Kadmium v moči českých dětí

České děti mají v moči víc kadmia, než je evropský průměr, a mají i zvýšené hodnoty kotininu. To svědčí o tom, že jsou více vystaveny tabákovému kouři. Vyplývá to ze studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v rámci evropského projektu COPHES/DEMOCOPHES.

Zhruba čtvrtina dětí v ČR žije v rodinách, kde se kouří. Jsou vystaveny tabákovému kouři, který zvyšuje riziko rakoviny.

    Projekt zjišťoval v 16 evropských zemích poprvé jednotným postupem i metodikou koncentrace vybraných chemických látek a jejich zplodin v tělech dětí a jejich matek. V ČR se zkoumání podrobilo 120 dětí od šesti do 11 let a jejich matek do 45 let.

    “Rozdíly v koncentraci kadmia v moči mezi zúčastněnými státy Evropy jsou poměrně malé, nicméně výsledky zjištěné v Česku jsou u dětí vyšší než evropský průměr, který překročily také Slovensko, Polsko, Kypr, Švédsko, Británie a Lucembursko,“ uvádí studie.

    U matek se hodnoty kadmia pohybují v evropském průměru. Limit pro děti je 0,5 mikrogramu na litr moči, pro ženy jeden mikrogram. Nebyl překročen s výjimkou 0,59 mikrogramu u jednoho dítěte z venkovské oblasti.

    Na zátěž kadmiem má velký vliv kouření, hlavně aktivní, v menší míře i pasivní. Roli má i vzdělanost, nejvyšší hodnoty byly u lidí se základním vzděláním. Hladinu kadmia zvyšují i některé potraviny, jako brambory, mouka a moučné výrobky. Studie proto radí věnovat vystavení kadmiu pozornost.

    Hladiny kotininu byly podle studie u českých dětí hluboko pod hodnotou 50 mikrogramů na litr, která značí aktivní kuřáctví. Z výsledků tedy vyplývá, že žádné z dětí nepatřilo mezi aktivní kuřáky. Vyšší hladinu kotininu měly děti, které denně pobývaly v zakouřeném prostředí, oproti těm, které cigaretovému kouři nebyly vystaveny.

    V ČR kouří téměř tři miliony lidí, čtvrt milionu jsou děti a mladí lidé do 18 let. Země nemá žádný systematický program, aby děti s kouřením nezačínaly, řekla ČTK lékařka Eva Králíková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Prevence a osvěta zůstávají podle ní na občanských sdruženích, ani školní programy nejsou dostatečné. Léčbu závislosti na tabáku zdravotní pojišťovny nehradí.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Kouření je u nás podporováno státem, protože z tabákových výrobků plynou státu tučné spotřební daně. Kromě toho kuřáci většinou umírají dříve, takže jim stát nemusí vyplácet důchody. Nápisy na cigaretových krabičkách a články podobné tomuto jsou pouze alibismem.

  Pro 12, 2012
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Skoro bych tvrdila, že to může být důsledkem výfukoových plynů v ovzduší. Ze spotřební daně a DPH plynou státu obrovské peníze :-)), takže vlády nemají důvod starat se o exhalace z naftových motorů, předstírat ekologické myšlení apod.

  Pro 12, 2012
 • Obrázek uživatele re
  re (anonym)

  A co chemtraliss lidi probudte se vidíte co, nad námi lítá???? nebo jste slepí!!!! Chemtralis , přečtete si něco na orgonetu třeba vás to osloví.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele re
  re (anonym)

  Lidi jsou čám dál víc nemocný jídlo rovná se SRAČKY, vzduch rovná CHEMTRALIS ZÁLEŽÍ NA NÁS . PÍŠU PROTOŽE MNE TO TRÁPÍ KOLIK LIDI TRPÍ ŽÁDNÁ KARMA ALE JE NA NÁS CO S TÍM MY!!! UDĚLÁME.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele pro re
  pro re (anonym)

  Běž se léčit.

  Led 20, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama