Reklama

Novorozenecký abstinenční syndrom

Miminka, která se narodila ženám závislým na heroinu, dostávají po narození určitou dávku ředěných opiových preparátů. Novorozenci jsou totiž na droze stejně závislí jako jejich matka a rovnoměrný přísun drogy je paradoxně ohrožuje méně než její náhlé vysazení. Děti, jejichž matky užívaly pervitin, sice také trpí abstinenčním syndromem, jsou plačtivější, špatně spí a nesnášejí světlo, ale odvykají si bez přísunu drogy. ČTK to řekla lékařka Ústavu mateřství v Thomayerově nemocnici Magdalena Paulová.

Gynekolog Tomáš Binder z Fakultní nemocnice Motol, kam docházejí ženy spolupracující s občanským sdružením Sananim, které pomáhá lidem závislým na drogách, ČTK řekl, že příznaky abstinenčního syndromu novorozence se objevují nejčastěji do 24 až 48 hodin. U dětí, jejichž maminky užívaly náhradní drogu metadon, se mohou objevit až za dva až čtyři týdny po narození a mohou trvat až několik měsíců. U heroinu a pervitinu je odvykání rychlejší.


Lékaři detoxikaci v době těhotenství nedoporučují a pokud ano, tak v období mezi čtvrtým až šestým měsícem gravidity a pod dohledem odborníků. Podle zdravotní sestry Kateřiny Černohorské, která je zároveň terénní pracovnicí Sananimu, při přerušení užívání drogy na počátku těhotenství hrozí potrat a při abstinenci v jeho závěru se zvyšuje nebezpečí předčasného porodu.


Těhotné narkomanky, které dochází do protidrogových center nebo na psychiatrické kliniky, mohou dostávat náhradní drogy, metadon nebo subutex. Tato léčba není pro dítě ze zdravotního hlediska výhodnější, ale resocializuje nastávající maminku, která se pak snadněji dokáže postarat o rodinu, řekl Binder.


Nevýhodou subutexu je, že ženy si ho mnohdy aplikují nitrožilně, protože jsou vlastně "závislé na jehle". Jsou proto nadále ohroženy všemi zdravotní riziky spojenými s nitrožilní aplikací a spolu s nimi i plod.


Na užití náhradní drogy při léčbě novorozeneckého abstinenčního syndromu není ve světě jednotný názor. V Česku se dětem nepodává.


Binder uvedl, že před několika roky se odhadovalo, že se v České republice ročně narodí závažně drogově závislým ženám asi stovka dětí. V posledních letech se v důsledku mírného odklonu od tvrdých drog jejich počet snížil. Nikdo ale přesně neví, kolik se takových dětí přichází na svět. V motolské nemocnici rodí měsíčně zhruba čtyři narkomanky, z toho polovina byla v kontaktu s centry pro drogově závislé lidi.


V Thomayerově nemocnici mají podle Paulové měsíčně dvě až tři takové rodičky a zpravidla berou drogy až do porodu. Většina těchto žen nemá o své dítě zájem.


Drogově závislé ženy mají zpravidla narušený menstruační cyklus, což je z části způsobeno drogami a zčásti tím, že bývají podvyživené. To, že jsou těhotné, se mnohdy dozvídají až v době, kdy je na přerušení gravidity pozdě. Podle Černohorské mohou narkomanky od terénních pracovnic získat těhotenský test.


Předsedkyně správní rady Sananimu Martina Richterová Těmínová ČTK řekla, že v Praze jsou dvě zařízení zaměřená na ambulantní péči o těhotné a matky s dětmi. Těhotné ženy, které se rozhodnou spolupracovat se Sananimem, mohou být umístěny do terapeutické komunity v Karlově na Písecku, kde mohou být s dítětem i po porodu.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama