Marihuana škodí víc než tabák

Novozélandští vědci zjistili, že škodlivé účinky konopí na lidské plíce jsou mnohem horší než účinky tabáku. Vykouření jednoho jointu se vyrovná pěti cigaretám vykouřeným vzápětí po sobě.

Studie publikovaná v časopise Thorax zjistila, že konopí poškozuje průdušnice a způsobuje kašel a dušnost. Snižuje také schopnost plic vstřebávat kyslík a odstraňovat z tkání škodliviny. Výzkum tak potvrdil, že užívání této drogy skutečně znamená vážné zdravotní riziko.

Vědci sledovali 339 dobrovolníků. Pořídili CT snímky jejich plic a testovali stupeň jejich poškození prostřednictvím zkoušek dechu. Účastníci výzkumu byli rozděleni do čtyř skupin ? kuřáky marihuany, kuřáky marihuany i tabáku, kuřáky tabáku a nekuřáky a poté dostali dotazník. Ti, kdo kouřili marihuanu, popisovali symptomy jako je dušnost, kašel, napětí v hrudníku a zahleněné plíce. Droga ničí drobné průdušinky, které dopravují vzduch do plic a odpadní látky ven. Zároveň se poškozují průdušky a objevuje se riziko vzniku bronchitidy. Rozsah poškození plic je úzce spojen s množstvím vykouřených jointů.

Autoři říkají: ?Nejdůležitějším zjištěním je fakt, že vykouření jednoho jointu konopí odpovídá vykouření 2,5 až 5 cigaret, pokud jde o míru poškození plic.?

Dopad kouření konopí spočívá především ve způsobu, jak se kouř inhaluje ? obvykle bez filtru a tudíž i za vyšších teplot.

Zdroj: PLUS

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (102)

 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Všimněte si, vážení, že věda nedělá v přítomnosti žádné chyby. Omylní byli jen ti předtím, v minulosti. Když dnes vědci něco tvrdí, berte to s rezervou. Vždyť nevíte, kdo a jak jim hradí služební cesty, kongresy, výzkum apod. Tedy, přesně řečeno, komu jsou zavázání a čí píseň musí zpívat. :-)

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Střelec
  Střelec (anonym)

  ...a tím chtěl co říci básník?

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Marjánka
  Marjánka (anonym)

  jsem lepší než tabák, ten smrdí. Já voním a život je se mnou veselejší. Mám se ráda a nikdy nepřestanu. Chichi.

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Střelec
  Střelec (anonym)

  hahaha,ftipe vyskoč.

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele lung
  lung (anonym)

  ...z toho vyplývá, že je lepší si dát jointa než 2,5 - 5 cigaret...

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Protidrogař
  Protidrogař (anonym)

  jenže je taky dokázáno,že při pravydelných dávkách trávy se otupují mozkové buňky, a dost mění povahu člověka,pokud si nedá,je nervozní až agresivní,nestojí nohama na zemi.Samozřejmostí je že jako všichni závislí na drogách "s tím může kdykoliv přestat to není problém" nehledě toho že to je začátek,pak se taky zkusí něco jiného tvrdšího a už se osoba veze.Pak to jede krádeže atd aby měli na fet.Netvrdím že jsou tací všici,ale těch co přestali s fetem(všeobecně) těch je hodně málo!Myslím že kdyby se sem dostal někdo oprávněný a mohl napsat jak to je doopravdy. Já osobně jsem to viděl na vlastní oči a vím co to je a jak to právě začíná!!!!

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Kokain
  Kokain (anonym)

  Protidrogař-nic než souhlas.Pár jich znám co hulí marušku skoro denně.A z vysokoškoláků jsou rázem primitivní blbečkové co plácají páté přes deváté.

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Marjánka
  Marjánka (anonym)

  lungu, máš mě rád, viď? Protidrogaři, čím to začíná? Alkoholem a cigárama. A ty jsou naprosto legální a v mnoha podobách a příchutích. Chudák konopí je takhle pomlouváné a zakazované. A zakázané konopí....nejvíc chutná.. No, každý rok mi na zahrádce vyroste 5 košatých samic a já vůbec nevím jak se tam dostaly..?

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Marjánka
  Marjánka (anonym)

  Já vysokoškoláky ráda:)

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Kokain
  Kokain (anonym)

  Andy di do prdele.

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Protidrogař
  Protidrogař (anonym)

  Marjáka => četl jsi můj příspěvek,ale asi jsi přitom hulil jointa,jinak by jsi si všiml že tam píšu ""Samozřejmostí je že jako všichni závislí na drogách "s tím může kdykoliv přestat to není problém""" Tím jsem myslel všechny drogy,tzn vše co škodí zdraví a nejen to. Taky to pak odnese rodina atd..že. Proto taky schvaluji že podraží alokohol cigarety.Já jsem kuřák a taky nedokážu přestat(několikrát jsem se o to pokusil),a i přesto to zdažení přivítám,alespoň mě to přinutí se více omezit. Jenže drogy jako takové(kokain,LSD,Perviti,Tráva a jánevím co ještě)má daleko rychlejší následky na zdraví než normální tabák a také myslím že se my ten mozeček "neničí" než kdybych kouřil trávu nebo si dával kokain.

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Marjánka
  Marjánka (anonym)

  neumíš hulit, no. Když neumíš užívat drogy, tak je neužívej ty protivníku. Jakákoliv droga je mňamina, pokud ji umíš využít. Taková dýmka míru v sobotu večer, je pro mě po týdení štvanici v práci vélmi příjemný voraz. Nohy na stůl, hudbička, něco sladkého na zakousnutí a čarokrásný sexík až do ranního kuropění. Ale když drogu neumíš brát, tak ji neber, protože tě ona využije dřív. Jináč jsem denska nic nehulila, je středa. Tak, že až v sobotu zahulim, tak se ti ozvu. Vlastně neozvu, budu někde trsat v jiné dimenzi. Jo a Andy nechte bejt, je to moje kámoška. Má mě moc ráda a já jí taky a ani o tom ještě neví. Andulo ozvi se mi:)

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Kokain
  Kokain (anonym)

  Krávo zhulená.Andy ty si fakt dement.Travička pracuje co?

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Marjánka
  Marjánka (anonym)

  á dva tři čtyři...travičká zelená to je moje potěšení, travičká zelená to je moje peřina:) .. A Kokain zapěje sólo..

  Srp 22, 2007
 • Obrázek uživatele Protidrogař
  Protidrogař (anonym)

  Žádná droga se nedá využít tak aby neškodila!Každá droga zanechá negativní následky,tak mi prosím nevykládej takovýhle nesmysli.Sama poznáš,jak se říká "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne".Tak abys jednou v té tvé dimenzi nezůstala na věky. Kokain => proč tak silná slova?Ty neumíš normálně diskutovat či co?

  Srp 23, 2007
 • Obrázek uživatele Kokain
  Kokain (anonym)

  Jsem kokain ne?

  Srp 23, 2007
 • Obrázek uživatele Protidrogař
  Protidrogař (anonym)

  Tak že si totálně sjetej.

  Srp 23, 2007
 • Obrázek uživatele Marjánka
  Marjánka (anonym)

  ..sobotička se blíží, pánové..

  Srp 24, 2007
 • Obrázek uživatele Nela
  Nela (anonym)

  Poradí mi někdo? Zajímá mě,jestli se může pěstovat konopí v místnosti,kde se spí.Může v takové místnosti spát i malé dítě?Rostlinka přece jen celkem voní.....Díky za odpověd.

  Říj 10, 2007
 • Obrázek uživatele Andy
  Andy (anonym)

  Nela: marihuana je stejná jako jiná rostlina a neměla by být v místnosti, kde se spí, obzváště ne u dětí, její silné aroma může vést až bolesti hlavy a mírné intoxikaci! Marihuana potřebuje spešl podmínky ke svému růstu, jak ji chceš v tom pokoji pěstovat?

  Říj 10, 2007
 • Obrázek uživatele Andy
  Andy (anonym)

  Jo a nemyslím si, že máňa škodí víc než tabák, od narození jsem astmatička, od doby, co kouřím trávu, tj. 13 let, z toho 6 let every day jsem za poslední 2 roky nezaznamenala jediný astmatický záchvat, dokonce i imunolog po spirometrii tvrdí, že astma se výrazně zlepšilo, sám nechápe japato a já mu své tajemství neprozradím, beztak by tomu nevěřil!

  Říj 10, 2007
 • Obrázek uživatele iri
  iri (anonym)

  kolik jointu prumerne clovek vykouri za den..?? Urcite ne tolik jako cigaret, takze to vyjde nastejno...;-)

  Říj 10, 2007
 • Obrázek uživatele aliik
  aliik (anonym)

  jak to,že okolo huličských hospod nejsou rozmlácený zastávky.tel.budky,a že se v nich nikdo nerve,všechno je v pohodě,v klidu se jde domu se zavíračkou?Protože jsme v pohodě.Kdo hulí denně,je magor,co se připravuje o to,co dělá trafku tak skvělou,což je pohodička a klídek a nadhled a porozumění pro vlastní průsery.Neškodí víc,jako by tabák dovedl pomáhat,kdyby nebyl plnej návykovejch solí,který obsahujou cigára,tak pomáhá trafka,která je neobsahuje a léčí kudy chodí.

  Říj 12, 2007
 • Obrázek uživatele Andy
  Andy (anonym)

  jj. my taky měli huličskou hospodu, kde zavíračka byla ve 22hod. a řádně se dodržovala! Chodili tam i policajti, páč tam měli nejlepšího Gambáče ve městě a oni sami říkali, že si jsou vědomy toho, že se tam hulí a prodává travka, ale že s náma nemají sebemenší problém, páč ve 22.h. se seberem a jdem bez problémů domů a přesně tak, žádnej bordel, žádný násilí, jsme pro ně neškodní, páč huliči prostě agresivní nejsou, takže si nás nikdy nikdo nevšímal a dokonce nám uvolnili salónek pro omladinu, ať travka nesmrdí po celé hospodě, beztak tomu nezabránili:) Dnes bohužel hospůdka už není, neplnila směrnice EU, tak ji zavřeli:( Jinak tam se jasně potvrdilo, že huliči jsou neškodní, bezproblémový lidi, kteří se na svět dívají pozitivně, než aby ho ničili:))

  Říj 12, 2007
 • Obrázek uživatele Lykos
  Lykos (anonym)

  CHCE TO HULIT PORADNE MODELY TECH CLOVEK ZHULI MALO ALE ZASE NAKLADAJ NEKDE SEM CETL ZE PORADNE PELICE NEJSOU TAK SKODLIVE.NEJLEPSI KONZUMACE JE TO PRIMICHAT DO JIDLA

  Říj 22, 2007
 • Obrázek uživatele anerte
  anerte (anonym)

  je to hnusne svinstvo ja bych to nikdy nestrcila do huby je to odporne fujjjjj!!!!!

  Lis 22, 2007
 • Obrázek uživatele Mari
  Mari (anonym)

  Pro hulice : muze mi nekdo zodpovedet asi dost hloupy dotaz? predem se omlouvam, ale : kdyz jsem byla mladsi, parkrat jsem kourila travu... pamatuju si,ze jsme s jointa udelali ze samotne travy, kterou jsme pak ve dvou az 4 lidech vykourili.... tohle je beny postup , ze? Ja jsem se totiz ted v zahranici setkala s faktem, ze tady neexistuje ubalit si jointa ze samotne travy, ale pouze to primichavaji do tabaku.... tak me zajima.... ktery zpusob huleni je u nas v CR castejsi? Dik :)

  Lis 22, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Míchat trávu s tabákem:))

  Lis 22, 2007
 • Obrázek uživatele Ondre
  Ondre (anonym)

  jo takovjem vecem se dycky rad zasmeju - ikdyz vlastne je dost smutný ze sou lidi porad ovlivneni marihuanovou prohibici a tou debilni drogovou politikou kterou sme prevzali od USA. Marihuana je dobra vec - leci soustu nemoci a ma obrovsky sprektrum technickyho vuziti a clovek to vi uz spoooustu let (prvni konopne lano ktery se naslo je stary asi 10 000 let). a vsechny civilizace ktery byly nejmocnejsi a nejdele prezivajci pouzivali - no ano KONOPI :-) myslete si co chcete ale ganja je opravdu muze zachranit svet a meli bysme byt vdecny ze existuje.

  Lis 24, 2007
 • Obrázek uživatele Ondre
  Ondre (anonym)

  jo takovjem vecem se dycky rad zasmeju - ikdyz vlastne je dost smutný ze sou lidi porad ovlivneni marihuanovou prohibici a tou debilni drogovou politikou kterou sme prevzali od USA. Marihuana je dobra vec - leci soustu nemoci a ma obrovsky sprektrum technickyho vuziti a clovek to vi uz spoooustu let (prvni konopne lano ktery se naslo je stary asi 10 000 let). a vsechny civilizace ktery byly nejmocnejsi a nejdele prezivajci pouzivali - no ano KONOPI :-) myslete si co chcete ale ganja je opravdu muze zachranit svet a meli bysme byt vdecny ze existuje.

  Lis 24, 2007
 • Obrázek uživatele Ondre
  Ondre (anonym)

  jo takovjem vecem se dycky rad zasmeju - ikdyz vlastne je dost smutný ze sou lidi porad ovlivneni marihuanovou prohibici a tou debilni drogovou politikou kterou sme prevzali od USA. Marihuana je dobra vec - leci soustu nemoci a ma obrovsky sprektrum technickyho vuziti a clovek to vi uz spoooustu let (prvni konopne lano ktery se naslo je stary asi 10 000 let). a vsechny civilizace ktery byly nejmocnejsi a nejdele prezivajci pouzivali - no ano KONOPI :-) myslete si co chcete ale ganja je opravdu muze zachranit svet a meli bysme byt vdecny ze existuje.

  Lis 24, 2007
 • Obrázek uživatele Mari
  Mari (anonym)

  Aha, takze i u nas se casteji huli trava s tabakem?..... tak to jsem si asi pamatovala spatne, ze se u nas huli samotna trava :)

  Lis 25, 2007
 • Obrázek uživatele Ondre
  Ondre (anonym)

  Ty blbe, jednou by to nestačilo?

  Lis 25, 2007
 • Obrázek uživatele Mari
  Mari (anonym)

  Sorry Ondre, ale nemusis hned urazet.....ten muj posledni rispevek byla jen reakce, ne nova otazka.....

  Lis 25, 2007
 • Obrázek uživatele Filip
  Filip (anonym)

  Jak se da lecit ten kasel.Uz nespim asi mesic .Stale se probouzim a mam silnej kasel.Kazdy se me pta jestli jsem nachlazenej,ale ja nejsem.Jak se tedy da vylecit ten kasel i presto,ze stale kourim

  Pro 05, 2007
 • Obrázek uživatele Andy
  Andy (anonym)

  Zkus ed s cibulí:))

  Pro 05, 2007
 • Obrázek uživatele Andy
  Andy (anonym)

  sorry...med:))

  Pro 05, 2007
 • Obrázek uživatele dělník
  dělník (anonym)

  já marihuanu nikdy neměl,nikdy jsem ji ani nezahlédl,nevím jak to vypadá a ani jak se to podává,v žádném případě nevím kde a jak to sehnat(to už bych volal na policii) a v podstatě ani nevím co co je zač a z čeho se to skládá a z čeho se to dělá,akorád vím,že to je nějaká droga,dá se říci,že o tom nevím vůbec nic-a neschází mě to.. A tak to zůstane i nadále.

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Andy
  Andy (anonym)

  Nevědomost je sladká, ale nerozšiřuje obzory poznání:))

  Pro 22, 2007
 • Obrázek uživatele beusa.ok
  beusa.ok (anonym)

  nekur vole

  Led 01, 2008
 • Obrázek uživatele Georges
  Georges (anonym)

  ja sem marihuanu nikdy nemel ale newim proc se nesmi pestovat

  Led 06, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Protože by stát na daních ostrouhal mrkev:))

  Led 08, 2008
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Dali jste si předsevzetí, že budete hubnout? Malá pomoc zde: www.hubnuti.unas.cz

  Led 08, 2008
 • Obrázek uživatele Mates
  Mates (anonym)

  Marihuana je dobra nahodou jenom se to proste nesmi prehanet tim mysli napr:Je nakej sraz hippies ta si dame travu.nebo je nakej koncert dame si travu.Tak to delam ja.

  Led 08, 2008
 • Obrázek uživatele Mates
  Mates (anonym)

  Marihuana je dobra nahodou jenom se to proste nesmi prehanet tim mysli napr:Je nakej sraz hippies ta si dame travu.nebo je nakej koncert dame si travu.Tak to delam ja.

  Led 08, 2008
 • Obrázek uživatele Maxton
  Maxton (anonym)

  hele podle mě he huleni prostě cajk vždyt v Holansku huli každej a žijou tam v poho ne

  Dub 30, 2008
 • Obrázek uživatele Maxton
  Maxton (anonym)

  hele podle mě he huleni prostě cajk vždyt v Holansku huli každej a žijou tam v poho ne

  Dub 30, 2008
 • Obrázek uživatele Buben
  Buben (anonym)

  1 join = 5 cigaret.. Hmm a teď si vemte že člověk třeba vykouří jednoho jointa za dva týdny a nebo 20 cigaret denně. Furt mi vychazi že huulení trávy je zdravější a navíc se dostavujou i určité stavy. Zatímco z cigaret máte opravdu jen ty zkažené plíce...

  Kvě 04, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  i kdyby to bylo 5 cigaret tak se to kouří převážně ve více lidech ale nevim proč se v pohledu na marihuanu nebere v potaz inhalace za pomoci vaporizéru, bongy atd. je už dost pomůcek který jsou mezi uživateli populární

  Čer 19, 2008

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama