Reklama

Existuje nařízená protidrogová léčba?

OTÁZKA: Můj syn bere heroin a v poslední době i pervitin, již 11 let. Podnikli jsme veškeré možné kroky od detoxikačních programů, hospitalizace v Bohnicích, metadonového programu atd. Neúspěšně. V současné době již dva roky nepracuje, neplatí si sociální ani zdravotní pojištění, vyrábí si sám pervitin a devastuje můj dům, kde se mnou bydlí. Léčit se nijak nechce.
Chodí za ním dívka, která skončila v důsledku braní drog na psychiatrii. Po čase se ale vrátila a už zase bere společně s ním. Prosím o sdělení, jaké mám možnosti ho donutit k léčbě.
S pozdravem J.

ODPOVĚĎ: Je mi líto, ale bohužel moc možností není. Nařídit léčbu lze jedině v rámci trestního řízení jako ochranné opatření (ochranná protitoxikomanická léčba ambulantní nebo ústavní). V případě, že by syn ohrožoval na životě či zdraví sebe nebo osoby v okolí, je možné zavolat záchranku (či policii) a nechat ho hospitalizovat, nicméně v tomto případě pobyt v léčebně trvá jen po tu dobu, dokud nepominou důvody, proč byl pacient hospitalizován, což znamená, že ho obvykle po několika dnech propustí. Další možností, byť to není zrovna příjemná varianta, je pohrozit synovi trestním stíháním - říct mu, že pokud nepůjde do léčby, podáte na něj trestní oznámení pro výrobu drog. V extrémním případě, pokud syn ani na toto nezareaguje, trestní oznámení opravdu podat. Toto je ale nejkrajnější varianta a já pochopitelně neznám přesně situaci, ve které se nacházíte. Nejlepší bude, když zkontaktujete Právní poradnu A.N.O. poskytující právní pomoc klientům, kteří se v souvislosti s užíváním drog dostali do právních problémů, a rodičům a blízkým těchto klientů.

Bára Orlíková

Ukázka z knihy: Drogy - otázky a odpovědi, Kolektiv autorů sdružení SANANIM, nakladatelství Portál

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama