Reklama

Nikotinové náplasti mohou také podporovat rakovinu

Nikotinové náplasti, žvýkačky či nosní spreje, které mají kuřákům pomoci v odvykání od cigaret, mohou při dlouhodobé spotřebě samy podporovat vznik rakoviny. Američtí vědci zveřejnili toto varování v odborném časopise

Podle vědců dlouhodobé užívání nikotinu podporuje růst rakovinných buněk. Phillip Dennis a jeho kolegové z Národního institutu pro výzkum rakoviny v USA vypozorovali, že nikotin brání tomu, aby organismus odstraňoval buňky s narušeným genetickým kódem. Bez tohoto mechanismu se dále dělí a rozmnožují nemocné buňky a mohou vznikat nádory.

Podle Dennise je během několika minut po vykouření cigarety blokována schopnost těla ničit nebezpečné buňky. Tato schopnost se obnoví až poté, co je nikotin v těle odbourán.



Tým vědců ze Stanfordské univerzity v Kalifornii zase v časopisu ? Nature Medicine? zveřejnil, že nikotin podporuje tvorbu nových cév v nádorech, což je příznivé pro výživu a růst nádorů.

Nikotinové náplasti, žvýkačky či spreje jsou určitě vhodní pomocníci za předpokladu, když se díky nim po krátkém čase člověk zbaví nutnosti kouřit a posléze přestane i s užíváním těchto náhražek. Bohužel jak uvádí článek ?Odvykání kouření: Od jedné drogy k druhé?, ne vždy se to povede.


Podle zahraničních zdrojů

Reklama
Reklama

Komentáře

Tomáš (Po, 20. 1. 2003 - 23:01)
ČTK vydala k tématu další zprávu:
nikotinová léčba nezpůsobuje
podle České koalice proti tabáku rakovinu. Uvedla to předsedkyně
koalice Kateřina Langrová v reakci na nedávnou studii amerických
lékařů. Při náhradní nikotinové léčbě se do lidského těla
dostává nikotin v tabletách, žvýkačkách nebo při inhalování.
Náhradní terapie je určena kuřákům, kteří při kouření vstřebávají
4500 látek, z nichž 61 je rakovinotvorných. Langrová uvedla, že
podle klinických studií jsou příčinou většiny zdraví škodlivých následků kouření právě látky z tabákového kouře, a ne nikotin.
Náhradní terapie pomáhá kuřákům zbavit se závislosti tak, že dodávají čistý nikotin bez všech toxických rakovinotvorných látek v množství menším, než s kterým se setkávají při kouření.
Podle Langrové je riziko rozvoje rakoviny při krátkodobé terapii zanedbatelné ve srovnání se zdravotními riziky při dlouhodobém kouření. Náhradní nikotinová léčba prošla náročným ověřováním a za 24 let ji v celém světě zkusily miliony kuřáků.
Jitka Klejnová - ČTK
Reklama