Marihuana bude legálně sloužit ke zmírnění závažných onemocnění

K dostání bude ještě letos v lékárnách na elektronický předpis. Pacienti si ji alespoň prozatím budou muset koupit. Počítá s tím novela o využívání konopí k léčebným účelům, kterou 30.ledna schválil Senát hlasy 67 ze 74 přítomných členů horní komory. Normu nyní ještě dostane k podpisu prezident.

 Senátoři ČSSD poukazovali na to, že konopí bude v lékárnách pro řadu pacientů cenově nedostupné, pokud by nebylo alespoň částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny se tomu zatím brání. Pacient by za konopí mohl podle dosavadních odhadů zaplatit až 10.000 korun měsíčně. Nelegálně si ale drogu podle kritiků pořídí nadále mnohem levněji.

    “Nedotované konopí bude pacientům k ničemu,“ uvedl například senátor ČSSD Petr Gawlas. Norma podle něho jenom zakonzervuje současný stav. Bude třeba přesvědčit pojišťovny, že konopí je v některých případech skutečně lék, řekl. Spoluautor poslanecké předlohy Pavel Bém (ODS) přiznal, že úhrada konopí z pojištění nemohla být v normě obsažena v zájmu jejího prosazení.

    “Je to zatím o velkém byznysu,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Podle ní je třeba hledat cestu, jak zabránit případné kriminalizaci pacientů, kteří si konopí pěstují pro vlastní potřebu, nebo umožnit “babkám kořenářkám“, aby jednu rostlinku mohly použít k výrobě léčivého přípravku. “Jestliže je možné v zákoně formulovat to, že malé množství drogy není kriminalizováno, nevím, proč bychom nemohli tolerovat skutečně ty babky kořenářky,“ dodala.

    Marihuanu je možné používat například při zmírnění příznaků rakoviny, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, lupénky nebo atopického ekzému. Na dovoz a distribuci konopí bude dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má do roka začít vydávat licence tuzemským pěstitelům.

    SÚKL také bude určovat, na jaké ploše se konopí bude pěstovat. Ústav má například vydávat maximálně pětileté licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany, které má být dvoukolové. Ve druhém kole bude rozhodujícím kritériem cena konopí, která by měla mít tříčtvrteční váhu. Podmínkou pro udělení licence bude také to, že tuzemské konopí bude levnější než dovážené.

    Senátor a prezident Agrární komory Jan Veleba normu podpořil právě kvůli tuzemským pěstitelům. “Každá nová komodita je pro naše zemědělce dobrá,“ uvedl Veleba, i když přiznal, že konopí se zcela určitě nebude v Česku pěstovat na tisících hektarů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele HONZA
  HONZA (anonym)

  PRO.SNOBY.LIDÉ MAJÍ SMŮLU .

  Led 31, 2013
 • Obrázek uživatele Tlustá P?ča
  Tlustá P?ča (anonym)

  Nelegálně 200.za gram. Legálně 10 000.- Hyenismus a sviňstvo v čechách nemá obdoby.

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele icek
  icek (anonym)

  Nelegálně 200.za gram....no to je vrchol kde na to vezmem,jo asi chcípnem to oni chtěj...!

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele Jirka Sirka
  Jirka Sirka (anonym)

  Co s tim furt dělaj vědu - stejně už si to každej druhej pěstuje doma. Nač by živil zase spoustu parazitů kupováním?

  Bře 10, 2013
 • Obrázek uživatele Nixon
  Nixon (anonym)

  Proč ? Aby zbohatlíci mohli legálně hulit, jak se jim zlíbí... předpis si taky zaříděj..

  Bře 10, 2013
 • Obrázek uživatele Sabina
  Sabina (anonym)

  Jste sobečtí ignoranti,lidi ,který to potrřebujou na to nebudou mít a za nedovolené pěstování hrozí pokuty možná i vězení,tenhle stát není normální, :-(

  Črv 18, 2013
 • Obrázek uživatele antoniuss
  antoniuss (anonym)

  hulim hodně, hulím rád! chce se mi strašně srát!! toaleták na hajzlíku došel utřel bych se klidně nožem?? zhulenej jak prase proto sedím tedka v base za 400kilo mařeny na 15 let zavření!!

  Črv 25, 2013
 • Obrázek uživatele dreeje
  dreeje (anonym)

  Jste sobečtí ignoranti,lidi...no, ono to není ani tak o státě (což je jen prázdné slovo - taková skořápka :) ) Ono je to o konkrétních lidech, kteří jsou schopni se v našem st.systému vyškrábat na úřednické (anebo politické) židle a diky takto samozvaně získané moci si pak hrabat na úplatcích a tzv. provizích od jimi jmenovanych a dosazenych canabis dodavatatelů. Zajimave na tom je, ze teto spolecenské plisni je vcelku jedno na jaké komoditě takto vydělají. Muze to být el.energie(OZE), voda(rozprodane vodo. sítě), atd...

  Črv 25, 2013
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Marihuana obsahuje mimo THC spoustu tělu prospěšných látek kanabinoidy, terpeny a flavonoidy. Perfektně dokáže pomáhat s nespavostí, řeší kožní problémy, ale je také dobrým bojovníkem proti depresím a úzkosti. Nemusí se užívat marihuana, která obsahuje THC, dá se koupit i olej nebo květy z technického konopí, které tyto látky obsahují a nejsou návykové. CBD květy a oleje neobsahují THC, a proto nejsou zakázané. Objednávám si květy z www.cbdcko.cz a mají opravdu perfektní účinek

  Bře 14, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama