Reklama

Diabetik a alkohol? Ano, ale

Patrně teď čekáte na další a další omezení. Pro začátek mám jen jedno: Ano, ale s rozumem. Není důvod, proč by si člověk s diabetem nemohl připít na rodinné či podnikové oslavě, dát si sklenku vína při posezení s přáteli. Všechno záleží na míře, s jakou bude alkoholu holdovat.

Pokud ale nezůstane pouze u sklenky či dvou, měli bychom se zamyslet nad následujícím fakty.

Alkohol ve vyšší dávce může způsobit prudký pokles krevního cukru (hypoglykémie) i u lidí, kteří netrpí cukrovkou.

Alkohol v krvi brání ukládání rezerevních zásob cukru do jater ve formě glykogenu. Pokud diabetik pije a nemá dostatek cukru v krvi, tělo nemá tzv. “kam sáhnout“ pro navýšení hladiny cukru v krvi. Diabetikovi hrozí reálné riziko, že se začne chovat zmateně, mluvit nesrozumitelně, může upadnout i do hlubokého bezvědomí.

Pokud ho tento stav náhlé silné hypolykemie zastihne např. při cestě z oslavy domů, může se stát, že jej kolemjdoucí nebo i jeho známí, budou považovat “jen“ za poněkud společensky unaveného, o to více, pokud z něj bude alkohol cítit. Mohou si říct, že se z toho dotyčný vyspí. To je ale obrovský omyl, který diabetika může stát i život.

Reklama

V takovémto případě je potřeba ihned podat postiženému cukr ve fomě např. glukózového bonbonu, sladkého nápoje či obyčejného cukru. Diabetik by měl mít vždy při sobě cukr jako první pomoc.

Jak čelit hypoglykémii

o             Nepijte alkohol na lačno, snažte se při oslavách jíst.

o             Řekněte svému známému či kolegovi, že jste diabetik a poučte jej o zásadách nezbytné pomoci při náhlé hypoglykemii.

o             Noste při sobě neustále sladký nápoj nebo glukózový bonbon.

o             Nepijte přes míru - příliš mnoho alkoholu zastíní příznaky nastupující hypoglykémie.

o             S ohledem na prudký pokles krevního cukru, je pro diabetiky zvláště nebezpečná kombinace pití alkoholu a fyzické námahy.

Kdy nepít alkohol vůbec

Diabetici 2. typu, kteří užívají lék METFORMIN, by se měli zcela vyvarovat pití alkoholu. Může u nich dojít k životu ohrožující komplikaci. I v případě, že jim bude poskytnuta okamžitá kvalifikovaná pomoc, je tato komplikace ze 70 % případů smrtelná! 

Kdo dále by neměl požívat alkohol:

o             Diabetici s postižením periferních nervů (neuropatií), s postižením očí v důsledku cukrovky (retinopatií), s vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou triglyceridů.

o             Těhotné ženy

o             Lidé s nemocemi, které alkohol zhoršuje.

o             Lidé užívající léky, které se nesnášejí s alkoholem (včetně např. běžných léků proti bolestem).

o             Děti a dospívající

o             Ti, kdo mají pod vlivem alkoholu sklon k násilnému jednání.

o             Řidiči a další pracovníci v rizikových profesích

o             Lidé závislí na alkoholu a drogách

 

Pozor na kalorickou vydatnost alkoholu

Alkohol přináší do těla tzv. „prázdné kalorie“, protože je bohatým zdrojem energie. Lidé s diabetem by měli dávat přednost tzv. suchým vínům, ve kterých je velmi málo cukru. Naopak se vyhýbat sladkým likérům, dezertním vínům a tvrdému alkoholu. V pivu sice není mnoho alkoholu, ale zato velmi mnoho sacharidů ze sladu. Tyto sacharidy se navíc rychle rozkládají a proto po pivu dojde k prudkému vzestupu hladiny cukru v krvi.

Pro člověka s cukrovkou je důležité vést vyvážený a pravidelný způsob života.

Pomáhá mu také sebeovládání v jídle a dodržování dalších zásad léčby. Je jasné, že alkoholem podstatněji ovlivněný člověk se naopak ovládá špatně a to ve všech směrech.

I ti, kteří diabetes nemají, by měli být ve vztahu k alkoholu opatrní a jejich denní dávka by neměla překročit 24 g alkoholu pro muže (tj. asi 0,7 litru piva nebo 3 dcl lehkého vína) a poloviční dávku pro ženy.

Zdroj: Diabetická asociace ČR

Reklama

Komentáře

dano (Ne, 2. 1. 2011 - 22:01)
mám 180cm 71váhu som diabetik keby som vypil 3dclpiva kolko by mi nabehlo cukru? keby som pred pitím mal optimáln hladiu 5.2 napr. a kolko by mi pridalo alebo oddalo víno, biele? dakujem...
Diabetik (Po, 3. 1. 2011 - 15:01)
Je to různé podle kondice, najezení apod. Podle mých zkušeností není pivo zdaleka nejhorší (píchám si inzulín 4x denně a po 3 pivech mně to vyleze tak na 8). Daleko vyšší glykemie jsou po buchtách a sladkostech. Jestli máš možnost používat glykometr (třeba i vypůjčený), je to nejlepší vyzkoušet
Diabetik (Po, 3. 1. 2011 - 15:01)
Jinak pozor na tvrdý alkohol (destiláty, ne likéry), ten hladinu cukru snižuje, protože játra jsou zaměstnána odbouráváním alkoholu a nestíhají přeměňovat zásobní glykogen na glukózu. Může proto dojít i ke komatu.
Diabetička (Po, 25. 7. 2011 - 16:07)
Ahoj, píchám si 4x denně inzulín. Mám 174 cm, 53 Kg a je mi 17 let. Když bych vypila 2 lahve piva a měla bych před tím glyk. 5mmol/l.. na kolik by mi tak hodnota stoupla ? Hodně to pivo zvyšuje glykémie, nebo to je pouze kec ?
patrik (Ne, 29. 1. 2012 - 20:01)
ahoj mam vyzkouseno že do 4 piv se nic neděje picham si 4 dene
Reklama