Koka není jen surovinou pro kokain, je i zdravá a zasytí

Lístky koky, stigmatizované jako základní surovina pro výrobu kokainu, se staly potravní a zdravou alternativou prostřednictvím chleba, zmrzliny, bonbónů a cukrovinek vůbec, nemluvě o mýdlech a zubní pastě, píše agentura EFE.

Několik zařízení v peruánském městě Cuzco přišlo s touto iniciativou, aby dokázalo, že posvátná rostlina andských národů nejen že potírá vysokohorskou nemoc a tvoří součást starobylých předkolumbovských rituálů, ale je také poživatelná a lze ji využít v kosmetice i léčení, jež přispívají ke zdravému životu.

"Problém není koka, nýbrž její využití," upozornil majitel obchůdku Coca Shop Christo Deneumostier s poukazem na přebytky z pěstování, které končí v rukou obchodníků s drogami. Řešení je podle něj v industrializaci a komercializaci rostliny - je nutné využít její vlastnosti skrze výrobu kvalitních výrobků, zdraví prospěšných a pro jazyk vynikajících.

Listy koky obsahují 14 alkaloidů, ovšem do zahraničí se vyváží jen jeden - ten, který slouží k výrobě kokainu. Jeho výrobci ale kupují rostlinu na černém trhu.

Oněch zbývajících 13 alkaloidů poskytuje vedle jiných základních složek vyvážené diety také bílkoviny, vitamíny, uhlovodany, tuky, vlákninu, kalorie, vápník, fosfor a železo, upozorňují různé vědecké studie. Jednu z nich vypracovala i prestižní Harvardova univerzita ve Spojených státech už v roce 1975.

Koka vysušuje dýchací aparát, formuje svalové buňky, předchází vředům a gastritidě, má analgetické účinky, ředí krev, potlačuje horskou nemoc, zlepšuje činnost jater a žlučníku, je močopudná, urychluje trávení, reguluje kožní melanin a brání zubnímu kazu, připomněl doktor Fernando Cabises v časopisu Opción Ecológica.

Coca Shop se zrodil v roce 2004 v Cuzku z iniciativy Christa Deneumostiera, původem Belgičana usazeného v Limě, a Italky Emmy Cucchiové, zakladatelky společnosti Kuychiwasi (v kečuánštině Dům duhy).

Za první rok své existence obchod zvýšil příjmy o 75 procent. Podle majitele tkví klíč úspěchu v zaměstnancích, mezi nimiž jsou i invalidé. Zaměstnanci jsou školeni ve znalostech pěstování této rostliny, výrobě derivátů a komercializaci. Kromě toho se zisk znovu investuje.
Výsledkem je pult plný potravin vyrobených z lístků koky, včetně čokolády, zmrzliny, ale i zrn místních rostlin jako merlík chilský nebo laskavec ocasatý.

To ale v bývalé metropoli Incké říše není všechno. Casa Ecológica (Ekologický dům), která vznikla před dvěma lety, nabízí také chleba, sušenky, mýdla a dokonce i zubní pastu - to všechno je dílo doktorky Maríi Escobedové. Majitelkou je Rina Gutiérrezová, která prozradila, že její mýdla mají peelingové vlastnosti a zubní pasta předchází zubnímu kazu.

Hlavními zákazníky těchto obchodů v historickém centru Cuzka jsou turisté, neboť tyto produkty jim pomáhají připravovat organismus na dlouhé túry a výlety po posvátném údolí Inků i andských svazích. K jejich prodeji samozřejmě přispívá i jejich exotická stránka.

Nicméně, jak upozorňuje Gutiérrezová, komercializace kokových lístků má větší smysl než jen prodej originálních produktů - jde také o "zachování starých andských kultur a jejich způsobů života".

Ovšem ekologové, vědci a odborníci bránící koku svůj úkol ještě nedokončili, neboť OSN zatím drží tuto rostlinu na seznamu škodlivých rostlin.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele kisova8
  kisova8 (anonym)

  tato stranka je ok ale jelikoz jsem doktorka tak se mi nake veci ohledne lecby nezdaji ale jinak je to super ze se da nekde precist problem a pak reseni

  Čer 17, 2006
 • Obrázek uživatele coroner
  coroner (anonym)

  V článku je vyjmenováno, co všechno koka umí. Z toho je jasné, že se jedná o rostlinu s extrémní expanzivní energií (podobně jako tomu je např. u marihuany). Je ji nutno z hlediska působení brát jako celek. To, že obsahuje to či ono, není zas tak důležité, protože to lze i v Peru získávat z méně rizikových zdrojů. Takže při jejím komerčním a laickém použítí by byla asi na místě určitá opatrnost. A dávat ji zrovna do čokolády a zmrzliny už vůbec o znalostech ekologie nesvědčí. Jedině snad v případě, že bychom chtěli člověka z ekologického systému vyřadit jako nerovnovážný prvek.

  Čer 17, 2006
 • Obrázek uživatele dojezd
  dojezd (anonym)

  hele a v dnesni době ještě někdo bere konopí jako drogu? chemie jde kupředu, zvlášť v českých zemích... tak si založme něco jako palette-blond... a za rok nam patri seischely vice na www.pervitin.cz

  Zář 22, 2006
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Jen velmi málo je známo mezi veřejností to podstatné co je skryto za omamnými účinky kokajnu.Toužím dozvědět se vše o této rostlině.

  Pro 11, 2006
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Dá se koka sehnat v Čechách?Děkuju za odpověd.motorkanotor"seznam.cz

  Bře 19, 2007
 • Obrázek uživatele kopr
  kopr (anonym)

  zdravím potrebuji semena nebo řízky mate ?

  Dub 30, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  také bych uvítal nějakou informaci, kde se to dá sehnat - semena či řízky... Díky za odpověď na: alphi66"centrum.cz

  Kvě 20, 2007
 • Obrázek uživatele alphi66
  alphi66 (anonym)

  také bych uvítal nějakou informaci, kde se to dá sehnat - semena či řízky... Díky za odpověď na: alphi66"centrum.cz

  Kvě 20, 2007
 • Obrázek uživatele koky woe
  koky woe (anonym)

  tady vám to hlavně nevyroste... :-(

  Říj 06, 2007
 • Obrázek uživatele hugooner
  hugooner (anonym)

  potrebuju obrovsky stromy koky...da se sehnat aspon neco z ceho ji vypestuju?? hugooner"seznam.cz

  Říj 21, 2007
 • Obrázek uživatele anis
  anis (anonym)

  vy máte dost:-)))))))

  Říj 30, 2007
 • Obrázek uživatele kloaka
  kloaka (anonym)

  dají se sehnat semena či řízky?hledám dále.skleník mám.lapazul"email.cz

  Pro 06, 2007
 • Obrázek uživatele m.smitke"seznam.cz
  m.smitke"seznam.cz (anonym)

  Da se nekde sehnat u nas KOKA jako listy nebo tak?

  Led 31, 2008
 • Obrázek uživatele Proofi
  Proofi (anonym)

  můžete si to obědnat legálně přímo z peru: http://www.cocatea.com

  Led 29, 2009
 • Obrázek uživatele Mr.limonada"seznam.cz
  Mr.limonada"sez... (anonym)

  Kde bych moh sehnat seminka koky? Piste pls na mail

  Bře 06, 2009
 • Obrázek uživatele jeník
  jeník (anonym)

  Objednat si to můžete, ale legální to v ČR není.

  Kvě 19, 2010
 • Obrázek uživatele lorat
  lorat (anonym)

  www.cocatea má dobré produkty,ale tažko to od tial dostat...nevie niekto poradit ako?alebo nejak inak? díky

  Srp 22, 2010
 • Obrázek uživatele fredy
  fredy (anonym)

  Ahoj sháním semena koky poradíte mi někdo?

  Bře 07, 2011
 • Obrázek uživatele olinek
  olinek

  Ahoj sháním semena koky...Nie je to ilegalne?

  Bře 07, 2011
 • Obrázek uživatele paja
  paja (anonym)

  na te strance http://www.cocatea.com nemuzu najit semena...

  Dub 10, 2011
 • Obrázek uživatele zalesak
  zalesak (anonym)

  potřebuju sehnat semena koky.. poradi mi někdo ??

  Čer 06, 2011
 • Obrázek uživatele Moraik
  Moraik (anonym)

  Shaním seminka koky, pokud by někdo měl nebo věděl, kde se daji sehnat, dej mi prosím vedet na mail: moraik@seznam.cz .. díky

  Bře 23, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama