohol ani výjimečně, svátky nesvátky

Ani o svátcích by děti neměly pít alkohol, už vůbec ne se souhlasem rodičů. Existují výzkumná data potvrzující, že více pijí alkohol lidé, jimž rodiče nebránili ochutnávat ho v dětství a nedávali jim tak dostatečný signál, jak je nebezpečný, řekl ČTK primář oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

Dětem hrozí otrava alkoholem již při podání nízké dávky, upozornil. Například pro děti předškolního věku může být podle něho nebezpečná i obyčejná ústní voda. U větších dětí se závislost na alkoholu rozvíjí rychleji a je u nich větší riziko závislosti na jiných drogách, uvedl.


Dospívání je doba experimentování a častých úrazů. Výbušná směs nastává při spojení alkoholu se skateboardingem, kolečkovými bruslemi, plaváním nebo sexem. Mezi hlavní příčiny smrti dětí patří úrazy, otravy a dopravní nehody, na nichž se výrazně podílí právě alkohol, varoval Nešpor.


V dospívání se vytváří sítě mozkových buněk, jenže alkohol vytváření těchto funkčních mozkových sítí omezuje, vysvětlil.


Neplatí zde podle něj pověra, že zakázané ovoce nejvíc chutná. Výzkumy ukazují, že nejlépe jsou na tom s alkoholem děti, jejichž rodiče byli laskaví, ale zároveň vyžadovali dodržování pevných pravidel. "Nejsem si jist, zda čeští rodiče tráví s dítětem dostatek času, a už vůbec, jestli rodina funguje dostatečně normotvorně," řekl Nešpor.


Podstatně více je alkoholem ohroženo dítě, jehož příbuzný je či byl na alkoholu závislý. Takový člověk by měl celý život abstinovat, doporučuje psychiatr. Rady, jak postupovat, rodiče naleznou v příručce Alkohol, drogy a vaše děti na www.drnespor.eu


Táňa Švrčková - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele naninka
  naninka (anonym)

  me dite pije vino,martini,pivo a co je na tom.

  Pro 28, 2009
 • Obrázek uživatele naninka
  naninka (anonym)

  me dite pije vino,martini,pivo a co je na tom.

  Pro 28, 2009
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kdo pil, umřel. Kdo nepil, umřel taky.

  Pro 28, 2009
 • Obrázek uživatele utůhl
  utůhl (anonym)

  do koloka let

  Pro 28, 2009
 • Obrázek uživatele haninka
  haninka (anonym)

  me dite pije...To časem poznáš a pak už bude pozdě.

  Říj 25, 2011
 • Obrázek uživatele ivan
  ivan (anonym)

  ale trochu mohou

  Bře 29, 2014
 • Obrázek uživatele gin
  gin (anonym)

  ale trochu mohouTrochu? Některý chlaščou jak protržený.

  Bře 29, 2014
 • Obrázek uživatele Milda
  Milda (anonym)

  u nás kluci dostanou po obědě každý sklenku piva na dobré zažití, při oslavách pít mohou. Je lepší když si první opilost zažiíjí co nejdřív a doma, buď k němu ziskají iödpor na většinu života anebo se naučítí pití alkohoklu regulovat.

  Bře 30, 2014
 • Obrázek uživatele Majkl
  Majkl (anonym)

  u nás kluci dostanou po...Nešpor je fanatik. Mně rodiče povolovali pití normálně a žádný alkoholik se ze mne v dospělosti nestal. Naproti tomu můj spolužák, kde jeho oba rodiče byli abstinenti a on sám na střední škole vůbec nepil, se stal těžkým alkoholikem. Manželka ho nesmí spustit z očí, jinak se vždycky ožere.

  Bře 30, 2014
 • Obrázek uživatele tomas
  tomas (anonym)

  Já to vidím podobně . Na pivo chodím od 13. let dnes je mi 40 a žádný noťas se ze mne nestal . Už jako malej pagátl sem ucucával pěnu , když sem chodil dědovi do hospody pro pivo . Nadruhé straně mám známý co začali chlastat na , nebo po vojně a dnes sou z nich trosky . Vše nejspíš záleží na míře . To že někdo v " nácti " dostane sklinku piva k obědu z něj ještě alkoholika neudělá .

  Bře 30, 2014
 • Obrázek uživatele Kačenka
  Kačenka (anonym)

  Pro ty, kteří si myslí, že alkohol jejich dětem nic neudělá, mám jednu, velice zrádnou zkušenost. Už jsou tomu 4 roky, ale pořád mě to děsí, jen si na to vzpomenu. Bylo mi tehdy 16 let a nevěděla jsem, co semnou udělá láhev velmi dobré a sladké medoviny. Vypila jsem ji a za nějaký čas jsem upadla do hlubokého bezvědomí a pozvracela jsem se a nikdo u mě nebyl, aby mi pomohl... Dnes, po 4 letech jsem ráda, že jsem to přežila bez vážných následků... Na věty typu: Je oslava, proč by si naše děti nedaly trochu alkoholu? Nebo je to jen trocha vína, to se dětem nic nestane! Či dokonce: Měla 18, tak ať si dá, zapomeňte. I když je to trocha, ale co když ta trocha zachutná a pak najdete doma dítě s těžkou otravou alkoholem? Málem na sklonku života? Třeba ne, ale nevěřím tomu. A ne jinak to bylo u mě a teď jsem ráda, že jsem tehdy nezemřela na těžkou otravu alkoholem... Myslete si, vy rodiče, kteří výše uvedené věty používáte, co chcete, ale tenhle příběh se opravdu před 4 roky stal. Takže nebuďte lhostejní a uvědomte si rizika alkoholu i vašeho počínání a dětem vysvětlete, že alkohol škodí zdraví, je nebezpečný a v malé míře ho pijí jen dospělí. Kdyby mně někdo tenkrát vysvětlil, jak je alkohol nebezpečný, nestala by se taková tragédie se šťastným koncem...

  Srp 19, 2015
 • Obrázek uživatele béda
  béda (anonym)

  Pro ty, kteří si myslí,...Víte, tady je o něčem jiném. Jedna věc je, od kdy rodiče doma dovolí dětem třeba připít na nový rok sektem. Hádám, to je tak jedno deci. Druhá věc je, jestli někde děti vedou k pití. To jde nepřímo, např. dítě vidí, že se rodiče opíjí a nebo otec pravidelně chodí do hospody na více piv. Ono chutná zakázané ovoce nejvíc. Doma mi alkohol strikně nezakazovali, někdy před 15 rokem jsem si při oslavách příležitostně párkrát za rok přituknul, to bylo vše. Vedle toho jsme jako kluci trochu pili, spíš tak z hecu. Nesouviselo to s tím přituknutím doma. Co není zakázané tolik neláká. Na sš jsem jednou byl asi opilý, měli jsme láhev rumu, vypil jsem z ní dost, táhlo ze mě jak z lihovaru. Jiní kluci na výuky taky občas přišli podroušení. Kantoři to nerozmazávali. Nikdo se nemotal a čichat k nám nechodili. I když rum či pivo cítit je. Takže jde o míru. A lepší když doma se učí pít s mírou než když potajmu pije, jak ho učí parta. Přežil jsem obojí. Nepiju, prostě kolik měsíců a ani kapka. Přitom zdravotně bych trošku měl, lékaři to naopak doporučují. Mně to ale moc nechutná. Takže když dostanu nějakou láhev vína, tak tu sedmičku pak postupně vypiju, pro svoje zdraví. Někdy vypiju i třeba pivo, ale teď jsem ho neměl asi rok. Jako kluk jsem i kouřil - z hecu. Ale jen před klukama, ne z vlastní potřeby. Takže ač jsem vykouřil nějaké cigarety, tak to neberu, že jsem kouřil. Návyk jsem si nevytvořil. Hodně to je o tom, co je příklad doma. Takže ne zákazy, ale spíš dobrý příklad. Nemyslím ,že nejlepší je absolutní abstinence, ale spíš střídmost, uměřenost. Abstinence je dobrá pro bývalé alkoholiky, bere se totiž, že ten člověk má furt adikci, a tak musí abstinovat, jinak do toho spadne naplno zas.

  Srp 19, 2015
 • Obrázek uživatele P
  P (anonym)

  Ve středomoří pijí děti víno s vodou odmala a dožívají se víc a problémy s alkoholem mají menší než ve střední Evropě...

  Srp 20, 2015
 • Obrázek uživatele Kačenka
  Kačenka (anonym)

  Alkohol je každého osobní věc, ale nemyslím si, že je zapotřebí frajeřit, pít z hecu před ostatními, kluky či nějakou partou, abychom se jim zalíbili. ZDRAVÍ JE PŘEDNĚJŠÍ A NEMÁ, OPRAVDU NEMÁ SMYSL OPÍT SE A V NEMOCNICI BOJOVAT O ŽIVOT KVŮLI NAŠÍ HLOUPOSTI. Co se týká malých dětí, neriskovala bych. Tím spíš bych jim vysvětlila, že alkohol pijí pouze dospělí, stejně jako třeba kávu. DÍTĚ SE MŮŽE PŘECE OPÍT I DOMA, STEJNĚ, JAKO SE MŮŽE UTOPIT V DĚTSKÉM BAZÉNU, ČI SE MŮŽE OTRÁVIT LÉKY, MŮŽE SI ZPŮSOBIT VÁŽNÝ ÚRAZ, TAKŽE JÁ RADĚJI BUDU ABSTIMENT A DĚTEM VYSVĚTLÍM, ŽE JE ALKOHOL NEBEZPEČNÝ. Já třeba alkohol pít nesmím, protože mám vážně nemocnou a téměř nefunkční ledvinu. Když dítěti vysvětlím, co alkohol může způsobit, jak je zrádný, tak rozhodně předejdu partě a jedné hloupé frajeřině, která může skončit i smrtí.

  Srp 20, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama