Reklama

Jak se zbavit alkoholové závislosti

Nejefektivnějším způsobem je obnovit nutriční integritu organismu tak, aby se snížila žádostivost po stimulujících látkách jako je např. alkohol. Na začátku je důležité organismus pročistit nejméně desetidenním džusovým půstem.

Během džusového půstu pacient postupně pociťuje stále menší chuť na alkohol. Pití čerstvých ovocných šťáv snižuje žádostivost na alkohol. Pro pročištění střev je potřeba každý den dávat klystýr s teplou vodou.

Po počátečním půstu je nutno jíst nutričně vyváženou stravu sestávající z celozrnných obilovin, ořechů, semen, klíčků, čerstvého ovoce a zeleniny. Je nutno vynechat všechny rafinované potraviny - cukr, bílou mouku, bílou rýži, těstoviny, silné koření a maso.

Vhodné je jíst několkrát denně menší dávky jídla.

Během celé léčby se nesmí kouřit, protože cigarety zvyšují chuť na alkohol.

Reklama

Nezbytný je i tělesný pohyb a venkovní aktivity.

Avšak nejdůležitější je ochota alkoholika skoncovat s pitím.

Zdroj: H.K Bakhru - Domácí léky

Reklama

Komentáře

x (Út, 9. 11. 2004 - 16:11)
to je sice hezky, dzusiky apod. ale nejsem si jistej tim, ze alkoholik sam zvladne abstinencni priznaky po vysazeni alkoholu a nasazeni dzusu. Myslim, ze v abstaku bude resit jiny veci (napr. velke letajici kobylky) nez to, kde ma v lednicce dzus....
Jiří (Pá, 12. 11. 2004 - 01:11)
Článek může být sice pravdivý, ale to je málo. To, že je některá teze pravdivá, ještě neznamená, že tato pravdivost je úplná. Stejně tak mohu přijít s článkem o tom, jak je prospěšná slepičí polévka při zlomeninách. Jistě najdu řadu účinných komponentů obsažených v tomto "elixíru", mohu podpořit tvrzení prokazatelnými protizánětlivými účinky, mohu uvést hodnoty jednotlivých složek a ukázat, jak jsou prospěšné. A když k tomu nedodám, že zlomenou nohu je třeba zafixovat, aby kost mohla dobře srůst, mohu tím uvést v omyl mnohé bláhovce, kteří se ještě na sjezdovce posilní polévkou v domnění, že mohou v pořádku odejít, případně jen s trochou větší opatrnosti hned zítra vyrazit znovu na sjezdovku.
Naštěstí stran zlomenin jsou lidé méně naivní, tak by na nic takového neskočili. Kdyby skočili, bláhovost takového receptu by se projevila zřetelně a očividně ihned.
Podstatná věta je na konci článku. Hlavní je opravdu chtít s tím přestat. A k tomu může přispět (nikoli ovšem postačit!) toto mírné otupení chuti na alkohol. Takto snížená chuť na alkohol může být totiž jen jedním z podpůrných faktorů, rozhodně ovšem nikoli rozhodujících. Pokud z článku některý čtenář trpící svou závislostí usoudí, že skoncovat s alkoholem je snadné, protože stačí se jen rozhodnout k pití džusíků, zažije velké zklamání. A může ho to pak paradoxně odradit od dalších pokusů abstinovat, namísto aby to jeho rozhodnutí podpořilo. Přístup závislého k abstinenci musí stát na daleko pevnějších základech! Je třeba tedy říci, že nejde o nějakou zázračnou džusovou metodu pro zbavení se závislosti na alkoholu, nýbrž jen o mírnou kosmetickou pomůcku na této cestě.
Ze svých zkušeností z prodělané léčby ze závislosti na alkoholu mohu potvrdit, že rozmanitost nabídky nealkoholických nápojů je opravdu vhodná. Zároveň však podotýkám, že jde z mého pohledu spíše o okrajovou záležitost a že nepociťuji, že by šlo o záležitost nějak rozhodující pro úspěšnost v abstinenci. Jako alkoholik totiž konstatuji, že jsem často konzumoval nápoj nikoli proto, že bych se nad jeho chutí rozplýval, nýbrž proto, že způsoboval opilost. Chuť na panáka nebyl chutí na whiskey či gin, ale chuť ožrat se, a tak jsem podobně jako mnoho jiných, nepohrdl ani alpou francovkou. Jistě chápete, že mne k tomuto asi nevedlo potěšení ze smyslového chuťového zážitku z tohoto utrejchu. Bylo to odporné, až jsem se zalykal a otřásal hnusem, ale potřeboval jsem docílit účinku opilosti či spíše zbavení se abstinenčních příznaků. Takže ke konzumaci mne často nevedla chuť, ale naopak jsem právě kvůli své závislosti "dokázal" překonat odpor k tomu chlastu. Takto syrová je skutečnost alkoholika.
S pouhou poučkou o džusech bych byl zcela určitě neuspěl. Doporučuji ústavní léčbu! Abstinuji už několik let.

Abstinenci zdar! - Tento svůj příspěvek kopíruju do sekce "alkoholismus"
Jiří
Eduard Boháč (Pá, 12. 11. 2004 - 09:11)
Někteří citliví jedinci celkem zdárně bojují proti své vnímavosti na prostředí ve kterém pracují, nebo odpočívají tím, že pijí alkohol, nebo použijí jinou tlumící látku. V okamžiku, kdy se rozhodnou s touto závislostí přestat musí zvládat místo jednoho problému problémy dva a to původní citlivost a dále ještě abstinenci, což někdy může být velký problém. Pak doporučuji: nejdříve se zbavit prvotního stresujícího prostředí, třeba tím, že změníme místo spánku a pak daleko lépe zvládnem závislost.
Jana (St, 10. 11. 2004 - 22:11)
ten clanek je fakt hovadina... jak takovou blbost mohl nekdo vyplodit???
Sám (Ne, 14. 2. 2010 - 13:02)
Někteří citliví jedinci...bych to nezkoušel, jsou tu léčebny, poradny , AA, ......
Básník (Ne, 14. 2. 2010 - 13:02)
Jedna moje známá prodělala dvakrát bez úspěchu protialkoholní léčbu. Rozpadlo se jí manželství, děti se jí odcizily. Nakonec ji zachránilo to, že začala psát básničky. Neumělé, proti všem pravidlům rýmů a rytmu, s banálním obsahem - ale jako lék perfektně zabraly. Teď po pár letech se dokonce může ve společnosti opatrně napít a je to zlatá ženská.
Básník (Ne, 14. 2. 2010 - 13:02)
Bohužel zvládnout návyk na nikotin se jí nepovedlo.
Jana (Út, 16. 2. 2010 - 08:02)
Jedna moje známá prodělala...To je kec, jako alkoholičma se nesmí napít už nikdy.A básničky ji pomohly?To je divné.
dana (Po, 19. 7. 2010 - 20:07)
pekna hovadina,,,,,,,,,,,,,,
ivana_ni5 (Čt, 19. 7. 2012 - 23:07)
napít se bud nesmíš a nebo nechceš. To je základní otázka každého alkoholika. Každý si to musí srovnat v hlavě sám, jak a proč to tak chce a dělá. To je ten první krok-urovnat si myšlenky v hlavě, co a jak chci a hlavně proč a taky proč to tak chci. Néé kvůli rodině, přátelům apod., ale kvůli sobě samému!!!!
ivana_ni5 (Čt, 19. 7. 2012 - 23:07)
Článek může být sice...coooo o jídle a nějakých džusech, všechno je o psychice a odhodlanosti změnit svůj dosavadní způsob života, kamarády a prostě všechno, co je spojené s alkoholem. Je to dlouhá cesta, která nese řadu nástrah, změn a někdy i nepříjemností.
ivana_ni5 (Čt, 19. 7. 2012 - 23:07)
To je kec, jako alkoholičma...nesmíš se napít a nebo nechceš? v tomto to má velký význam.
Alena (So, 21. 7. 2012 - 15:07)
Já tedy nevím, ale ten článek mi připadá dost ujetý, když ho srovnám s realitou (se svoji vlastní zkušeností). Detox jsem podstupovala několikrát. Žádný džusíkový půst, žádný klystýr (naštěstí), žádná nutričně vyvážená strava. Pro mě je hlad velký spuštěč chuti na alkohol, naopak dobré jídlo v dostatečném množství u mě dokáže chutě spolehlivě potlačit. Navíc chápu, že financovat takové pochutiny by bylo dost nákladné.
S kouřením a tělesným pohybem je to v každé léčebně jiné. Na mé první léčbě bylo povoleno kouřit jak v průběhu detoxu tak i v průběhu samotné léčby. Pacient nebyl vůbec omezen v pohybu. Komu bylo při detoxu lépe v parku, mohl být v parku. Komu bylo lépe v posteli, mohl být v posteli. Psychoterapeuti tam zastávali názor, že není dobré snažit se v průběhu léčby alkoholismu zbavit i ostatních závislotí jako třeba na cigaretách nebo na kávě. Takže v tomto směru také žádná omezení.
Na detoxu v Bohnicích bylo všechno úplně jinak. Kouření a káva byly zakázány. Detox byl uzavřený, ven se nesmělo, žádná jiná možnost pohybu tam nebyla. Nejhorší byl zákaz návštěv a telefonování. Pro mě osobně bylo znemožnění kontaktu s rodinou a nevědomost co se venku děje mnohem horší než samotný odvykací stav.
Na první léčbě mi trvrdili, že s alkoholem nemám bojovat, ale mám se naučit žít vedle něj a ignorovat ho. Prý to není vůbec otázka vůle, ale základem úspěchu jsou změny v životě, které je třeba po léčbě provést. Na jejich radu jsem se tedy rozvedla, odstěhovala se z města, našla si nové zaměstnání a pak i nového přítele. Bylo to těžké, ale já tomu věřila. Bohužel, za pár měsíců jsem do toho slétla nanovo. Detox v Bohnicích byl u mě nedobrovolný. Nechápu jaký smysl má nařízená dvoutýdenní léčba. Co jsem tam byla, vrátily se tři ženy, které před pár dny zakončily tříměsíční léčbu na režimu a venku nevydržely abstinovat ani týden. Popravdě, kdybych neměla práci a domov, také bych to možná raději "nezvládla" a vrátila se tam, kde mi dají postel a najíst...
sue (St, 22. 5. 2013 - 11:05)
mám podobnou zkušenost ...teď vím že mi doktoři nepomohou ani Bohnice
teď jsem se musela ráno napít abych přežila .....ale najdu způsob jak to dát ... po svým.....
Jen (St, 22. 5. 2013 - 11:05)
pokud budete chtít sami,tak se z toho dostanete.Násilím se ještě nikdo nikdy nevyléčil.
Káča (St, 22. 5. 2013 - 14:05)
Sue,máš představu,kdo by ti mohl pomoct?
sue (St, 22. 5. 2013 - 18:05)
nějak nemám musim najít způsob sama hodně mi pomáhalo kudzu je to přírodní asito pak znova zkusim teď se ale snažim absŤák a paniku ráno jsem se napila pak usnula a teď zvracim stejně jak amina.....
sue (Čt, 23. 5. 2013 - 14:05)
ahoj to byla noc....
myslím že jsem zase tim absŤákem ztratila pár let.....
pořád nejsem schopná ani jíst ...
jen trochu vlažný vody....
co pomáhá vám ....????
rozhodně už se nechci napravit vínem...
ani nic podobnýho....
pavel (Út, 28. 5. 2013 - 13:05)
tak sue ??
zvládla jsi vydržet ???
je to týden a ty nic...

já lítám v tom samým co ty...
a četl jsem recenze na kudzu a pořídil si ho taky....

jinak přídu o práci .. daly mi nůž na krk
bobess639 (Ne, 23. 6. 2013 - 00:06)
velice zavádějící nadpis - jak se zbavit alkoholové závislosti ...už jsem myslel. že někdo vymyslel lék , který by si zasloužil Nobelovu cenu.Závislosti se zbavit nejde.A to jakékoli.
Dalibor (So, 10. 1. 2015 - 06:01)

Akoholismus
(pl = polévková lžíce, čl = čajová lžička)
Narkolog Alexandr Antonov sděluje
Lidský organismus vyrábí denně kolem 10 gramů lihu, což vydá za 50 g vína. Při pravidelném užívání alkoholu tělo přestává líh tvořit a potřebuje ho dostávat zvenčí. Lze od alkoholu odejít, ale ženský organismus je považován za téměř nevyléčitelný ze závislosti na alkoholu. Léčení trvá mnoho let, někdy až třicet, než se změní chemické pochody v organismu. Je to velmi těžká nemoc.

Čaj na odvykání od alkoholu
1pol.lžíce přesličky rolní, 1 pl kořene lékořice, půl pl pelyňku, 1 pl mateřídoušky, na to 1 l horké vody – asi 90 – 95 stupňů, nejlépe do termosky, nechat stát přes noc. Ráno scedit. Pít před jídlem po jedné třetině sklenice 3x denně. Pelyněk léčí játra při alkoholismu i při hepatitidě. Odvykání od alkoholu napomáhá při tomto čaji měnit chuť, alkoholikovi přestává alkohol chutnat. Lékořice posiluje působení ostatních bylin.

Čaj proti alkoholismu
Do termosky, nebo vařit na velmi malém ohýnku: 2 pl třezalky, 2 pl řebříčku, 2 pl měsíčku lékařského, 2 pl kukuřičných vlasů, 2 pl pelyňku. Kukuřičné vlasy podporují funkci ledvin. Zalít půl litrem vařící vody. Pije se před jídlem po půl sklenici. Po 4 měsících se těžká alkoholička zbavila závislosti na alkoholu.

Hodnocení lékařkou fytoterapeutkou:
Je nutná velmi silná motivace. Pacient to musí sám chtít!
Z hlediska WHO 100 g červeného kvalitního vína je léčivé pro kardiaky, protože kvalitní suché červené víno obsahuje kumariny, které kladně ovlivňují krevní obraz a brzdí rozvoj ischemické choroby srdeční. Ale je riziko návyku!

Třezalka je bylina na sto chorob, včetně alkoholismu.

Čaj proti závislosti
3 pl třezalky, 2 pl ostropestřce mariánského, 3 pl šípků, které jsou dobrým prostředkem pro vitamín C, 3 pl máty peprné, promíchat, 1 pl této směsi zalít 1 skl.vařící vody, stát zakryté 30 min. Přecedíme a vymačkáme, pak přidáme šťávu ze tří citrónů, 50 g medu. Po 1 třetině skl. 3x denně 30 min. před jídlem. Pít 2 – 3 měsíce. Nebudete pak ve stavu závislosti.

Játra poškozená alkoholem
Při poškozených játrech (alkohol) ráno nalačno půl čaj. lžičky rozemletých semen ostropestřce mariánského.
Karel (Čt, 25. 2. 2016 - 10:02)
Mužete mě někdo říct jak to chodí na detoxu ženské uzavřené oddělení bohnice .Všichni otom mluví ale nikdo nic konkretního nenapíše .Mám tam přítelkyni a jsem s nervama nandne zachvilku si mě tam mužo vzit taky ta nejistota nikdo nic neřekne co sni dělají a tak nesmí se telefonovat jsem z nervama pryč .Nejtěší okamžik v životě když měla zalité oči a chtěla odvest domu a já byl jak skála a řekl jsem prosím to zvládneš .po odchodu jsem se doma sesipal mám vyčitky bojím se že mě to neodpustí nastoupila dobrovolne o své vuli ale stejně .prosím napište mě jak to tam chodí co se deje prvních pět dnu děkuju Karel
Lída (Pá, 22. 3. 2019 - 19:03)
Já závislá na alkoholu nejsem, ale čas od času si s přítelem dopřejeme nějaké kvalitní bio víno z https://zdravavina.cz/4-bio-vina . Občas si myslím, že alkohol není na škodu. Samozřejmě se to s ním ale nesmí přehánět.
Reklama