Lék na hubnutí Adipex retard je zneužíván jako droga

Lék na hubnutí Adipex retard bylo možné v Česku získat na běžný lékařský předpis. Lék je kvůli obsahu návykové látky fentermin zneužíván jako droga. Zaznamenán byl jeho rostoucí výdej v příhraničních oblastech s cílem vývozu do sousedních států. Nově by měl být Adipex retard dostupný pro pacienty s obezitou jen na recept či žádanku s modrým pruhem, který se používá pro léky obsahující návykové látky.

Každý tiskopis lékařského předpisu s modrým pruhem je ve všech fázích použití dlouhodobě evidován, jeho ztráta se musí oznamovat policii a obecnímu úřadu, který tyto tiskopisy lékařům vydává.

Rozhodnutí zpřísnit nakládání s látkou fentermin, kterou na českém trhu obsahuje pouze lék Adipex retard, vychází podle důvodové zprávy k materiálu z poznatků Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a národní protidrogové centrály o zneužívání této látky. “Konkrétně z rostoucího množství vydávaných léčivých přípravků Adipex retard určených nejen pro český trh, ale také z rostoucího výdeje z příhraničních oblastí do sousedních států, kdy v řadě případů se jedná o případy předložených padělaných receptů,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Vysokou poptávku po přípravku podtrhuje podle důvodové zprávy také nelegální obchod na internetu a vlastní zkušenost inspektorátu omamných a psychotropních látek s předloženým padělkem dovozního povolení na přípravek. Hrozí tak, že bude vzrůstat počet lidí závislých na tomto léku. Podle údajů SÚKL se loni dodalo na český trh asi 86.000 balení Adipex retard.

Nařízení vlády celkem upravuje nakládání se šesti desítkami látek. Většina zařazovaných látek nemá podle dokumentu průmyslové ani terapeutické využití. V současnosti je známé pouze jejich zneužití jako nelegálních drog. “Vedle primárního cíle, kterým je zejména ochrana zdraví obyvatel České republiky před nežádoucími účinky nových drog a zabránění masivnímu rozšíření těchto nových látek na nelegálním trhu, přináší toto opatření také sekundární efekt. Tím je fakt, že Česká republika nebude legální vstupní branou těchto látek na společný evropský trh,“ uvádí dokument. Většina těchto látek je do unie dovážena přes zemi, kde není nakládání s nimi regulováno. Šíření po unii pak už není možné zabránit.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  nikdy mně nenapadlo hubnout za pomoci léku. Vždycky jsem hubla za pomoci upravené stravy a pod dohledem odborníků.

  Lis 26, 2019
 • Obrázek uživatele Klaudia
  Klaudia (anonym)

  zajimavé je, že v dnešní době si lidi ještě myslí, že tablety na hubnutí jim pomůžou zhubnout. Blbost! Kdo chce zhubnout, musí jíst

  Pro 19, 2019
 • Obrázek uživatele Cherry
  Cherry (anonym)

  kdybych chtěla hubnout, tak si nechám sestavit nějakou proteinovou dietu (třeba bonedere https://www.bonedere.cz/rubriky/blog/o-proteinove-diete/ ) a k tomu sport. Pak se začnou dít zazraky

  Led 24, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama