Heger chce úplný zákaz kouření v restauracích od roku 2014

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) plánuje od roku 2014 v novém návrhu zákona úplný zákaz kouření v restauracích, kouřit by se mohlo jen v předzahrádkách. Chce také zakázat prodej tabáku i alkoholu v automatech a pojízdných prodejnách.

Novinářům řekl, že cílem je posílit ochranu dětí a mládeže před alkoholem a tabákem a zvýšit ochranu nekuřáků. Za prodej alkoholu či cigaret lidem mladším 18 let bude sankce jeden milion, za prodej dětem do 15 let dva miliony korun.

 “Jsem rád, že se nám podařilo vypracovat zákon, který přispěje mimo jiné k dalšímu rozšíření nekuřáckého prostředí a omezení dostupnosti tabákových výrobků a alkoholických nápojů,“ řekl dnes ministr. Předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) doplnil, že ve Sněmovně je přinejmenším 101 hlasů potřebných ke schválení normy.

Kromě zvýšení sankcí má Heger v plánu i to, že v restauracích by měl být k dispozici vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude levnější než nejlevnější alkoholický nápoj. Sankce by hrozila provozovatelům, pokud by se v jejich restauraci zdržovala opilá mládež.

Zpřísnění zákona kritizovalo sdružení zastupující restauratéry - Asociace hotelů a restaurací (AHR). Návrh podle jejího prezidenta Václava Stárka poškozuje svobodné podnikání a povede k dalšímu úbytku pracovních míst a poklesu tržeb v pohostinství. Současná podoba zákona, kdy si hosté mohou vybrat, zda budou navštěvovat kuřácký nebo nekuřácký podnik, se podle něj osvědčila a není potřeba ji měnit. Proti povinnosti nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude lacinější než stejný objem alkoholického nápoje, je prý asociace připravena se bránit soudní cestou. Domnívá se totiž, že jde o nepřípustnou cenovou regulaci trhu, která je v rozporu s pravidly EU a která ke snížení konzumace alkoholu stejně nepovede.

Novinkou v ochraně dětí a mládeže před tabákem je zákaz vstupu lidí mladších 18 let do stavebně oddělených veřejných prostor, třeba zábavních podniků či letištních hal, kde bude kouření povoleno. Velkoplošné prodejny musejí mít pro nabídku alkoholu a kuřiva oddělené regály, nadále tedy budou cigarety například u pokladen. Zákaz kouření nadále platí ve školách, úřadech, zdravotnických zařízeních, nově by byl třeba i na dětských hřištích.

Zákaz volného prodeje kuřiva se má vztahovat kromě běžných cigaret a tabáku také na elektronické cigarety či vodní dýmky, zakázán má být i zásilkový prodej. Prodejce po internetu bude muset zajistit, že zboží předá pouze člověku staršímu 18 let. 

Stánkový prodej alkoholu a automaty na alkohol a cigarety chce ministr zcela zakázat, protože tam nelze vyloučit, že zboží koupí dítě. Alkohol by se nesměl prodávat na tržištích s výjimkou příležitostných trhů, výročních oslav a kulturních akcí.

V té souvislosti počítá ministr s tím, že pobyt opilých dětí na záchytce by se hlásil pediatrovi, rodičům a orgánu sociálně právní ochrany. U ohrožených závislostí by následovala léčba.

Šťastný ocenil, že Heger jako první ministr zdravotnictví přichází se zcela novou normou na ochranu před škodami způsobenými tabákem, alkoholem a jinými návykovými látkami. 
Připomněl, že zpřísnění ochrany před tabákem předložil v novele už před pěti lety. Přijetí zabránila podle něj tabáková lobby, která k tomu využila nesouhlasu majitelů restaurací. Šťastný vyzval tabákové firmy, aby tentokrát nelobbovaly proti opatřením na ochranu dětí a nekuřáků, tedy ani proti zákazu kouření v restauracích, zatímco proti výši daní mohou podle něj lobbovat dál.

    Naďa Myslivcová  - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (95)

 • Obrázek uživatele danka
  danka (anonym)

  nekouřit,nepít,nasouložit,neodporovat,nemít svůj názor ,nebít nemocný, nemluvit to co vláda a media nechtějí slyšet,být pod dohledem kamerového systému ,dřít za pár šupů do zdechnutí,nic si nedovolit a hlavně zdechnout těsně před důchodem,to je přání téhle demokratické vlády,která vše už rozkradla at už táhnou někam

  Feb 01, 2013
 • Obrázek uživatele prober se
  prober se (anonym)

  ...Kouření v restauracích mělo být zakázáno dávno. Chlastej si jak chceš. Když na tebe někdo vleze, klidně si i soulož. Abychom zdechli, to není přání této vlády, ale tvoje přiblblá myšlenka. Jsi husa.

  Feb 01, 2013
 • Obrázek uživatele úplný zákaz kouření v restauracích
  úplný zákaz kou... (anonym)

  schvaluju, kdo chce hulit, ať táhne ven, na cigárový výpary v restauracích neni nikdo zvědavej, nemusí být rastaurace zamořený cigárovýma výparama. Lidi se chodí do restaurací najíst napít a né čuchat kuřácký výpary.

  Feb 01, 2013
 • Obrázek uživatele JosefMayer
  JosefMayer

  schvaluju, kdo chce hulit,...Hospoda by měla být hospoda a ne nějaká vysedávačka pro dámičky.Nejdřív si tam zakážeme kouřit a pak i podávat pivo.Kdo nechce jít do kuřácké hospody, tak ať tam neleze.Já jako kuřák taky nelezu do nekuřácké.Jdu na pivo tak třikrát do roka, ale když si k pivečku nebudu moci zakouřit, tak tam ani nepůjdu.Kdž už zajdu do pivo a sedí tam maminy s dětma, tak mi to příjde minimálně divné.Už mě i jedna vzorná maminka upozornila, že jsou tam děti, zda bych mohl típnout cigaretu.Neměla by ta maminka být spíše na dětském hřišti?Při tom nekuřácká restaurace je o pár kroků dál.

  Feb 01, 2013
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Já jsem nekuřačka, ale tyhle úvahy mi přijdou naprosto zcestné. Když jdu do hospody, počítám s tím, že se tam prostě i kouří, to je snad normální. Neumím si představit hospůdku nižší kategorie, kde by si štamgasti nemohli u piva zakouřit. Jasně, ať existují i striktně nekuřácké restaurace - a ať si každý vybere. A ženský s dětma v hospodě - bez komentáře.

  Feb 01, 2013
 • Obrázek uživatele Už
  Už (anonym)

  aby to bylo! nenávidím kuřáky, chce se mi z nich zvracet!

  Feb 01, 2013
 • Obrázek uživatele Dan
  Dan (anonym)

  super už aby to bylo, nenáším cigarety a kouřem načichlý oblečení a u jídla je to už úplně nechutný

  Feb 01, 2013
 • Obrázek uživatele Jindřich
  Jindřich (anonym)

  25 let nekouřím a myslím si že když si chce někdo inhalovat v hospodě nechť vejde je to jeho svobodné rozhodnutí a nápady pana ministra známe je to darmožráč

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele Ondřej T.
  Ondřej T. (anonym)

  Je krásný, jak se nás mocipání snaží chránit před námi samými, ó jak šlechetné! Na lahve s chlastem prosím tisknout etikety, kde budou vyfotografované kupř. oběti autonehod, kde byl řidič pod vlivem atd., velkými písmeny ALKOHOL ZABÍJÍ (což je vlastně u nás ale už pár měsíců pravda ;)) a vůbec dát průchod největšímu pokrytectví lidstva v dějinách - celej svět rejžuje na tabákovym průmyslu, ale my tam napíšeme, že je to špatný, áno? To by mě zajímalo, co by vlády celýho světa dělaly, kdyby jejich národní rozpočty přišly na daních o milióny denně, kdyby se celej svět rozhodl přestat kouřit tak, jak všem nutěj na krabičkách a obalech. "V té souvislosti počítá ministr s tím, že pobyt opilých dětí na záchytce by se hlásil pediatrovi, rodičům a orgánu sociálně právní ochrany. U ohrožených závislostí by následovala léčba." - cože, ono tomu tak ještě není? Aha vlastně, proč taky, "vychovávat" si další zákazníky, to je přeci normální. Podělaný hipokryti!

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele Ondřej T.
  Ondřej T. (anonym)

  super už aby to bylo,...Už si ani nevzpomínám, kde bych byl v restauraci, kde by se v době vydávání jídel kouřilo. Pokud se ale bavíme o hospodách, což je podnik, kam se lidi choděj nalejt a dát si maximálně k pivu tak brambůrky/oříšky, tláču s cibulí či hermelín, do takovejch prostě nechodim přesně z toho důvodu - nesnášim smradlavý hadry z hospody. A proč Vám to píšu? Protože máte stejnou volbu - jít tam, kde se nekouří. Ale koukám, že zrovna Vy budete jeden z těch, kdož žijí v nejistotě srkz stále se nedostavující nařízení, jak si vlastně máte utírat zadel s ohledem na ochranu této Váženého Ovčana Spotřebitele :)

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele likjan
  likjan (anonym)

  Moc se mi líbí všelijaké zákazy formou zákonů. Vlastníme malý hostel, bez pomoci zákona jsme vydali zákaz kouření ve všech společných prostorách a v podstatě všechny pokoje jsou nekuřácké. Kuřáci sami od sebe si chodí ven zapálit, dokonce dodržují pravidlo, že nedopalky patří do popelníku. Ale od doby co se u nás nekouří máme samozřejmě mnohem míň hostů. Ne každý se se zákazem smíří. To samé je s hospodami. Již dnes se dá vysledovat velký úbytek hostů v hospodách. Kuřáci si nakoupí pivko a jiný alkohol domů v krámě, pořádají si párty na zahradách nebo doma. No dobře, zkrátka přijde jen hospodský a stát na daních. Co se týká mládeže. To sledujeme tady kousek od nás, partička mladých si posedí zalezlá v parku, pokouří, popije trochu piva a tvrdého, dají vodní dýmku apd., vždy je to provázené velkým veselím a když odejdou tak zůstává pěkný nepořádek po nich, který samozřejmě neuklidí ani město. Z té party je vždy někdo 18 letý, takže ten nakoupí. Když zavoláte policii tak buď nedojede vůbec a nebo dělá že nic nevidí. Takže to je výsledek, nesměj do hospody, jdou jinam, nesmí koupit kuřivo, koupí někdo kdo smí. Vydat zákonem různé zákazy dokážeme i my, na to nepotřebujeme ministra, zákaz dokáže vymyslet i denně zpitý bezdomovec. Ale vymyslet programy pro mládež, tak aby přitáhnul mladé a tím odradil od vymýšlení si cestiček jak obelstít zákon, protože by ty programy byli přitažlivější než boha pusté posedávání v parku, dotovat sportovní aktivity mládeže, pro kuřáky kteří by chtěli přestat kouřit, vymyslet program odvykání kouření který by nestál víc než měsíční výše financí vydaných za měsíc za kuřivo s částečným přispěním zdravotní pojišťovny atd. to je umění, jenže to se nikomu do toho nechce. Zakazovat umí i blb, nadávat na kuřáky to umi také každý. Jen tak mimochodem, alkohol je mnohem mnohem nebezpečnější než cigareta, ale reklama v televizi na alkohol běží dál, alkohol nikdo nezakazuje, proč asi?

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele danka
  danka (anonym)

  Kouření v restauracích...kouřit nemusím,pokud se chci pouze najíst ,tak si zajdu mezi nekuřáky.je to moje rozhodnutí ke kterému mně nikdo nenutí a ty si nazývej husou to co máš doma a neurážej lidi se svým názorem zažila jsem už v životě dost ,abych dokázala jak se žilo dříve a nyní,ted se podobáme policejnímu státu a nejsme si jisti ani životem/neustálé přepadávání kvůli pár korunám.U nás mají zelenou jen zloději,podvodníci a vrahové.

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele neplácej...
  neplácej... (anonym)

  kouřit nemusím,pokud se...jen potvrzuješ, že jsi husa. Ženská s cigárem u huby je hnus. Na stát to nesváděj.

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele Hňidopich
  Hňidopich (anonym)

  Hospodští můžou začít vařit,dál prodávat kvalitní pivo,přeorientovat se i na ubytovávání.Známe klasické venkovské smradlavé pajzly kde se neuklízí ,smrdí to tam chcankami a kouřem,je to tam jak ve stáji,samé mouchy,plno komunistů a jiné líné verbeže.

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Danko jsi husa blbá omezená. Všude v EU už kouření v restauracích zakázali my jsme poslední postkomunistický skanzen.

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  ...A mi je to jedno.Od roku 89 úroveň v pohostinství klesla v mnohých restauracích pod bod mrazu.Pokud mají naši muži chuť na čepované pivo,není problém zaletět se džbánkem.A potom pěkně na zahradě grilovat,opékat,bavit se - bez jakýchkoliv zákazů a příkazů.A co se týká ženských s malými dětmi-tak ty tam nemají být vůbec.

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele Problém to bude pro pajzly
  Problém to bude... (anonym)

  Kam se chodí jenom chlastat. Mezi pijanama je vysoké % kuřáků. V dobrých restauracích, kam se chodí hlavně na jídlo, mají už dnes oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. A ty s úplným zrušením kouření problém mít nebudou.

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele likjan
  likjan

  Porovnání závislosti na...Bohužel je fakt ten, upít k smrti se lze během jednoho dne, ukouřit se k smrti během jednoho dne, tak nějak moc nejde. Plíce jsou jedna záležitost, játra a ledviny druhá záležitost. Závislákem na alkoholu se lze stát během chvíle stejně, jako na cigaretách. Tady globálně nejde o ochranu zdraví občanů, ve skutečnosti o ní vůbec nejde. Jde jen a jen o zákaz a omezování lidí. Každý by měl mít možnost si vybrat, kam chce jít a kam ne, mít možnost se svobodně rozhodnout. Jak jsem již psal, vydat zákon který omezuje, zakazuje dokáže každý, na to nemusí být studovaný a ještě ministr. K dnešnímu dni každý kuřák ví i bez pana ministra, že se mu hůř dýchá, než v době kdy nekouřil, tudíž že to škodí, zákaz kouření není pomoc nebo je, ale jen jednostranná - nekuřákům. Ať pan ministr přijde nejdříve s nápadem jak pomoc lidem kuřákům s vyléčením se ze závislosti, ale tím nemyslím stupidní žvýkačky nebo náplasti a pak ať si vydává zákazy. Do dnešního dne nikdo stoprocentně neprokázal, že všechna úmrtí z avizovaných nemocí kuřáků jsou způsobena jen kouřením, že to není spojené např. životním prostředím adt. Procenta úmrtí alkoholiků a kuřáků? Znám nebo znal jsem dost lidí alkoholiků, kteří začali pít v 18 letech a zemřeli na následky pití alkoholu ve věku 35 let, kuřáci kteří začali kouřit v 18 letech je přežili o víc jak 30 let. Osobně považuju celou histerii kolem kouření jen jako účelovou a takový pokus jak je možné ovládat globálně lidi, jak se podaří rozdělit skupiny lidí od sebe. Dneska to jsou cigarety, zítra to může být sádlo, bůček, tvrdý alkohol, auta ...... . Začalo to tvrdýma drogama a do dnes je nikdo nezlikvidoval, zůstali jen zákazy a paragrafy. S cigaretama to bude stejné, jen se může lehce stát, že člověk kuřák s x doktorátama bude stát na opačné straně zákona.

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele eda
  eda (anonym)

  ...naprostý souhlas

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele eda
  eda (anonym)

  super už aby to bylo,...můžeš chodit do lesa a ne do hospody,jsem nekuřák a nevadí mi to,zakazovat a nakazovat, co já můžu dělat ve své hospodě je velmi demokratické!!!

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele eda
  eda (anonym)

  schvaluju, kdo chce hulit,...táhni do lesa a ještě lépe do prdele!

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  můžeš chodit do lesa a ne...U nás ve čtvrti si hospodský uvědomil, že v zimě může zavřít hospodu, protože mu tam lidi chodit nebudou. Tak dal popelník ven a zase má plno. Hrajou se tam šipky, kulečník, fotbálek a velký skupině kouření vadilo, tak tam přestali chodit. Tenkrát tam zůstali dva hulící štamgasti, jinak prázdno. Teď už je hospoda zase nacpaná.

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Hospoda by měla být hospoda...Na vesnicích je často jedna hospoda a nevim, když se tam vaří,proc by tam na oběd nemohla zajít celá rodina i s dětmi - určitě tam nechá větší útratu než člověk, který tam zajda na dvě piva a vykouří bůhví kolik cigaret, které si přinesl sebou. Dnes musí plno matek při mateřské pracovat, aby přilepšily rodinnému rozpočtu - znám plno maminek, které po večerech dělají účetnictví, překládaj a pod. a ty mají určitě právo si občas odfrknou aspoň od vaření a zajít s dětma do restaurace - a ne všude jsou nekuřácké restaurace, kde se dá jíst i jídlo.

  Feb 04, 2013
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  můžeš chodit do lesa a ne...V hospodě můžeš dělat cokoliv, čím neohrozíš zdraví či život ostatních - to dle mne je hodně demokratické.

  Feb 04, 2013
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  já osobně nevěřím,že to zakáží a nebude se smět v restauracích kouřit.Lidé tam chodí na různé oslavy,nejenom na obědy,ale na popovídání si a zákazem kouření by bylo málo zákazníků,tím jsem si jistá.Jako kuřačka bych si pak raději nakoupila potraviny,pitíčko domů a oslavu měla raději doma.

  Feb 04, 2013
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  to bylo ideální. Kouření je asociální protože škodí ostatním. Pokud neumíš s cigaretou vyjít před hospodu, tak do hospody raději nechoď.

  Feb 04, 2013
 • Obrázek uživatele Vidíte
  Vidíte (anonym)

  to bylo ideální. Kouření...to takhle protože jste nekuřák,já bych byla tolerantnější,i kdybych sama nekouřila.Přesto věřím z 99 procent,že to neprojde.

  Feb 04, 2013
 • Obrázek uživatele likjan
  likjan (anonym)

  to bylo ideální. Kouření...Asociální je jednostranné chování, nemít možnost si vybrat, nemít možnost vyjádřit svůj názor. Jseš nekuřák, jdi do hospody kde se nekouří. Jseš kuřák, jdi do hospody kde se může kouřit a nelez do nekuřácké hospody nebo respektuj zákaz a zapal si venku před hospodou. Jak se vám všem příznivcům nekuřáctví bude líbit prosazování plné prohibice. Mě osobně moc vadí opilec, ale i to když na mě promluví někdo z koho táhne chlast byť nejeví známky opilosti.

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele Karin
  Karin (anonym)

  Asociální je jednostranné...Vadit člověku může plno věcí...že někomu táhne z pusy, že někdo smrdí celkově, že někdo mluví vulgárně...ale nic z toho neničí zdraví lidí okolo...na rozdíl od kouření. Nehledě na to, že personál - kuchaři, číšníci i uklizečky musí pracovat v zdravotně závadném prostředí. A že si můžou vybrat jít pracovat do nekuřácké restaurace - tak to je pěkná blbost, jelikož je jich stále málo - hlavně na malých městech a vesnicích. A vůbec nikdo by neměl pracovat v prostředí, které ho ohrožuje na zdraví a životě, jen kvůli tomu, že někdo si chce dopřát cigaretku a musí ji mít okamžitě u stolu. Když pracují jiní lidé v rizikovém prostředí, protože jejich práce má smysl a není jiná možnost, tak většinou mají za to vysoké příplatky. A jak píši, je to kvůli tomu, že taková práce ne nezbytná, ale býý v ohrožení jenom kvůli tomu, že někoho chci obsluhovat a on mne bude otravovat jeovatejma látkama, tak to dle mého žádný smyl nemá a jen to dokozuje absolutní necitlivost a aroganci kuřáků.

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele Karin
  Karin (anonym)

  "Asociální je jednostranné chování, nemít možnost si vybrat, nemít možnost vyjádřit svůj názor" ....toto považuju za demagogii. Když nám vadí např. kriminalita a lidi za kriminální činnost zavíráme, tak jsme asociální?...Nedáme lidem na výběr - krást či nekrást...vyjádřete svůj názor a pak si nakraďte. Nemáte na drahé auto, tak si ho ukradněte. O tom, že by to bylo asociální, by se dalo hovořit v případě, že by se kouření zákázalo úplně...ale třeba heroin, kokain je zakázaný ...je to asociální? Přitom jen to kouření ničí zdraví lidí okolo.

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele Každý
  Každý (anonym)

  at si chodí do jaké restaurace chce.Pokud to nekuřákovi vadí,at si sedí doma,nebo chodí do restaurace,kde se opravdu nekouří.

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  ...jako v tom socialistickem vtipu ... a nesoulozit, aby se uz nerodili takovi zmrdi jako je Herer...

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  plně souhlasím se zákazem kouření!

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Znam lidi, co maji na krku exekuce a stejne 3000 mesicne utrati za cigarety. Kdyby je nekupovali, vyresili by se existencni problemy jejich cele rodiny, ale to ne. Zavislost na cigaretach je pekelne nebezpecna, proto by se melo delat vse, aby bylo koureni lidem ztizeno a vzlast aby ladi nezacinali.

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele likjan
  likjan (anonym)

  "Asociální je...no, sčítáte jablka a hrušky dohromady. To jaksi moc nejde. Pokud máte auto, jste nekuřák, tak si občas umejte přední sklo zevnitř. To co budete mít na kusu hadru, tak máte i na plicích. To samé udělejte za dva dny. Doufám, že pak pochopíte o čem byla z mé strany řeč.

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele likjan
  likjan (anonym)

  Vadit člověku může plno...Vadit člověku může plno věcí...že někomu táhne z pusy, že někdo smrdí celkově, že někdo mluví vulgárně...ale nic z toho neničí zdraví lidí okolo...na rozdíl od kouření - No tak já to doplním jinak, každý kdo je pod vlivem alkoholu, byť jen třeba jednoho piva, ohrožuje své okolí a zároveň i sám sebe. Člověk pod vlivem alkoholu vás může během chvíle zabít na pracovišti díky snížené pozornosti atd. ........

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele Karin
  Karin (anonym)

  Vadit člověku může plno...Samozřejmě, že mne může zabít člověk, který na pracovišti pije alkohol nebo který řídí pod vlivem alkoholu. Ale to je zakázané - pít alkohol při řízení nebo na pracovišti. Pokud to lidé dělají, překračují zákon. Ale ničit druhým lidem zdraví kouřením, je povoleno. Samozřejmě, že mne může zabít i někdo v restauraci pod vlivem alkoholu a nebo i bez alkoholu, ale to jsou extrémní situace. Ničení zdraví nekuřáků kouřením se děje dnes a denně v masovém měřítku. A nevím, proč by do restaurací, kde se vaří, neměli chodit nekuřáci, když jim vadí kouření. Ne ve všech restauracích se vaří dobře, tak chci jít tam, kde se dá jídlo jíst a myslím, že bych měla mít právo při tom dýchat čistý vzduch. To samé mládež na diskotékách. Většina tam jde za hudbou, tancem, balením holek či kluků, tak nevím, proč by si při tom měli ničit plíce, srdce a já nevim, co ještě.

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele likjan
  likjan (anonym)

  Samozřejmě, že mne může...A jsme u toho a pořád kolem dokola. Já zase nevím proč by kuřáci nemohli mít své hospody. Ať si nekuřáci chodí do nekuřáckých hospod a kuřáci do kuřáckých hospod. Omílání řečí, že trpí personal v hospodách, je také nesmysl. Nikdo zaměstnance nekuřáka nenutí pracovat na kuřáckém pracovišti. Pokud by majitel takové hospody pak nesehnal zaměstnance kuřáka, rád si hospodu předělá na nekuřáckou, at. atd. ... . Hulí se od doby Kolumba, nikdo těmito zákony, zákazy nic nedokáže, jen změní chování lidí, popudí lidi proti sobě viz tento zákon. Zplodit zákon jednostraně nic nestojí, zplodit zákon aby vyhovoval oběma stranám je těžší. Zákony by také měli respektovat mentalitu národa, což málo který zákon u nás respektuje. Zákon o nekouření v hospodách který by respektoval obě strany by respektovali i lidé kuřáci i nekuřáci. Takhle už se vymýšlí napříč v internetu soukromé kluby kuřáků a začínají se hledat slabiny v zákonu. K čemu je pak celý tenhle boj? Vadí vám zakouřené prostředí v restauraci, na diskotéce? Běžte tam kde se nekouří. Jak jsem se už tady zmínil, v našem hostelu se nekouří, ubylo hostů a po pravdě i takhle máme 80% hostů kuřáků, ti si chodí zapálit ven, ale že by nás vyhledávali nekuřáci si můžeme jen nechat zdát. Od středu města jsme kousek, máme v hostelu čisto, klid, jsme celkem levní. Nekuřáctví jsou jen silná slova a skutek utek. Okolo nás jsou dvě základní školy, vajglů je kolem těchto škol jak naseto. Reklama na cigarety neexistuje, cigarety se smějí prodávat od 18 let. Jedna maličkost, moje známá si šla ve svém věku 25 let koupit cigarety a neměla OP. Prodejna je kousek od školy, cigarety jen kvůli svému mladickému vzhledu nedostala a přitom spratek školou povinný seděl kousek od prodejny na lavičce a hulil jak tovární komín. I tohle je důsledek zákona který zakazuje prodej cigaret mladistvím. Já tvrdím že zákazy nic nezmůžou, jen řádná výchova je něco platná. Jen mimochodem, zákaz kouření byl i v naší republice v minulém století a co to bylo platné.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  Už aby to bylo... škoda že u nás se dobré věci prosazují většinou hrozně pomalu. A zavilí kouřiči v hospodách ať si místo hospod a restaurací pořídí ty "kuřácké kluby", co s nimi pořád vyhrožují, a ať se uchýlí do nich. Tyto kluby by měly mít svůj status a hygienické kontroly by se jim mohly vyhýbat úplně-vždyť zkažený vzduch nebo zkažené jídlo je totéž a majiteli přece nikdo nebude nařizovat, jak má vést svůj vlastní podnik, že ano :-))) Spokojenost pak bude na všech stranách. Nekuřáci budou mít čisté restaurace a kuřáci své volné a svobodné prostředí. A bude klid.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Souhlasím,
  Souhlasím, (anonym)

  A jsme u toho a pořád kolem...rozumný názor.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Však
  Však (anonym)

  Jsem taky pro 100%...se musíš chodit bavit tam,kde se teda nekouří.Já vás moc nechápu.Sama jsem kuřačka,ale myslím si,i kdybych nebyla,tak by mi kuřáci nevadili.Do restaurace chodíme občas,ne denně,tak proč omezovat ostatní? Chce to být vůči ostatním víc tolerantnější.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  Když v restauraci jím a...to ano,při jídle to by mi také vadilo.Ale máš přece vyhrazené místo pro nekuřáky.A pokud už by si někde seděl a přišel by kuřák,posadil by se vedle tebe,tak jistě by si nezapálil v momentě,kdyby tobě donesli jídlo.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  to ano,při jídle to by mi...Tak to je směšné... taková ta "nekuřácká" místa v některých kavárnách, kde o půl metru dál někdo vesele hulí přímo do vašeho kafe s dortem a nějaké ohledy jsou mu úplně šumák. Jo, kdyby byli kuřáci tolerantní a ohleduplní, bylo by to jiné. Ale nejsou, a to skoro žádní. To je v těchto kavárnách například velmi dobře vidět. Takže je zákaz bohužel jediná možnost.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Láďa
  Láďa (anonym)

  to ano,při jídle to by mi...Tak v 90% to ten kuřák udělá, bez vijímky zda muž nebo žena. A prej když mi to vadí tak ad jdu jinam, že je demokracie a omezovat se nenechá.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele elf
  elf (anonym)

  Demokracie je o tom, že 78% lidí chce, aby byl v restauracích čistý vzduch bez tabáku. Takže pokud nařízení neprojde, tak je to nedemokratické. O nějaké toleranci se tady nedá mluvit, poškození zdraví není věc, která by se dala tolerovat. Nikdy.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Já bych
  Já bych (anonym)

  Tak to je směšné......to řešila úplně jednoduše.Jak už jsem napsala,jsem také vášnivá kuřačka,do restaurace,kde se nemůže kouřit bych ani nešla,ale i přesto,pokud si dám nějaké jídlo,tak i jako kuřačce by mi bylo nepříjemné,kdyby hned vedle mě někdo kouřil.Pokud by se to stalo,i já sama bych si přesedla jinam,ale nikdy se mi to nestalo,věřím,že lidi jsou teda natolik slušní,že při jídle by si nikdo vedle vás nezapálil.Také záleží do jaké hospůdky chodíte,tady taky máme pajzl,do kterého bych nešla ani za nic,málo místa,zakouřené,málo větratelné.Každý at si vyhledá,kde se mu líbí,ale chce to být vůči druhým tolerantnější.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  to řešila úplně...Nevím, proč bych si já měla přesedávat. Já neobtěžuji, naopak mně obtěžuje dotyčný kuřák. Ale když se slušně ohradím, pravidelně nastoupí řečičky o tom, jak on se omezovat nenechá. On ne, ale omezovat ostatní mu zjevně nevadí. A vážně už jich mám plné zuby. Stačí jediný kuřák v prostoru menší restaurace, a když tam sedím hodinku dvě, tak moje oblečení zapáchá. Jsem zkrátka pro zákaz. A řečičky o demokracii mně nedojmou-já mám na čistý vzduch právo a nikdo by je neměl omezovat v podniku VEŘEJNÉHO stravování.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Lenko
  Lenko (anonym)

  to řešila úplně...Nikdy se ti nestalo, ze si vedle tebe nekdo zapalil, kdyz si jedla? Tak to by mne opravdu zajimalo, kam chodis na jidlo. Ja se stravuji v centru Prahy v pizeriich a vzdy si nekde nekdo zapali a pritom pizerie neni pajzl, kam lidi chodi na pivko a cigaro, ale prevazne za jidlem. Jednou se mi dokonce stalo, ze jsem byla na obede v pekne drahe indicke restauraci ve Vodickove ulici. Prisly tam dve zenstiny poklabosit nad dvema deckama vina a vykourily pri tom krabicku cigaret. A rict jim nic neslo, protoze nikde nebyl zakaz koureni. Zamorenej podnik, jidlo prestalo chutnat - vyhozene penize. Uz jsem tam nikdy nesla. Do drazsi restaurace, kde je povoleno kourit, odmitam chodit.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Proto
  Proto (anonym)

  Nevím, proč bych si já...chodte tam,kde Vám to sedí,kde se nekouří vůbec,pak budete spokojená.Lidé tam nechodí jenom jíst,ale bavit se a nedokážu si představit,že všichni budeme chodit kouřit ven.Nevěřím,že tohle se schválí,to neprojde.Budou stále vyhrazené místa pro nekuřáky.Tak a už musím jít pracovat.Jo a ještě jsem chtěla,máte pravdu stačí 2 hodky v restauraci a oblečení jde opravdu cítit,to je ale přece jasné,mě to třeba vůbec nevadí,večer přijdeme a automaticky házím věci do koše na prádlo.To už tak většinou je,že z hospody oblečení musíte vyprát.Jinak se nerozčilujte,prostě na to máme každá jiný pohled.Mějte se.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  se musíš chodit bavit...Benešovská italská cukrárna - drahé dorty + povolené kouření= neskutečná kombinace. Hodně často tam sedí děti. Ale podle názorů kuřáků, tam nemají lézt. Neměly by tam lézt, nekuřáci by měli být důslední, ať takové podniky zkrachují. To samé jsem před lety zažil v berounské cukrárně na náměstí. Nevím, jak to tam chodí dnes. Ale situace, kdy vedle rodiny s dětma si sedla babka s kafíčkem a zapálila si, říká o arogantnosti kuřáků hodně. Ale ano, kouření tam nebylo zakázáno. Bohužel lidé nejsou slušní, ohledupní a zodpovědní, takže to vyřeší pouze zákaz.

  Feb 06, 2013

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama