Játra a alkohol

Konzumace alkoholu provází lidstvo od nepaměti a setkáváme se s ní již u pradávných kultur. Neblahé působení nadměrného množství alkoholu na lidské tělo je také známo již velmi dlouho. Vztah mezi alkoholem a jaterním postižením byl podle dochovaných pramenů s určitostí popsán nejpozději v 16. století. Přesto spotřeba alkoholu stále stoupá a alkoholismus je vedle kouření nejčastější formou závislosti v lidské populaci.

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem v lidském těle, také odbourávání alkoholu probíhá v rozhodující míře v játrech. Alkohol je zde oxidován na acetaldehyd. Je spalován konstantní rychlostí 0,l g čistého alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti za 1 hodinu. Průměrný 70 kg vážící muž je tedy schopen odbourat 7 g alkoholu za hodinu. Hladina alkoholu v krvi klesá rychlostí 0,1-0,2 promile za hodinu. Vstřebávání alkoholu je mnohem rychlejší než jeho odbourávání, proto může být lehce dosaženo jedovatých či dokonce smrtelných koncentrací. Působením alkoholu dochází v játrech k řadě změn. Jedná se např. o poruchy látkové přeměny tuků, cukrů a kyseliny močové. Následně dochází ke zvýšenému ukládání tuků v játrech a poškozování jaterních buněk.

Počáteční stádium poškození jater alkoholem je tzv. steatóza, česky ztučnění jater. V jaterních buňkách se hromadí tukové kapénky a játra jsou celkově zvětšena. Porucha jejich činnosti se může projevit i mírným zvýšením jaterních testů. Toto stádium postižení je plně vratné, přestane-li postižený konzumovat alkoholické nápoje.

Těžším typem poškození je alkoholická hepatitida. Zde podobně jako u hepatitidy virové dochází ke zvýšenému odumírání buněk poškozených alkoholem, což se projeví zvýšením jaterních testů, žlutým zbarvením kůže v důsledku zvýšení hladiny bilirubinu v krevním séru a celkovými příznaky jaterního onemocnění. Toto onemocnění může mít i velmi dramatický průběh. Uzdravení je možné za předpokladu pacientovy naprosté abstinence. Játra se obvykle vyhojí, ale jako trvalý následek většinou zůstane v játrech větší množství vaziva, pak mluvíme o tzv. jaterní fibróze. Prognóza je příznivá při dodržení abstinence alkoholu.

Dalším stupněm je tzv. ztvrdnutí jater, odborně nazývané jaterní cirhóza. Jde v podstatě o přeměnu funkční jaterní tkáně na nefunkční vazivo v důsledku zvýšeného odumírání jaterních buněk. Celý proces se dá velmi zjednodušeně připodobnit ke vzniku jizvy. Pokud se poraníme na kůži, rána se zahojí, ale místo elastické kůže vznikne v místě poranění vazivová jizva. Vazivo sice překryje defekt, ale nikdy nebude mít vlastnosti zdravé kůže. Ve zdravých játrech dochází neustále k obměně buněk, odumírající jsou nahrazovány novými. Pokud počet odumírajících buněk přesáhne přirozenou regenerační schopnost jater, a to se může při toxickém postižení jater stát, jsou odumírající buňky nahrazovány jenom vazivem. To sice vyplní prostor, ale není schopno zastávat funkce zdravých jaterních buněk. Výsledkem jsou tvrdá, svraštělá, nefunkční a následně selhávající játra. Organismus bez jater být nemůže a jaterní selhání končí většinou smrtí.

Takto působí alkohol na původně zdravou jaterní buňku. K postižení dochází, je-li alkohol podáván ve větším množství a po určitou dobu. Tolerance alkoholu je u každého jedince jiná, proto nelze spolehlivě určit bezpečnou denní dávku ani dobu, po kterou může být alkohol bez následků konzumován.

Jak již bylo řečeno, alkohol je schopen poškodit i původně zcela zdravou jaterní buňku. Jeho účinky na játra postižená chorobou jsou ještě zhoubnější. Negativní vliv jaterního onemocnění (např. virové hepatitidy) a toxické působení alkoholu se navzájem zesilují. Je prokázáno, že vznik jaterní cirhózy u pacientů s chronickou virovou hepatitidou typu B a C je značně urychlen, pokud tito pacienti i přes své onemocnění nadále konzumují alkohol, byť v malých dávkách. Abstinence alkoholu je proto klíčovým momentem a je nezbytná jak v průběhu akutní fáze virové hepatitidy, tak i během rekonvalescence. Nedoporučí-li váš ošetřující lékař jinak, je vhodné vůbec nepít alkohol po dobu l2ti měsíců od začátku nemoci, nebo minimálně 6 měsíců od normalizace jaterních testů.

Zdroj: Co je virová hepatitida? - Laura Krekulová, Vratislav Řehák - Nakladatelství Triton
Kniha obsahuje 115 receptů vhodných pro dietu po virové hepatitidě.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (26)

 • Obrázek uživatele Jaroslav Kos
  Jaroslav Kos (anonym)

  ...můj otec nedávno prodělal jaterní koma a je stále ve velice vážném stavu.Poradí někdo jaká jídla jenejlépe jíst a jak dostat vodu s těla ven? Díky

  Pro 12, 2001
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Slyšel jsem že játra jsou jediný orgán v těle který je schopen regenerace. Do jaké míry probíhá tato regenerace? dík Vlastně jsem to viděl na vlastní oči....nějaký chlápek měl něco s játry, pak začal pít různé čaje atd a postupně se vyléčil

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele olda
  olda (anonym)

  Je to pravda.Jedině tento orgán v těle se dá regenerovat.Dobrá jsou semena ostropeřce mariánského, jaterní čaje, potr.doplňky a jaterní dieta.Jaterní dieta má být bohatá na bílkoviny a vlákniny a chudá na tuky.Doporučují se i potraviny s obsahem vit. B a C. Zelenina mladá a nenadýmavá. Ryby netučné.Mléko.Pečivo bílé a starší. Ta dieta je obsáhlá a dávají ji na inf.oddělení. Jsou tam i potraviny zakázané.Samozřejmě i alkohol je zakázaný. Každý to musí zvážit podle sebe. Na játra jsou i léky Simepar a Essential forte a asi i jiné. Je třeba se poradit s lékařem.

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele katuuulinka
  katuuulinka (anonym)

  Very interesting!!!!

  Bře 26, 2007
 • Obrázek uživatele alkoholyk
  alkoholyk (anonym)

  pyju kazdi den vodku 0,7l. neumim bes toho zyt. co mam delat mam problemi s jatrou kdyz smolim tak citim jak jatra se ve me otaci co s tim mam delat?

  Dub 12, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Naučit se pravopis.

  Dub 13, 2007
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Jaký má vlif na játra pivo?

  Kvě 19, 2008
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Pokud ho nepiješ na hektolitry, tak má "vlif" určitě zanedbatelný. Nejhorší je tvrdý alkohol.

  Kvě 19, 2008
 • Obrázek uživatele mira
  mira (anonym)

  Tak "pyj" 1,4 ať to máš brzo za sebou!A ještě radím se moc neohýbat,hrozí prasknutí jater.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Tři sestry
  Tři sestry (anonym)

  Vliv má velký, hlavně na gramatiku - vlif!

  Říj 23, 2008
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  To Tři sestry: To by polovina diskutérů musela být pivař jak prase... :o)

  Říj 23, 2008
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Soudě podle kvality příspěvků asi jsou.

  Říj 23, 2008
 • Obrázek uživatele Abstinent
  Abstinent (anonym)

  pyju kazdi den vodku 0,7l....No, tak si debil!!!

  Led 22, 2011
 • Obrázek uživatele honimeer
  honimeer (anonym)

  zdravim lidicky, pred nejakou dobou sem mnel pracovni uraz a skripla mne strecha mezi vagon. prvni sem nemohl dychat a myslel ze mam narazene zebra a v nemocnici mi rekli ze mam praskle jatrau nich hematom ve velikosti pesti.. nic prijemneho este porsad lezim nemuzu sse poradne hybat a chlastat nebudu moct este dlouho ale jatra se mi pomalu zpravuje... tak se vsichni opatrujte neni to nic pekne kdyz vas boli jatra :(

  Feb 01, 2012
 • Obrázek uživatele Daša
  Daša (anonym)

  Souhlasím, ostropestřec je podle mě na játra to nej, jak jsem si tak studovala kolem. Nechala jsem si poradit od známé, která pracuje v lékárně a začala užívat silymarin duo.

  Pro 10, 2012
 • Obrázek uživatele Fred
  Fred (anonym)

  Podobně funguje Antiethanol, prodává se volně v lékárnách, výhoda je, že pomáhá odbourávat rychleji alkohol, nevýhoda je, že se s nim člověk vůbec neožere. :-)

  Kvě 07, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nemohl se předklonit, bál se, aby si nezlomil játra.

  Kvě 16, 2014
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  Podobně funguje Antiethanol,...rikas antiethanol odbourava alkoh.ma nejaky vliv i na alkotest? urychleni vstrebavani a podobne?

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  Podobně funguje Antiethanol,...rikas antiethanol odbourava alkoh.ma nejaky vliv i na alkotest? urychleni vstrebavani a podobne?

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Žádný antiethanol neexistuje. Pokud jej někdo nabízí, je to podvod. Odbourávání je složitý sled chemických reakcí, ale z vnějšího pohledu hladina alkoholu klesá lineárně (tzv. reakce nultého řádu). Rychlost závisí na stavu organismu, hlavně jater.

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele Pijan
  Pijan (anonym)

  Vlif to na Tebe uz žádnej mít nemůže. Takže, doporucuji pij dal".

  Kvě 22, 2019
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Trochu pokory.

  Zář 02, 2020
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Pro tebe, jenž se pokorou oháníš a zlo rozséváš. (hovorově) uvědomění si vlastní nedokonalosti, skromnost, nesobeckost, respekt k druhým (náboženství) jedna ze sedmi lidských ctností

  Zář 02, 2020
 • Obrázek uživatele Pepa
  Pepa (anonym)

  Aplauduji podbízivosti...Jo tam se v létě opila i naše dcera, v neděli hodně brzy ráno nám volala policie že je naše dcera na záchytce at si ji jdeme vyzvednout,manželka jim řekla že dojede až ráno at si ji tam zatím nechají.Dcerunka byla z toho 13ti stupňového piva a tuplovaných becherů dost mimo protože jim to tam demolovala tak ji museli zpacifikovat kazajkou.Dodnes má zaracha a ubytování si děvčica odpracovává.

  Zář 04, 2020
 • Obrázek uživatele Tony
  Tony (anonym)

  A ty keci,jako :"JÁ TO...piráti? - to myslíš tu politickou stranu? . já nevěděl, že jsou na rum? Dle jejich dredů jsem myslel, že jsou na trávu.

  Zář 04, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama