Mýty o alkoholu

Kocovina po prohýřeném večírku dokáže člověka řádně potrápit, ale jak se problémů zbavit? Řada mezi veřejností rozšířených fám o tom, že "když se více najím, snesu více pití, nebo že pohyb či šálek kávy dokáže rychleji zbavit tělo alkoholu", je podle primáře Reinharda Hallera ze západorakouského Vorarlbergu nejenom absolutně chybných, ale jejich praktikování také životu nebezpečné.

"Kdo se před oslavou důkladně nají, dosáhne pouze toho, že promile alkoholu v krvi stoupá pomaleji," vyložil Haller v rozhovoru pro agenturu APA. Ani intenzivní pohyb nemá podle něho na rychlejší odbourání alkoholu vliv. "Alkohol se nedá vypotit. Tuto činnost přebírají z devadesáti pěti procent játra a za hodinu se jeho hladina v krvi sníží v průměru jen přibližně o jednu až dvě desetiny promile. Zbývajících pět procent se skutečně může dostat ven z těla pokožkou, ale to v praxi nehraje žádnou roli. Stejně jako různé brachiální metody, jako například dýchat studený vzduch," tvrdí vědec.

Stejně neúčinná jsou prý i silná káva či různé energetické nápoje. Člověk se možná může cítit subjektivně svěžejší díky povzbuzujícím účinkům kofeinu, ovšem pomalé odbourávání alkoholu v játrech či omezenou schopnost reakce to podle Hallera nikterak neovlivní.

Rovněž tak zavádějící je podle něho představa, že k úplnému vystřízlivění stačí jen minimum spánku. "To je velmi závažný omyl, protože zbytkový alkohol je stejně nebezpečný jako brzká konzumace. Trvá až deset hodin, než se tělo zbaví jednoho promile," upozornil rakouský psychiatr. Po prohýřené noci doporučuje nechat na druhý den automobil doma a zvolit jiný způsob dopravy.

Racionální podklad nemá údajně ani domněnka či názor, že alkohol udržuje tělesnou teplotu. "Rozšiřuje sice cévy, což může vést k hřejivému pocitu. Krev však proudí rychleji k tělesným periferiím, odkud je teplo odevzdáváno do okolí, takže účinek je zcela opačný. Například po konzumaci půl láhve vína, tedy asi 50 gramů alkoholu, klesne tělesná teplota o půl stupně," vyložil Haller.

Alkohol už vůbec nezaručuje kvalitní spánek, unavený a omámený lidský organismus snad jen rychleji upadne do říše snů. Řešit pitím potíže s usínáním vede rychle k návykovým problémům.

Jedna z historek o důsledcích alkoholu je však pravdivá: ničí mozkové buňky. Lékaři odhadují, že jeden bujarý večírek může způsobit ztrátu 20.000 až 30.000 buněk. Alkohol narušuje přenos dat mezi nervovými buňkami, což má negativní vliv na koncentraci a paměť.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Glutamax - Nejen po nadměrné konzumaci alkoholu

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele lokiju
  lokiju (anonym)

  ..já myslela, že se ve článku dozvím, jak se ráno po probuzení kocoviny zbavím..bohužel jsem se ale nedozvěděla vůbec nic..tak se ptám vás - co děláte proti kocovině?!?

  Zář 13, 2006
 • Obrázek uživatele Zarri
  Zarri (anonym)

  Jedniná odpověď na tuto otázku, jež mě napadá je, že jednoduše nekonzumuji alkoholické nápoje. Jsem však dítě štěstěny a z alkoholu mi špatně není... :-)))

  Zář 13, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  http://drogy.doktorka.cz/stava-aloe-dobry-pomocnik/ http://drogy.doktorka.cz/kocovina-jak-predchazet/

  Zář 13, 2006
 • Obrázek uživatele lokiju
  lokiju (anonym)

  ..děkuju za adresy, ale stejně jsem se z toho moc nedozvěděla..mě třeba částečně pomáhá, když si na kocovinu dám ostrou čínskou polívku s nudlema..jenže to nikde v radách nečteš..proto by mě zajímaly takovýhle vychytávky od ostatních..

  Zář 13, 2006
 • Obrázek uživatele Luděl
  Luděl (anonym)

  Kocovina se musí přepít - pomáhá několik vychlazených dvanáctek.

  Zář 13, 2006
 • Obrázek uživatele lokiju
  lokiju (anonym)

  ..no tak to jsem taky někde četla..teda nééé přímo, že když máš kocovinu, tak se musíš znova ožrat, ale že po ránu pomůže třeba panák nějakýho tvrdšího alkoholu..člověku je prý totiž blbě, jak se ten alkohol rychle odpařuje, tak je potřeba ho aspoň trošku doplnit..

  Zář 14, 2006
 • Obrázek uživatele Persy
  Persy (anonym)

  Nejlepší lék na kocovinu je "den před tím se namazat"

  Zář 18, 2006
 • Obrázek uživatele sarah
  sarah (anonym)

  kocovina-dostatek tekutin bez bublinek,silná polévka,vitamínB dostatek ho je v pivečku,taky je dobrá ledová coca-cola po lžičkách-zklidní žaludek a tabletka Paralenu od bolesti hlavy

  Zář 28, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nebudu uz nikdy pit.. To chcipani mych bunek mi pripada katastrofalni.. BOZE!!

  Bře 08, 2007
 • Obrázek uživatele nula
  nula (anonym)

  Preco ludia ako lokiju citia potrebu vyjadrovat sa k tomu, comu absolutne nerozumeju?

  Bře 17, 2007
 • Obrázek uživatele Sierra
  Sierra (anonym)

  Nulo, co to plácáš za kraviny? Nech si svoje hloupé úvahy pro nějaké tvoje kamarády na Slovensku. Sbohom.

  Bře 17, 2007
 • Obrázek uživatele chroe
  chroe (anonym)

  Valna vetsina tohoto clanku jsou bohapuste nesmysly, ale ten nejvetsi je ten s jidlem. Pokud se clovek naji skutecne vice nez obvykle, nejlepe mastneho jidla, vydrzi mnohem vic. Hosi z CTK by meli kazdy povinne vypit litr oleje a na to si dat flasku rumu...ti by se divili, ze nejsou ozrali, ignoranti.

  Bře 29, 2007
 • Obrázek uživatele iva
  iva (anonym)

  já trpěla kocovinama vždycky,ale nedávno se stal zázrak!konzumuju každý den kus lisovaných nori mořských řas a od tý doby nic.a to jsem chlastala i celou noc a pak šla tancovat.mě z toho nic jinýho nevychází.řasy pojídam asi měsíc a už takové výsledky.jsem štěstím bez sebe,pač už se nemusim úzkostlivě rozhodovat na kterou akci můžu jít a ráno bez problémů fungovat i jako prima máma.řasy mi změnily život.ale pozor:nevynechávat!

  Kvě 05, 2007
 • Obrázek uživatele johnny
  johnny (anonym)

  nejlépe na kocovinu pomáhá asi tak litr čůča (vypít během hodiny)

  Lis 12, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama