Reklama

Léčba konopím ohrožena

Tisíce nemocných v Česku, kterým by mohlo pomoci konopí, budou mít nejspíše smůlu. Zákon o léčivech léčbu konopím zlegalizuje, konopí si však nebudou moci finančně dovolit. Legalizaci konopí k léčebným účelům bojkotují pojišťovny. Nechtějí přispívat na léčbu

Za dávku legálního konopí zaplatí pacienti s roztroušenou sklerózou či Parkinsonem více, než čekali. Ačkoli novela zákona, která má legalizovat využívání konopí k léčbě, zřejmě projde, zdravotní pojišťovny nemají v plánu přispívat pacientům na léčbu. Důvod? Nejde prý o léčbu, ale o potlačování příznaků. Léčení roztroušené sklerózy bez „dotace“ tak může pacienta přijít až na 15 tisíc korun měsíčně.

Důvodem pro neproplacení je podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromíra Gajdáčka to, že prý nejde o kauzální léčbu. „Jde pouze o potlačování příznaků, kterými se příslušné nemoci a stavy pozitivně reagující na podávání marihuany projevují. Jde tedy o terapii podpůrnou,“ uvedl Gajdáček.

Jaký to bude mít dopad, komentuje Jiří Stabla, odborník na konopí „Lékárny nejspíše nebudou tak drahé konopí vůbec odebírat, protože nebudou pacienti, kteří by na to měli. Přitom stát chce konopí dovážet ze zahraničí. Kdyby se licencované konopí vyrábělo u nás, cena bude až o dvě třetiny nižší,“ míní Jiří Stabla. 

Podle odborníků je celý zákon odsouzen k nezdaru

Reklama

Lidé se budou stále léčit nelegálně, konopí si sami pěstovat či pokoutně shánět a bude na ně pohlíženo jako na narkomany. „Sice nejspíše bude zákon legislativně přijat, ale to je tak vše. Pro uspokojení poptávky, která nyní převyšuje nabídku, by si vážně nemocní měli dostat šanci rostlinu vypěstovat doma, tedy za minimálních nákladů,“ míní Jiří Stabla s tím, že paradoxně pokud se konopí „zlegalizuje“ a dostane na úroveň léčiv kontrolovaných farmaceutickými firmami, vyjde to nehorázně draho.

Pacienti nebudou mít na konopí z lékáren peníze

Přestože jsem vyzkoušel mnoho léků. Doporučil mi jeden známý konopí. Nyní mohu daleko lépe každodenně fungovat, dokonce i pracovat. Pěstuji si jej sám, pro vlastní potřebu. Stojí mě to akorát koupit si květináč, zeminu a zaplatit vodu, kterou to zalívám. Náklady jsou velmi malé. Na léčbu konopím z lékáren bych neměl,“ potvrzuje David N. z Olomouce, který už bezmála 5 let trpí roztroušenou sklerózou. 

Do lékáren budou konopí dodávat licencovaní výrobci a pěstitelé. Asi půl roku by se mělo dovážet ze zahraničí. Ve hře jsou země jako Nizozemí nebo Izrael, kde již nyní konopí slaví úspěchy při léčbě a potlačení příznaků takových těžkých a nevyléčitelných nemocí, jako je Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza. Účinně také tlumí silné bolesti vyvolané rakovinou. Při léčbě lupénky a atopického ekzému je doporučován již dnes zdravotní prostředek ve formě konopné masti Carun. Proti hrazení ze zdravotního pojištění se ohradil i ministr zdravotnictví Leoš Heger, který si myslí, že plošné přispívání by zdravotní pojišťovny zruinovalo. 

Novela zákona o léčivech by se měla podle dosavadního legislativního procesu dostat v říjnu do posledního, tedy třetího čtení. V minulém týdnu podpořil léčbu konopím zdravotní výbor dolní komory Parlamentu, a to pouze s menšími výhradami. Dříve se k návrhu kladně postavil i zemědělský výbor. Státní ústav pro kontrolu léčiv, jenž bude mít na starost dohlížení dovozu a výroby, by měl do roka od účinnosti zákona umožnit pěstovat léčivé konopí i českým firmám. Ministerstvo zdravotnictví původně navrhovalo na přípravu domácí produkce až dva roky.

 

Reklama

Komentáře

LalliMidinaj (Čt, 18. 10. 2012 - 08:10)
Já budu konopí užívat i nadále ano pojištovny to proplácet nechtějí protože moc dobře vědí že to pomáhá a tím by přicházely o své zisky z nemocných pacientů,je tu hodně přírodních léčiv ale radši nás budou cpát chemii stoho oni se obohacujou
kočička (Čt, 18. 10. 2012 - 13:10)
Legalizace.Je opravdu zajímavé vidět stát a farmaceutické lobby,v roli největšího hamouna a dealera v praxi,koneckonců žádné překvapení,knihy,které si každý může přečíst,koupit,s tímto tématem,o tom,jak je marihuana kriminalizována a léčba bojkotována schválně,jsou k dispozici a texty vznikaly průběžně,po II. svět.válce,co ustupovalo průmyslové využití konopí setého.Server,co stále přetahuje převzaté články,nemluvě o obsahu,po zásluze zaslouží kritiku,ač to s ním ani nehne.K článku,kupovat trávu od Izraelců,to by snad bylo lepší licenci prodat i Vietnamcům.Kdepak,nejlépší a nejzdravější je samovýroba,prostě legalizace,kdypak to tým samozvaných pseudoodborníků přizná a vzdá se boje o tučné zisky ????
René (Čt, 18. 10. 2012 - 13:10)
Já budu konopí užívat i...Ty už jsi asi z toho konopí nějak úplně popletená/ý. Můžeš mi, prosím, vysvětlit, jaké zisky mají pojišťovny z NEMOCNÝCH PACIENTU? To by mne opravdu zajímalo. :-))
... (Čt, 18. 10. 2012 - 20:10)
Ty už jsi asi z toho konopí...rené, aq jaké mají ze zdravých, co? ;)
René (Čt, 18. 10. 2012 - 20:10)
rené, aq jaké mají ze...1. Zdravotní pojišťovny nemají pacienty, ale pojištěnce.
2. Za zdravé pojištěnce pobírají zdravotní pojištění a platí za ně pouze tzv. kapitační platby jejich praktickým lékařům, ale žádné platby zdravotnickým zařízením za jejich léčení.
3. Pacienty mají zdravotnická zařízení nebo soukromí lékaři, kteří za jejich léčení inkasují úhrady od zdravotních pojišťoven.
Kapíšto? :-))
Jos (Čt, 18. 10. 2012 - 20:10)
Legalizace.Je opravdu...Zloději se svých zisků nevzdají dobrovolně nikdy.
tož asi tak (Pá, 19. 10. 2012 - 00:10)
Ne, že bych někomu něco přál, ale kdyby pár poslanců dostalo rakovinu, ledy by se možná pohnuly.
Mám totiž celé martirium za sebou a přežil jsem to, sice s následky, ale přežil.Jen pro zajímavost jsem během tříměsíční léčby zhubnul ze 130 kg na 80kg. (Takže ti čtyřiceti kilogramový mají holt smůlu)
Vím co musí člověk vytrpět (chemoterapie a ozařování) a kdybych měl informace o konopí předtím, určitě bych to řešil minimálně zmírněním následků (zvláště pak po chemoterapii) nebo dokonce i vlastní léčbou podle Ricka Simpsona.
Nejhorší na tom je, že postižený rakovinou nemá nejenom informace o léčbě konopím a tak se odevzdá do rukou lékařů,ale i kdyby informace měl tak ale NEMÁ DRAHOCENÝ ČAS čekat minimálně 3 měsíce než mu léčivé konopí vyroste a může ho použít pro svou léčbu!!!
A tady se ukazuje, že pomocná ruka státu je jen pro bohaté, protože postižení různými nemoci jsou vyřazeni z pracovního procesu a mají tudíž minimální příjem.
Nemocným tak nezbývá než se zařadit po boku, kriminálních živlů a třást se, že na ně dopadne ruka zákona. viz.: teta Bushka.
Určitě by celé věci pomohlo kdyby nemocní měli povolení pěstovat konopí v omezeném množství na hlavu a to i pro jiné nemocné, tak jak je to zavedeno v jiných státech, kde se tomu většinou věnují nemocní důchodci a léčba přijde celkem lacino.
! (Pá, 19. 10. 2012 - 13:10)
Faktem je, že farmaceutické firmy vyvíjejí preparáty, které u pacienta pouze mírní potíže, ale nevyléčí. Vyléčený pacient je pro ně bezcenný, potřebují lidi, kteří musí užívat léky opakovaně a dlouhodobě.
Michal (Pá, 19. 10. 2012 - 18:10)
Konopí plně nahradí jitrocel, který je ještě mnhem lečivější.
Jana (Pá, 19. 10. 2012 - 19:10)
Konopí plně nahradí...Michale tak nám tady napiš, jak používat jitrocel při rakovině, roztroušené skleróze, parkinsonismu...
kočička (So, 20. 10. 2012 - 16:10)
Ne, že bych někomu něco...Přeju Vám zdraví,všechno co je třeba máme v mysli,nemáme se dát žádnému molochu !
Mějte se krásně a užívejte života.
Petr (So, 18. 1. 2014 - 02:01)
Nova mi kdysi svou přiblblou reportáží zblbla babičku, která si sehnala semínka a vypěstovala si na chalupě pár rostlin, kterými se pokoušela léčit - samozřejmě si nic nevyléčila. Léčivé účinky - že se o ně neberou důchodci, ale mladí zdraví feťáci, kteří si nic nepotřebují léčit, ale jen to používají jako argument pro legalizaci svojí drogy. I kdyby nebyli závislí fyzicky, psychicky jsou na 100%. Jsou to strašní pohodáři dokud jim nešáhnete na jejich drogu a neřeknete, že to je svinstvo. Jsou to srabi, co se bojí pravdy.
Reklama